reklama

Čech pivo v polské Bogatynii nedostane. Zbytečné gesto, tvrdí obyvatelé sídliště

Čechy neobsluhujeme!!! Tak zní rezolutní vzkaz na dveřích hospůdky Alaska na sídlišti v polské Bogatynii, který doplňuje postavička českého Krtečka s lopatou a helmou na hlavě. Jde o symbol vzteku i pocitu bezmoci obyvatel hornického městečka, kteří mají strach o práci.

reklama

Štáb CNN Prima NEWS vchází krátce před polednem dovnitř se zapnutou kamerou, restaurace je prázdná. Servírce se kamera nelíbí. „Nechceme, aby jste tu natáčeli, dejte tu kameru pryč,“ gestikuluje starší žena za barem.

K nápisu na dveřích se vyjadřovat nechce. „Já tu jen pracuji, majitel tu není,“ kroutí hlavou žena. Kontakt na majitele, který podle médií pracuje současně jako řidič v dole Turów, dát nechce. Trvá na tom, aby kameraman přestal natáčet a odešel. Když se po chvíli reportér vrací do restaurace bez kameramana, pivo prodat odmítá.

„Máte to na dveřích, Čechy neobsluhujeme,“ říká a zkoumavě se dívá, zda ji reportér přece jen nenahrává. Podle obyvatel sídliště je nápis na restauraci jen zbytečné gesto, pravděpodobnost, že by nějaký Čech sem mezi paneláky na kraji města zabloudil na pivo, je mizivá.

Důl musí fungovat za každou cenu

Mladý muž, který s kolegou seká trávu mezi domy, se ke kameře hrne sám. „Podle mě je to nesmysl, přece za to obyčejní lidé nemůžou, to je věc těch nahoře, kteří se nedokážou dohodnout – jako ten váš hejtman, ten Půta,“ zmiňuje hejtmana Libereckého kraje Martina Půtu, jež je pro řadu místních ztělesněním zlých českých politiků, kteří je chtějí připravit o živobytí.

Starší žena venčící psa se přidává: „Důl musí fungovat, bez něj by ztratila smysl elektrárna, a co bychom si bez ní počali. Nejde jenom o proud, vždyť vytápí naprostou většinu města. Samozřejmě, že ten nápis je hloupost, ale je to smutné, jak se konflikt mezi námi vyhrotil. Snad ještě dojdeme k porozumění, aspoň doufám.“

Vzkazy „Čechy neobsluhujeme!!!“ se v Bogatynii a okolí začaly poprvé objevovat v květnu letošního roku, ve chvíli, kdy Evropský soudní dvůr rozhodl o zastavení těžby v dole na základě žaloby podané českou vládou. V tu chvíli mnoha horníkům konejšeným dlouhá léta polskou vládou i zaměstnavatelem, že všechno dobře dopadne, došlo, že jsou na hraně sociální katastrofy. Čerstvé rozhodnutí o pokutě půl milionu eur za každý den porušování těžby tenhle pocit aktutního ohrožení ještě umocnilo.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kňažko: Když získáte moc, slovo má sílu kulometu. Mečiara to dohnalo až k paranoie
Volby 2021

Kňažko: Když získáte moc, slovo má sílu kulometu. Mečiara to dohnalo až k paranoie

Slovenský herec a bývalý ministr Milan Kňažko v rozhovoru pro CNN Prima NEWS říká, že politici by měli být v boji o moc opatrní. Během voleb a při dalších vypjatých okamžicích má slovo podle něj sílu kulometu. Kňažko v této souvislosti vzpomíná, jaký byl zblízka Vladimír Mečiar nebo Alexander Dubček, co vedlo k dělení federace. A taky co s Čechy a Slováky udělalo, že je i dlouho po revoluci komandují komunisté a estébáci.

