CNN Prima News státní dluh

státní dluh

Výpis příspěvků ke štítku „státní dluh“

Fiala: Zrušíme daňové výjimky, zdraží alkohol a tabák. Zlevní naopak potraviny a bydlení

11. května 2023 12:05

Zrušíme 22 daňových výjimek. DPH bude mít dvě sazby. Více zdaníme alkohol a tabák, zlevníme důležité položky, bez kterých se nikdo neobejde, tedy potraviny a bydlení. Na čtvrteční tiskové konferenci to uvedl předseda vlády Petr Fiala (ODS). Veřejnosti představil klíčové body důchodové reformy a konsolidačního balíčku, který má zarazit zadlužování státu.

Zrušením školkovného Šárce vzrostou výdaje. Chystá se stopka i slevě na nepracujícího partnera

19. března 2023 11:07

Vládní koalice se shodla na více než třiceti úsporných opatřeních. Vyplývá to z materiálu, který má CNN Prima NEWS k dispozici. Ministr financí Stanjura chce získat 70 miliard korun. Hodlá škrtat výdaje i navyšovat příjmy. Citelné změny se budou týkat například rodin s dětmi. Zástupci vládní koalice zatím nechtějí nic komentovat.

Tempo zadlužování je hrozivé. Pro Česko může mít fatální následky, varuje ekonom

16. ledna 2023 16:14

Veřejný dluh České republiky se nadále zvyšuje. I když Česko stále patří k těm méně zadluženým zemím Evropské unie, člen Národní rozpočtové rady Petr Musil v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS varoval, že tempo zadlužení je hrozivé. Neřešení této situace by pak mohlo mít fatální následky pro veřejné finance i českou ekonomiku jako takovou, dodal Musil.

Zeman posvětil rozpočet se schodkem 295 miliard. Snížení deficitu by si přál výraznější

14. prosince 2022 15:18

Prezident Miloš Zeman ve středu podepsal státní rozpočet na příští rok se schodkem 295 miliard korun. Oznámil to u příležitosti jmenování nových členů bankovní rady České národní banky. Příjmy rozpočtu mají činit 1,93 bilionu korun a výdaje 2,22 bilionu korun. Již podruhé tak výdaje překročí dva biliony korun. Zeman při oznámení svého podpisu uvítal meziroční snížení schodku o 80 miliard korun, stále je to ale podle něj málo.

Smutné dědictví deficitních rozpočtů. Za státní dluh můžeme platit i 100 miliard ročně

27. října 2022 06:27

Schodkové rozpočty v době ekonomického růstu si začínají vybírat svou daň. A to doslova. Prodražují totiž obsluhu státního dluhu, který je součástí každého rozpočtu. V letošním roce se počítá, že za dřívější deficitní rozpočty zaplatí český stát okolo 50 miliard korun. V příštím roce se už počítá se 70 miliardami. Varovné analýzy navíc ukazují, že za pár let může obsluha dluhu atakovat 100miliardovou hranici.

Skopeček: Ve státní kase nejsou peníze, ale hluboká díra. Zaplatí to budoucí generace

16. září 2022 10:47

Vláda v boji s aktuální ekonomickou krizí zavádí několik opatření. Musí ale také hledat zdroje příjmů. Ekonom a poslanec Jan Skopeček (ODS) řekl, že ve státní kase je hluboká díra, kterou zaplatí budoucí generace. S místopředsedkyní hnutí ANO Alenou Schillerovou se shodl na tom, že daně by se zvyšovat neměly. Podle Schillerové je však třeba zatlačit na zdanění nadnárodních firem.

KOMENTÁŘ: Kam se podělo slibované vládní šetření? Rozpočet upadá do chronických trablů

7. června 2022 13:55

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) navrhne státní rozpočet na rok 2023 se schodkem ve výši 295 miliard korun. Také v letech 2024 a 2025 se má díra ve státní kase zvětšit téměř o 300 miliard každý rok. Pokud pětikoaliční vláda vydrží u moci do řádných parlamentních voleb, podepíše se pod nárůst veřejného dluhu nejméně o 1,2 bilionu korun.

Dluh domácností se za rok zvýšil o 407 miliard. Na každého Čecha připadá téměř 300 tisíc

18. května 2022 10:17

Celkový dluh obyvatel Česka dosáhl na konci prvního čtvrtletí 3,07 bilionu korun a meziročně se zvýšil o rekordních 407 miliard korun. Na jednoho Čecha tak připadá dluh zhruba 292 tisíc korun. Růst zadlužení tak byl ještě vyšší než na konci roku 2021. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací. Důvodem byl pokračující zájem o hypotéky doplněný oživením poptávky po úvěrech na spotřebu.