
Revoluční skládací telefony s ohebným displejem. Samsung odhalil prémiové novinky, co umí?
Spolek Moravská národní obec dokázal obalamutit většinu moravských radnic emotivní výzvou: Chcu, aby na mojí radnici vlála moravská vlajka. Údajná moravská vlajka teď nad Moravou plápolá vždy ve svátek sv. Cyrila a Metoděje, letos ji mělo vyvěsit 1 588 obcí a měst. „Bohužel, tenhle spolek dokázal radnicím vsugerovat úplný nesmysl. To, co radnice vyvěšují, není moravská vlajka, jak se domnívají starostové. Nikdy nebyla, a ani nebude,“ říká přední český heraldik a ředitel Zemského archivu v Opavě Karel Müller.
Zkušený heraldik a vexilolog (odborník na symboliku vlajek) Karel Müller každý rok počátkem prázdnin kroutí hlavou nad iniciativou Moravské národní obce. Brněnský spolek totiž úspěšně klame moravské samosprávy, když je 5. července zatahuje do akce spojené s vyvěšováním údajných moravských vlajek. V roce 2011 na apel národoveckého spolku vyvěsilo vlajku 218 radnic, letos jde údajně již o 1 588 úřadů.
Tohle není moravská vlajka. Přesto na svátek věrozvěstů Cyrila a Metoděje zdobí až 1600 moravských radnic. Zdroj: CNN Prima NEWS, Ivan Motýl
Údajná moravská vlajka, jak ji na Facebooku prezentuje Moravská národní obec. Ta každoročně organizuje a dokumentuje akci vyvěšování moravských vlajek, která se koná 5. července. Zdroj: CNN Prima NEWS, Ivan Motýl
Údajná moravská vlajka, jak ji na Facebooku prezentuje Moravská národní obec. Ta každoročně organizuje a dokumentuje akci vyvěšování moravských vlajek, která se koná 5. července. Zdroj: CNN Prima NEWS, Ivan Motýl
Údajná moravská vlajka, jak ji na Facebooku prezentuje Moravská národní obec. Ta každoročně organizuje a dokumentuje akci vyvěšování moravských vlajek, která se koná 5. července. Zdroj: CNN Prima NEWS, Ivan Motýl
Údajná moravská vlajka, jak ji na Facebooku prezentuje Moravská národní obec. Ta každoročně organizuje a dokumentuje akci vyvěšování moravských vlajek, která se koná 5. července. Zdroj: CNN Prima NEWS, Ivan Motýl
Protest aktivistů, kteří nesouhlasí s podobou smyšlené moravské vlajky, jak ji prezentuje Moravská národní obec - Za Moravu. Zdroj: CNN Prima NEWS, Ivan Motýl
Údajná moravská vlajka, jak ji na Facebooku prezentuje spolek Moravská národní obec - Za Moravu. Zdroj: CNN Prima NEWS, Ivan Motýl
Údajná moravská vlajka, jak ji na Facebooku prezentuje spolek Moravská národní obec - Za Moravu. Zdroj: CNN Prima NEWS, Ivan Motýl
Tohle také není oficiální moravská vlajka, protože žádná moravská zástava není státem uznána. Podle heraldiků by ale mohla vypadat právě takto. Zdroj: CNN Prima NEWS, Ivan Motýl
Akce s názvem „Chcu, aby na mojí radnici vlála moravská vlajka“ je rozporuplná ve více rovinách. Česká republika má takzvané krajské uspořádání, nikoliv zemské. Platné jsou pouze vlajky jednotlivých krajů, nikoliv zemí. „Zemské uspořádání bylo zrušeno k 1. lednu 1949 a po roce 1989 už nebylo obnoveno. Česká, moravská ani slezská vlajka tedy oficiálně neexistují, takže je poněkud podivné, aby je samosprávy vyvěšovaly ve státní svátky,“ říká Müller. Zákon ale vyvěšování neplatných zemských vlajek výslovně nezakazuje.
