CNN Prima News státní dluh

státní dluh

Výpis příspěvků ke štítku „státní dluh“

Státní dluh vzrostl na rekordních 3,2 bilionu. Na každého Čecha připadá téměř 300 tisíc korun

Český státní dluh se v letošním prvním čtvrtletí zvýšil o 109,9 miliardy korun na rekordních 3,221 bilionu korun, informovalo v pátek ministerstvo financí ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ČR. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 295 480 korun. Míra zadlužení stoupla na 43,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP) ze 42,4 procenta v roce 2023.

Ani letos na tom nebudeme ekonomicky lépe než před covidem. Stát se zadlužuje, jen pomaleji

Ministerstvo financí zhoršilo letošní výhled ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle ve čtvrtek zveřejněné predikce vzroste o 1,2 procenta, v listopadu přitom předpokládalo růst 1,9 procenta. Česko se tak ani v letošním roce nevrátí na ekonomickou úroveň před pandemií koronaviru, řekl novinářům vrchní ředitel sekce hospodářské strategie a politiky ministerstva financí David Prušvic. Deficit veřejných financí by se letos měl snížit na 2,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 3,6 procenta HDP. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zdůraznil, že Česko letos přestane být jednou z nejrychleji se zadlužujících zemí Evropské unie

Výborný: Neúčast v eurozóně škodí zemědělcům. Balaštíková varuje před slovenským scénářem

Česká neúčast v eurozóně má negativní dopady na tuzemské zemědělce a farmáře, tvrdí ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS prohlásil, že evropská podpora vyplácená v eurech tratí při převodu kurzem až čtyři miliardy korun. Šéf resortu mimo jiné dodal, že debata o přijetí měny je zkreslená. Poslankyně Margita Balaštíková (ANO) namítla, že by se Česko muselo podílet na dluzích jiných států, a připomněla i slovenský scénář.

Ministr Dvořák k opozici: Strašíte, že budeme jíst hlínu. Bída nebude, přichází sklizeň

Příští dva roky už by mělo dojít na sklízení ovoce, žádná bída nepřijde. O ekonomickém výhledu Česka to řekl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Zároveň osočil opozici i média ze strašení veřejnosti. Podle zástupkyně opozice Aleny Schillerové (ANO) není vládu za co pochválit.

Nejhůře se vede Česku a Německu, říká Kovanda. Označil i dlouhodobé evropské hříšníky

Současná evropská ekonomika se podle ekonoma Lukáše Kovandy nenachází v příliš dobré kondici a meziročně roste o 0,1 procenta. „Nejhůře je na tom v tuto chvíli jádro EU, jako jsou Německo či Česká republika, což souvisí s jejich závislostí na průmyslové výrobě a ruských energiích,“ upozornil v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS. Zároveň ale dodal, že co se týče zadlužování Evropy, stále ji nejvíce dolů táhne „jižní křídlo“.

Dluh státu vzrostl o 220 miliard korun. Každý Čech by teoreticky měl zaplatit přes 250 tisíc

Český státní dluh činil ke konci třetího čtvrtletí 3,115 bilionu korun, od počátku letošního roku se zvýšil o 220,2 miliardy korun. Míra zadlužení ke konci září dosáhla 43,1 procenta hrubého domácího produktu (HDP), v letošním roce vzrostla o 0,4 procenta HDP. V pátek o tom informovalo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak hypoteticky připadá dluh 286 474 korun.

Tlustý: Zločinecká vláda situaci jen zhoršuje. Řešením je úřednický kabinet, navrhuje Škromach

Konsolidační balíček je nezodpovědnost a katastrofa. Kroky zločinecké vlády budou krizi jen zhoršovat. Tak se k ekonomickým rozhodnutím kabinetu Petra Fialy (ODS) vyjádřil bývalý ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý. Odvolal se i na statistiku, podle níž má Česko desetkrát více úředníků na počet obyvatel než Švýcarsko. Podle bývalého ministra práce a sociálních věcí za ČSSD (nyní SOCDEM) Zdeňka Škromacha by v současné situaci byla nejpotřebnější úřednická vláda.

Český státní dluh poprvé překročil hranici tří bilionů korun. Každý Čech dluží 280 tisíc

Český státní dluh se v pololetí zvýšil na 3,044 bilionu korun a poprvé tak překročil hranici tří bilionů. Od začátku roku vzrostl o 149,6 miliardy korun. Míra zadlužení byla v pololetí 42,8 procenta hrubého domácího produktu, o 0,1 procentního bodu vyšší než na konci loňského roku, informovalo v pátek ministerstvo financí. Na každého Čecha hypoteticky připadá dluh 280 574 korun.

Oprav dům po babičce? Je to šílené, hanba by mě fackovala, tepou vládu ekonomové i Kalousek

Na nový dotační program Oprav dům po babičce dosáhnou pouze bohatí. Lidsky ani ekonomicky to nedává smysl. Tak se k dotaci ministerstva životního prostředí, díky níž je možné dosáhnout při rekonstrukci domů či chalup částky více než jednoho milionu korun, vyjádřil ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Dominik Stroukal. S ním souhlasí i ekonom a finanční analytik Vladimír Pikora, který se o kroku resortu v pořadu 360° na CNN Prima NEWS vyjádřil jako o šílenosti. Na Twitteru se k diskutovanému záměru vlády s humorem vyjádřil i exministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09).

Středula: Opatření vyhánějí čerta ďáblem. Ministr financí by se měl červenat a omluvit

Změny DPH nic neulehčí, jedná se o nebezpečnou manipulaci, která občanům zdraží celkovou spotřebu. Ministerstvo financí v čele se svým šéfem by se mělo červenat a omluvit za to, co připravilo. Těmito slovy komentoval úterní jednání ve Sněmovně ohledně konsolidačního balíčku odborářský předák Josef Středula. Dodal, že některé vládní návrhy jsou jen „vyhánění čerta ďáblem“. Ekonomka Danuše Nerudová vnímá připravená opatření jako hektický kompromis. Ve vysílání CNN Prima NEWS uvedla, že z ekonomického hlediska obsahuje množství technických chyb.

Skopeček: Kdo se do problémů dostal vlastní vinou, nemá natahovat ruku. Česku hrozí bankrot

Nejsem asociál, jak tvrdí Andrej Babiš, říká v rozhovoru místopředseda Sněmovny a ekonomický expert ODS Jan Skopeček. Výhradami k vládnímu úspornému balíčku se netají, zároveň však varuje před nejednotou koalice. Pokud se podle něj nepodaří dát veřejné finance do pořádku, bude to mít vážné následky pro celé Česko. Mluví i o tom, proč ODS hrozí, že po příštích volbách skončí v opozici.