reklama

Čech pivo v polské Bogatynii nedostane. Zbytečné gesto, tvrdí obyvatelé sídliště

Čechy neobsluhujeme!!! Tak zní rezolutní vzkaz na dveřích hospůdky Alaska na sídlišti v polské Bogatynii, který doplňuje postavička českého Krtečka s lopatou a helmou na hlavě. Jde o symbol vzteku i pocitu bezmoci obyvatel hornického městečka, kteří mají strach o práci.

reklama

Štáb CNN Prima NEWS vchází krátce před polednem dovnitř se zapnutou kamerou, restaurace je prázdná. Servírce se kamera nelíbí. „Nechceme, aby jste tu natáčeli, dejte tu kameru pryč,“ gestikuluje starší žena za barem.

K nápisu na dveřích se vyjadřovat nechce. „Já tu jen pracuji, majitel tu není,“ kroutí hlavou žena. Kontakt na majitele, který podle médií pracuje současně jako řidič v dole Turów, dát nechce. Trvá na tom, aby kameraman přestal natáčet a odešel. Když se po chvíli reportér vrací do restaurace bez kameramana, pivo prodat odmítá.

„Máte to na dveřích, Čechy neobsluhujeme,“ říká a zkoumavě se dívá, zda ji reportér přece jen nenahrává. Podle obyvatel sídliště je nápis na restauraci jen zbytečné gesto, pravděpodobnost, že by nějaký Čech sem mezi paneláky na kraji města zabloudil na pivo, je mizivá.

Důl musí fungovat za každou cenu

Mladý muž, který s kolegou seká trávu mezi domy, se ke kameře hrne sám. „Podle mě je to nesmysl, přece za to obyčejní lidé nemůžou, to je věc těch nahoře, kteří se nedokážou dohodnout – jako ten váš hejtman, ten Půta,“ zmiňuje hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu, jež je pro řadu místních ztělesněním zlých českých politiků, kteří je chtějí připravit o živobytí.

Starší žena venčící psa se přidává: „Důl musí fungovat, bez něj by ztratila smysl elektrárna, a co bychom si bez ní počali. Nejde jenom o proud, vždyť vytápí naprostou většinu města. Samozřejmě, že ten nápis je hloupost, ale je to smutné, jak se konflikt mezi námi vyhrotil. Snad ještě dojdeme k porozumění, aspoň doufám.“

Vzkazy „Čechy neobsluhujeme!!!“ se v Bogatynii a okolí začaly poprvé objevovat v květnu letošního roku, ve chvíli, kdy Evropský soudní dvůr rozhodl o zastavení těžby v dole na základě žaloby podané českou vládou. V tu chvíli mnoha horníkům konejšeným dlouhá léta polskou vládou i zaměstnavatelem, že všechno dobře dopadne, došlo, že jsou na hraně sociální katastrofy. Čerstvé rozhodnutí o pokutě půl milionu eur za každý den porušování těžby tenhle pocit aktutního ohrožení ještě umocnilo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů
Partie

Benešová k týrání vězňů: Bachaři ve Valdicích to nemají lehké, je to žalář plný vrahů

Bývalá ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) i současný šéf rezortu justice Pavel Blažek (ODS) považují podezření z týrání vězňů ve Valdicích za závažné. Na druhé straně nejsou přesvědčeni, že by šlo o systémové selhání. „Občas tam mají problémy, ale tento druh lidí, co tam sedí, eskaluje různá napětí,“ řekla Marie Benešová v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká
Partie

Kuba: Leží na JIP a víme, že do dvou dnů zemřou. Neočkovaní podcenili covid jako Horká

Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) v Partii naléhavě apeloval na očkování a popsal tristní situaci v některých nemocnicích. „Jsme společnost, která musí každého, kdo onemocní, nakonec do nemocnice přijmout. Je tam strašná spousta lidí, kterým říkali, ať se nenechají očkovat. Teď tam leží, mají morfin a my víme, že do dvou dní zemřou,“ prohlásil. Příkladem podceňování problému je podle něj smrt zpěvačky Hany Horké, která odmítala vakcinaci.

Je načase zrušit opatření proti covidu. Následujme Británii, vyzývají někteří experti

Jen za pátek přibylo v Česku téměř 30 tisíc nakažených koronavirem. Počty hospitalizovaných ale zatím nijak zvlášť nerostou. Není pochyb, že tento trend způsobuje nová varianta omikron, která je sice mnohonásobně nakažlivější než předešlé mutace, ale také výrazně méně patogenní. Někteří odborníci dokonce vyzývají vládu, aby zrušila veškerá opatření, podobně jako to udělala Velká Británie.

Vědce děsí nová mutace omikronu. Měla by získat vlastní řecké písmeno, myslí si

Nová mutace omikronu vědce děsí. Subvarianta s označením BA.2, které se též přezdívá „skrytá verze omikronu“, je podle dostupných dat přenosnější. Odborníci se proto obávají, že by mohla vyvolat další vlny pandemie po celém světě, již nyní by v některých zemích mohla dominovat. Apelují tak na to, aby varianta získala vlastní písmeno z řecké abecedy.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský se mandátu poslance vzdát nemůže. Brání mu v tom odcestování do USA, tvrdí Blažek

Poslanec hnutí STAN Jan Farský již odletěl do Spojených států na několikaměsíční studijní pobyt. Ačkoli se nakonec pod tlakem rozhodl vzdát svého mandátu, v současné době tak učinit nemůže. Uvedl to ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS). „Pokud nenalezne právnické řešení, bude muset přiletět,“ řekl v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Lámali vězňům nohy a bili je do obličeje. Dozorcům z Valdic hrozí až 10 let za mřížemi

Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) stíhají osm dozorců z věznice Valdice na Jičínsku. Viní je z toho, že fyzicky napadali odsouzené nebo násilí přihlíželi. Dvěma dozorcům hrozí až desetileté tresty. GIBS zahájila trestní stíhání po vyhodnocení důkazů i znaleckých posudků loni v říjnu, informovala v sobotu mluvčí inspekce Ivana Nguyenová.

reklama