Televize je nejsilnější médium. Kolik času denně jejímu sledování Češi věnují?
státní dluh
Výpis příspěvků ke štítku „státní dluh“
Rostou ceny i státní dluh. Rusku hrozí osud bývalého Sovětského svazu, tvrdí ekonomové
Válka na Ukrajině každý měsíc podkopává ruskou ekonomiku víc a víc. Extremní vojenské výdaje spolu se sankcemi, které uvalily na Rusko západní státy, se výrazně podepsaly na životní úrovni místního obyvatelstva. Ceny v obchodech prudce stouply, některé potraviny se staly nedostupným zbožím. Spolupracovník CNN Prima NEWS Vladimír Serov navštívil v Moskvě několik samoobsluh a zjistil, co říkají na aktuální situaci ekonomové.
Tlustý: Směřujeme k bankrotu. Zadlužování zastaví pád vlády a progresivní daň, míní Škromach
Česká ekonomika od vlády Andreje Babiše (ANO) směřuje k bankrotu a nynější kabinet ve strašném hospodaření pokračuje. V pořadu Co na to vaše peněženka na CNN Prima NEWS to uvedl exministr financí za ODS Vlastimil Tlustý. Zadlužování země zkritizoval také bývalý šéf resortu práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach (SOCDEM). Podle něj může skončit až ve chvíli, kdy skončí současný kabinet Petra Fialy (ODS). Ekonomice by podle něj pomohlo i zavedení progresivní daně.
V Česku nikdo šetřit nechce, říká ekonom. Vysvětlil, jak Ukrajinci pomáhají zachránit penze
V Česku nikdo šetřit nechce, říká v otevřeném rozhovoru pro CNN Prima NEWS člen Národní rozpočtové rady Petr Musil a dodává, že schodek pro rok 2025 může být nakonec i o 40 miliard vyšší. Hovoří rovněž o tom, z jakého důvodu i jako pravicově smýšlející člověk souhlasí se zvýšením daní z příjmu nebo majetku. Vysvětluje také, proč důchodový účet zachraňují příchozí Ukrajinci a proč ho nespasí vyšší porodnost Češek.
Na opravu po povodních pošle vláda desítky miliard. Jde to i bez zadlužení, zní z opozice
Ničivé povodně zhorší hospodaření státu o desítky miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už ve čtvrtek přišel s tím, že schodek letošního rozpočtu naroste o 30 miliard korun. Tuto částku chce vláda okamžitě uvolnit na financování škod po povodních. V příštím roce se má schodek zvýšit o dalších deset miliard. Projednání změn chce kabinet Petra Fialy (ODS) prosadit ve stavu legislativní nouze, aby se peníze k postiženým dostaly co nejrychleji.
Vláda si ohledně rezervy sama naběhla na vidle, míní Kovanda. Ať škody neplatí jen stát, dodal
Vláda kvůli mimořádné povodňové situaci bude muset navýšit schodek státního rozpočtu. Podle hlavního ekonoma Trinity Bank Lukáše Kovandy si kabinet Petra Fialy (ODS) sám „naběhl na vidle“, když se na začátku září mluvilo o tom, že ve státních rezervách schází peníze na navyšování platů. Ve vysílání CNN Prima NEWS se také podivil nad tím, proč by měl škody platit stát, když kraje zaznamenaly v minulém roce rekordní přebytek.
Kovanda: Vláda uzavřela rozpočet do černé skříňky. O nesplněném vlajkovém slibu mlčí
Vláda na rozdíl od předchozích let uzavřela přípravu státního rozpočtu do černé skříňky, řekl ekonom Lukáš Kovanda v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS. Ve všech resortech bude podle něj v září probíhat velká tahanice o prostředky. Kovanda také zdůraznil, že kabinet Petra Fialy (ODS) nechce hovořit o svém nesplněném vlajkovém slibu, který předpokládal nepřekročení schodku státního rozpočtu nad 200 miliard korun.
Státní dluh vzrostl na 3,2 bilionu korun. Na každého Čecha připadá téměř 300 tisíc
Český státní dluh v letošním prvním pololetí vzrostl o 96,2 miliardy korun na 3,207 bilionu korun. V samotném druhém čtvrtletí se státní dluh snížil o 13,8 miliardy korun. Uvádí to čtvrtletní zpráva o řízení státního dluhu, kterou v pátek zveřejnilo ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 295 326 korun. Míra zadlužení byla 41,3 procenta hrubého domácího produktu (HDP), od začátku roku se zvýšila o 0,5 procentního bodu.
Státní dluh vzrostl na rekordních 3,2 bilionu. Na každého Čecha připadá téměř 300 tisíc korun
Český státní dluh se v letošním prvním čtvrtletí zvýšil o 109,9 miliardy korun na rekordních 3,221 bilionu korun, informovalo v pátek ministerstvo financí ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ČR. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 295 480 korun. Míra zadlužení stoupla na 43,6 procenta hrubého domácího produktu (HDP) ze 42,4 procenta v roce 2023.
Ani letos na tom nebudeme ekonomicky lépe než před covidem. Stát se zadlužuje, jen pomaleji
Ministerstvo financí zhoršilo letošní výhled ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) podle ve čtvrtek zveřejněné predikce vzroste o 1,2 procenta, v listopadu přitom předpokládalo růst 1,9 procenta. Česko se tak ani v letošním roce nevrátí na ekonomickou úroveň před pandemií koronaviru, řekl novinářům vrchní ředitel sekce hospodářské strategie a politiky ministerstva financí David Prušvic. Deficit veřejných financí by se letos měl snížit na 2,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) z loňských 3,6 procenta HDP. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zdůraznil, že Česko letos přestane být jednou z nejrychleji se zadlužujících zemí Evropské unie
Výborný: Neúčast v eurozóně škodí zemědělcům. Balaštíková varuje před slovenským scénářem
Česká neúčast v eurozóně má negativní dopady na tuzemské zemědělce a farmáře, tvrdí ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). V pořadu 360° na CNN Prima NEWS prohlásil, že evropská podpora vyplácená v eurech tratí při převodu kurzem až čtyři miliardy korun. Šéf resortu mimo jiné dodal, že debata o přijetí měny je zkreslená. Poslankyně Margita Balaštíková (ANO) namítla, že by se Česko muselo podílet na dluzích jiných států, a připomněla i slovenský scénář.
Ministr Dvořák k opozici: Strašíte, že budeme jíst hlínu. Bída nebude, přichází sklizeň
Příští dva roky už by mělo dojít na sklízení ovoce, žádná bída nepřijde. O ekonomickém výhledu Česka to řekl ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN) v pořadu Partie Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Zároveň osočil opozici i média ze strašení veřejnosti. Podle zástupkyně opozice Aleny Schillerové (ANO) není vládu za co pochválit.
Nejhůře se vede Česku a Německu, říká Kovanda. Označil i dlouhodobé evropské hříšníky
Současná evropská ekonomika se podle ekonoma Lukáše Kovandy nenachází v příliš dobré kondici a meziročně roste o 0,1 procenta. „Nejhůře je na tom v tuto chvíli jádro EU, jako jsou Německo či Česká republika, což souvisí s jejich závislostí na průmyslové výrobě a ruských energiích,“ upozornil v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS. Zároveň ale dodal, že co se týče zadlužování Evropy, stále ji nejvíce dolů táhne „jižní křídlo“.