Kovanda: Vláda uzavřela rozpočet do černé skříňky. O nesplněném vlajkovém slibu mlčí

Ekonom Lukáš Kovanda v pořadu Svět financí s Trinity Bank

SVĚT FINANCÍ S TRINITY BANK, Ivan Pilný, Lukáš Kovanda - 27.8. v 20:15

Vláda na rozdíl od předchozích let uzavřela přípravu státního rozpočtu do černé skříňky, řekl ekonom Lukáš Kovanda v pořadu Svět financí s Trinity Bank na CNN Prima NEWS. Ve všech resortech bude podle něj v září probíhat velká tahanice o prostředky. Kovanda také zdůraznil, že kabinet Petra Fialy (ODS) nechce hovořit o svém nesplněném vlajkovém slibu, který předpokládal nepřekročení schodku státního rozpočtu nad 200 miliard korun.

Udržovat státní rozpočet v záporných číslech není podle Kovandy udržitelné. „Můžeme mít nadále schodky v řádech stovek miliard, ale jednou do té zdi narazíme,“ varoval odborník s tím, že Česku může hrozit tzv. řecký scénář.

K TÉMATU: Armáda vyfasuje zbraně za miliardy. Experti investici chválí, opozice kritizuje drahé stíhačky

Vládu pochválil za plnění závazku dávat dvě procenta HDP do obrany a vyjmenoval i navýšení prostředků ve školství nebo zvýšení platů státních zaměstnanců. „I přesto toho zatím moc veřejnost neví. Kabinet na rozdíl od předchozích let uzavřel přípravu rozpočtu do černé skříňky,“ pronesl v pořadu Svět financí s Trinity Bank.

Bednář: Vládní sestavování rozpočtu připomíná Čínu. Křeček zmínil nešťastná rozhodnutí

Utajování při sestavování státního rozpočtu není dobrý nápad, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS ekonom Milan Bednář s tím, že vláda v tomto ohledu připomíná čínskou administrativu. Člen Národní ekonomické rady vlády (NERV) Štěpán Křeček uznal, že se tím snižuje transparentnost. Namítl však, že neustálé zveřejňování pracovních čísel vede ke zbytečnému napětí.

„Vidíme tedy pouze dílčí informace, které z jednotlivých jednání unikají ven. V září bude jasno, ale nejspíš nastane mezi resorty velká tahanice o prostředky,“ zdůraznil.

Netransparentnost jednání vyčítá vládě i bývalý ministr financí Ivan Pilný. „Argumentace, aby se z celé věci nestalo politikum, neobstojí. Nedá se tomu vyhnout. Hlavní priorita je jasná – mandatorní výdaje,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS.

Podle Kovandy si tuzemská ekonomika od epidemie covidu na dluhový stav navykla. „Od vlády se očekávalo, že bude mít odvahu a pokusí se tuto závislost vymýtit, a to i za cenu politických bodů. Jenže v tomto ohledu došlo jen na kosmetické úpravy,“ je přesvědčen ekonom.

O schodku rozpočtu mluvil i Pilný. „Některé zadlužené státy si stačily vybudovat dopravní a energetickou infrastrukturu, vydávají množství peněz na vzdělávání, vědu i výzkum. Jenže my jsme tyto prostředky prostě projedli. Zásadní reformy jsem nezaznamenal,“ dodal exministr.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Ostrý střet ekonomů o platy zaměstnanců. O co vám jde, pustil se Musil do Švihlíkové

Tagy: