Německý prezident Steinmeier se poklonil památce parašutistů, Zeman gesto ocenil

Frank-Walter Steinmeir a Miloš Zeman

Steinmeier se jako první německý prezident poklonil památce parašutistů

Německý prezident Frank-Walter Steinmeier ve čtvrtek u krypty pravoslavného kostela v Resslově ulici v Praze uctil památku československých výsadkářů, kteří padli v boji s nacisty po atentátu na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Národní památník hrdinů heydrichiády navštívil během své třídenní cesty do Prahy jako první německý prezident. Steinmeier na místo položil věnec, poté zamířil na prohlídku krypty. Jeho český protějšek Miloš Zeman jej za gesto ocenil.

V minulosti se do krypty vypravilo pouze několik prezidentů a významných představitelů cizích států. Památník navštívili rakouský prezident Heinz Fischer, britský princ Charles a jeho manželka Camilla, řecký, bulharský a kyperský prezident či nynější britský premiér Boris Johnson v roli ministra zahraničí. V roce 1995 kryptu navštívil německý velvyslanec v Praze Rolf Hofstetter.

Německý prezident položením věnce uctil památku parašutistů, kteří v červnu 1942 zemřeli po boji s německou přesilou. Mezi padlými byli i Jozef Gabčík a Jan Kubiš, kteří o tři týdny dříve úspěšně zaútočili na říšského protektora Reinharda Heydricha. V kostele a kryptě zemřeli také Adolf Opálka, Josef Valčík, Jan Hrubý, Josef Bublík a Jaroslav Švarc. Nejen jejich památku od roku 1995 připomíná přímo v cyrilometodějském chrámu umístěný Národní památník hrdinů heydrichiády.

Za uctění památky československých parašutistů Steinmeiera ocenil jeho český protějšek Miloš Zeman. Podle něj šlo o velmi symbolické gesto. Po oficiální schůzi obou prezidentů Zeman německé hlavě státu poděkoval také za podporu při pandemii koronaviru. Podle jeho slov navíc našli shodu i v hodnocení situace v Afghánistánu. Nesešli se naopak u ekologických plánu Evropské unie.

Steinmeier po jednání se Zemanem prohlásil, že vztahy mezi Českem a Německem „mohou být sotva lepší“. Vyjádřil k tomu naději, že takové zůstanou i v příštích generacích.

Steinmeier přijel vlakem, zastavil se u Wintona

Steinmeier je v Česku od středečního odpoledne, kdy do Prahy přijel vlakem. Ještě na hlavním nádraží se zastavil u sochy britského sira Nicholase Wintona, jenž před 2. světovou válkou z Prahy do Spojeného království odvezl stovky židovských dětí, které tak zachránil před nacisty.

Ještě v ten samý den položil věnec v Lánech u hrobu prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Poté následovala soukromá večeře s českým protějškem Milošem Zemanem. Té se účastnily i česká první dáma Ivana Zemanová a také manželka německé hlavy státu Elke Büdenbenderová.

Krátce před polednem pak německého prezidenta na Pražském hradě s vojenskými poctami přijal jeho český protějšek Miloš Zeman. Steinmeier dorazil na návštěvu ČR ve středu odpoledne, ve čtvrtek má v plánu ještě jednání s předsedy Sněmovny Radkem Vondráčkem (ANO) a Senátu Milošem Vystrčilem (ODS). V pátek se setká i s premiérem Andrejem Babišem (ANO).

Tagy: