Spor o sektorovou daň: Část koalice je pro. Obrovská chyba, oponují někteří experti

spor o sektorovou daň

Komu a čemu pomůže sektorová daň

Jak získat peníze od firem, které v důsledku inflace vydělávají více? Někteří vládní politici připouštějí zavedení speciální sektorové daně. Platit by ji mohly třeba energetické společnosti nebo banky. ODS, nejsilnější strana vládní pětikoalice, je ale zatím k tomuto kroku skeptická.

Cesta, jak předejít zadlužování. To je podle Pirátů cílem zavedení takzvané solidární daně. „Zisky, které energetickým firmám narostly, nejsou způsobeny investicemi, tou příčinou je ruská agrese,“ uvedla místopředsedkyně Poslanecké sněmovny Olga Richterová.

Firmy by mohly státu odvádět až 25 procent ze svých příjmů. Otevření debatě jsou i TOP 09, STAN nebo lidovci. Podle šéfa lidovců Mariana Jurečky by mohla být sektorová daň zavedená dočasně, na rok nebo dva. „Bavíme se o tom, kde můžeme najít nové dodatečné příjmy. Budu požadovat, aby ministerstvo financí předložilo analýzu, kterým sektorům se daří,“ řekl ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Spor ve vládě by mohl nastat u ODS. Ta trvá na tom, že zvyšovat daně nechce. Debatu ale nevylučuje. „Je na místě přemýšlet nad tím, jakou formu zvolit, aby se mohla projevit solidarita těch, kteří zisky mají,“ sdělil premiér Petr Fiala.

Jednotný názor na solidární příspěvek nemají ani ekonomové. „Zavádění nových daní považuji za obrovskou chybu, kdykoliv budu mluvit s panem premiérem, tak ho budu odrazovat od toho, aby něco takového bylo zavedeno,“ popsal ekonom Štěpán Křeček. Podle ekonoma Mojmíra Hampla by se sektorová daň měla vztahovat také na banky. „Díky razantnímu růstu úrokových sazeb zažívají velký nárůst zisků, meziročně skoro o dvě čtvrtiny,“ řekl Hampl.

Podle SPD je zavedení sektorové daně až poslední možnost. Tvrdí, že vláda zatím nevyčerpala jiné alternativy, jak lidem rostoucí ceny kompenzovat. „Když může regulovat cigarety, tak regulace průmyslu a bydlení je řešení. Sáhla k tomu i Francie,“ podotkl poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Sektorovou daň zavedli třeba v Británii. Vybrané peníze pak tamní vláda rozděluje těm nejchudším.

Tagy:
Marian Jurečka TOP 09 ODS ekonom Mojmír Hampl Česká pirátská strana Olga Richterová vláda daň Poslanecká sněmovna ČR