To, co si dlouhodobě dovoluje prezidentův mluvčí, nemá v Evropě obdoby, říká Štěch

Bývalý šéf Senátu Milan Štěch (ČSSD) se ostře pustil do chování Kanceláře prezidenta republiky. Podle něj je to, co si dovoluje tiskový mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček, nemá v Evropě obdoby, řekl v pořadu Partie Terezie Tománkové. Do ustavující schůze Poslanecké sněmovny není ze strany Miloše Zemana nic potřeba, problém by ale nastal ve chvíli, pokud by nebyl schopný přijmout demisi současné vlády, dodal na CNN Prima NEWS.

Vystrčil: Mám pochybnosti, zda Zeman ví, co vše říká jeho kancelář. Důkazy nemám

Způsob, jakým aktuálně vystupuje Kancelář prezidenta republiky, příliš nesedí k Miloši Zemanovi. Otázka je, zda vůbec prezident ví, jak komunikují jeho spolupracovníci, uvedl šéf Senátu Miloš Vystrčil (ODS). Dodal, že nemá tuto myšlenku podloženou ani potvrzenou, jde o jeho osobní pocit. Podle něj by se ale Zeman tímto způsobem nechoval, uvedl v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS.

Ze streamovací služby Twitch unikla data. Kolik si vydělaly české internetové celebrity?

Nejpopulárnější streamovací platforma Twitch se již dlouhodobě potýká s řadou problémů, od autorských práv po nevhodný obsah. V nedávné době čelila i útoku hackerů, po kterém se na veřejnost dostalo obrovské množství citlivých dat, od záloh diskuzí po zašifrovaná hesla. Na povrch unikly i výdělky všech streamerů od roku 2019. Kolik peněz vygenerovaly české internetové celebrity?

Podivnosti kolem Zemanovy hospitalizace: Neobvyklý podpis i Babiš stepující v nemocnici

V posledních dnech se ohledně hospitalizace prezidenta Miloše Zemana odehrávají podivné věci. Lidé spekulují o tom, jestli je podpis prezidenta pod rozhodnutím o svolání schůze Sněmovny pravý nebo proč hlava státu ležící na JIP dostává k obědu klobásu. Neobvyklé bylo i setrvání premiéra Andreje Babiše (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici poté, co byl naočkován třetí dávkou vakcíny proti covidu.

reklama

Domácí zpravodajství

Nacisty zabavené zvony se vrací do Česka. Göring jich chtěl uchovat jen deset

Odčinění historických křivd má mnoho podob. Zbrojní průmysl nacistické říše spolykal na 100 tisíc kostelních zvonů zrekvírovaných v Německu a v okupovaných zemích. Válku přežilo jen několik z nich, do Československa nebo Polska se ale nevrátily a byly zavěšeny na německé chrámy. „V naší diecézi máme šest desítek takových zvonů, všechny jsme se je teď rozhodli vrátit,“ oznámil v Píšti na Opavsku německý biskup Gebhard Fürst. Do obce o víkendu přivezl zrekvírovaný zvon z roku 1649.

Senioři by bez pomoci vnučky platili Bohemia Energy dál. Za energie teď dají 30 tisíc ročně

Ukončení činnosti společnosti Bohemia Energy (BE) způsobilo doslova paniku v téměř milionu českých domácností. Zasáhlo i mladou maminku Lucii a její prarodiče. Ze dne na den se jim zvýšily výdaje na energie z 12 tisíc na 30 tisíc ročně a nikdo z nich stále neví, jestli ještě někdy peníze od krachující společnosti uvidí. Devadesátiletí senioři z Prahy by navíc bez pomoci vnučky platili firmě dál.

Události kolem Zemana? Strašné, jde o obrovskou krizi důvěry ve stát, říká Fiala

Je strašné, co se děje kolem prezidenta Miloše Zemana, nelíbí se lídrovi vítězné koalice Spolu Petru Fialovi. V Otázkách Václava Moravce na České televizi prohlásil, že se mu nelíbí, že kolem zdravotního stavu prezidenta nejsou žádné informace a jde o obrovskou krizi důvěry ve stát. Podle Fialy je potřeba respektovat, že je Zeman nemocný, ale do 8. listopadu musí být jasné, zda je schopen vykonávat svou funkci.

reklama