Spojování levice odstartovalo. Odpadlík Petříček, Pirát i Zelení zakládají Progresivní Česko

Zdá se, že na levé straně politického spektra se rozehrál boj o voliče. Zatímco o víkendu vyrazila ke spojenectví s komunisty SOCDEM pod vedením Jany Maláčové, v úterý oznámili v rámci projektu Progresivní Česko spojení Zelení, odpadlík od sociálních demokratů Tomáš Petříček nebo Pirát Mikuláš Peksa. Společně chtějí vytáhnout do boje proti konzervativním silám, která podle nich aktuálně v Česku dominují. Sepsali společný manifest, plánují setkávání s občany a vyzývají všechny, kdo s nimi souzní, ať se k nim přidají.

Máme rok do voleb do Poslanecké sněmovny a na české politické scéně to začíná vřít. Už nyní je patrné, že kromě tradičních stran se do Sněmovny budou snažit protlačit i nováčci, ať už v rámci nových stran, koalic nebo jakýchsi aliancí. Jako první, byť ještě bez bližších souvislostí o spojení konzervativní levice, o tom v sobotu na sjezdu SOCDEM dala vědět její nová předsedkyně Jana Maláčová, která nevyloučila spolupráci s hnutím STAČILO, tedy převlečenými komunisty.

ČTĚTE TAKÉ: Petříček a Buzková po mnoha letech končí v SOCDEM, Maláčová jim poslala vzkaz

Toho se někteří členové SOCDEM odmítli zúčastnit a rozhodli se stranu opustit, mezi nimi například Petra Buzková nebo Tomáš Petříček. A právě druhý zmíněný v úterý společně s dalšími osmi signatáři oznámil vznik nového levicového progresivního bloku nazvaného Progresivní Česko.

Máme se v Česku parádně, napsala Drábová. Dočkala se kritiky za svůj plat, reagoval i Kalousek

Máme se v té naší zemi fakt parádně, akorát to hromada lidí nevidí a nikdy nedocení. Jedna věta, kterou předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová strhla lavinu na sociální síti X. Řada diskutujících výrok zkritizovala s tím, že se svým vysokým platem žije ve slonovinové věži. Naopak exministr financí Miroslav Kalousek se jaderné fyzičky zastal. Lidé by jí podle něj měli děkovat za práci, kterou pro stát odvádí, když by mohla v soukromém sektoru vydělávat daleko více.

„Je to výzva ke spolupráci a propojování progresivních levicových a středových sil, aby vznikla alternativa k současné konzervativní koalici a populistické opozici v čele s ANO,“ přiblížil Petříček pro CNN Prima NEWS.

Spojme se a vytvořme alternativní blok

„Voláme po spojení progresivních sil v české politice s cílem vytvořit alternativní blok k bloku vládnímu a opozičnímu. Apelujeme na nevládní a neziskové organizace a osobnosti veřejného života, aby s námi spojily síly a přispěly k přípravě ambiciózního plánu reforem, které povedou ke spravedlivější, prosperující a moderní společnosti,“ vyzývají signatáři manifestu Progresivní Česko zveřejněného v úterý dopoledne.

Chtějí podle svých slov dát prostor širokému dialogu napříč Českem, „který nebude jen show pro zesměšnění protivníka, ale skutečnou občanskou platformou, která pomůže překlenout propasti v naší společnosti a navrátit důvěru v politiku.“ Pod manifestem jsou kromě Tomáše Petříčka podepsaní třeba exposlanec Evropského parlamentu za Piráty Mikuláš Peksa nebo místopředseda Zelených Tomáš Mígl, ale i zástupci hnutí Budoucnost.

Progresivní Česko jako třetí síla

„Česká společnost se nachází na křižovatce. V příštím roce nás čekají parlamentní volby, které prozatím nepřináší dobré vyhlídky. Na jedné straně křižovatky stojí strany vládní koalice, které zklamaly řadu z nás, kteří s obavami sledovali nezodpovědné jednání Andreje Babiše a jeho vlády. S blížícím se koncem jejího mandátu můžeme říct, že současná vláda nepřinesla slibovanou změnu,“ píše se v manifestu.

Korecký: Apanáž pro první dámu? Politická sebevražda. Vláda s rozpočtem předvádí amatérismus

Dávka nebo apanáž pro první dámu je politicky sebevražedná záležitost, řekl Miroslav Korecký, komentátor Mladé fronty DNES, v pořadu K věci na CNN Prima NEWS. Dodal, že je neobhajitelná zvláště v případě, kdy se v Česku přes rok řeší platy školníků nebo kuchařek. Současná vláda podle něj při přípravě státního rozpočtu předvádí „naprostý amatérismus“.

Vláda podle devíti politiků selhala v modernizaci země a politikou kompromisů, škrtů a polovičních řešení přispěla ke zhoršení životní úrovně a kupní síly Češek a Čechů. Na druhé straně křižovatky je podle nich pasivní opozice, která nedokázala s vládou vyjednávat a přinést řešení, která by lidem v zemi pomohla.

Proto je podle autorů manifestu třeba vyrazit třetí cestou, kterou nabízí právě oni.

„Je to cesta pro ty z nás, kteří nechtějí pokračování této vlády, ale také si nepřejí vládu současné parlamentní opozice. Je to cesta pro ty z nás, kteří vidí Česko jako moderní a sebevědomou zemi, která umožní prosperovat každému, nehledě na to, odkud pochází, čemu se věnuje, nebo kým se chce stát. Je to cesta pro ty z nás, kteří chtějí vrátit mladé generaci naději, že jejich život bude lepší, bezpečnější a zdravější než život jejich rodičů. Je to cesta pro ty z nás, kteří očekávají fungující státní správu schopnou zajistit svým občanům všechny základní služby a důstojný život, ať už se jedná o studující, mladé rodiče, pracující, menšiny, osoby se zdravotním postižením či osoby v důchodovém věku,“ uvádí se dále v manifestu.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Už tu frašku nezvládají, kritizuje vládu Kulidakis. Podle Schmarcze měl Fiala s Piráty štěstí

Tagy:
Jana Maláčová Tomáš Petříček levice Piráti Mikuláš Peksa Zelení Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky SOCDEM Stačilo! Tomáš Mígl Progresivní Česko