Obce musí ve státní svátky povinně vyvěšovat pouze českou státní vlajku, nedodržení tohoto pravidla lze i pokutovat. Po boku české vlajky může plápolat i zástava Evropské unie, krajský a obecní prapor. „Teoreticky si obec může vyvěsit na radnici i další vlajky. Co není výslovně zakázáno, to je v našich zeměpisných šířkách chápáno jako povolené,“ ironicky dodá 64letý heraldik. Matador v oboru, jenž byl po sametové revoluci u vzniku státního znaku České republiky.
„Každý starosta má zcela legální možnost vyvěsit na radnici moravskou vlajku. Je to úplně stejné, jako když vyvěsí třeba ukrajinský prapor, který teď vlaje na mnoha úřadech,“ říká pro CNN Prima NEWS místopředsedkyně Moravské národní obce Lenka Holaňová. Nemá tak docela pravdu, protože ukrajinský prapor je státní zástavou Ukrajiny. Moravská vlajka oficiálně neexistuje.
Téměř 1 600 moravských radnic přesto letos vyvěsilo údajnou moravskou vlajku. Stejně tak by samosprávy mohly vytáhnout na stožár vlajku zaniklého Rakouska-Uherska, Německého císařství či zemskou vlajku Království Haličského a Lodoměřského. „Rozhodně mi nevadí, že se moravské obce chtějí nějak přihlásit k historické zemi moravské. Vždyť do stávajícího státního znaku jsme také zakomponovali vedle českého lva i moravskou a slezskou orlici jako upomínku na tři historické části takzvaných českých zemí,“ vysvětluje Karel Müller.
Odborníkovi spíše vadí spojování takzvané moravské vlajky se státními svátky. A především ho profesně rozesmutnělo, že samozvaní „heraldici“ z Moravské národní obce vsugerovali obcím, že vyvěšují opravdovou vlajku Moravy. „Ve skutečnosti teď nad Moravou vlaje nesmyslná vlajka, která nikdy nebyla, a také se nikdy nemůže stát moravskou vlajkou. Je to paskvil vytvořený moravskými nacionalisty po sametové revoluci,“ říká Müller.
Brněnská Moravská národní obec prohlásila za moravskou vlajku žlutočervený prapor s moravskou orlicí. „Moravskou vlajku tvoří žluto-červená bikolóra s privilegovaným zemským znakem uprostřed: žluto-červeně šachovanou orlicí na modrém štítu,“ tvrdí se v dopise, který i letos zaslali na radnice místopředsedkyně spolku Lenka Holaňová a předseda Jaroslav Krábek. Heraldik Karel Müller tuhle kombinaci považuje za historicky nesmyslnou. Na žlutý a červený pruh v žádném případě nepatří popisovaná orlice.
„Z historického hlediska přichází v úvahu jako moravská vlajka jedině žluto-červená vlajka, a to bez moravské orlice. Tato vlajka se používala od poloviny 19. století do roku 1918. Tradičním symbolem Moravy je ale modrá vlajka s bílo-červeně šachovanou orlicí, jak tuto kombinaci známe ze současného českého státního znaku. Víme, že moravské markrabství takovou vlajku používalo již v 15. století,“ informuje heraldik Müller. S důrazným dodatkem, že stávající státní orgány se moravskou, slezskou ani českou vlajkou nechystají zabývat, neboť schválení takových praporů by odporovalo krajskému uspořádání státu. „Rozumím náladám Moravanů, Češi ale také nevyvěšují někdejší českou zemskou bílo-červenou vlajku,“ dodá heraldik.
Předseda Moravské národní obce Jaroslav Krábek je na týdenní dovolené a nelze se s ním spojit. Místopředsedkyně Lenka Holaňová tvrdí, že žluto-červená vlajka byla „doporučena odborníky na základě zvykového práva“. Podle heraldika Karla Müllera, který od roku 1991 zasedá také v heraldické komisi Poslanecké sněmovny ČR, teď brněnský spolek každý rok balamutí stovky moravských radnic.
Moravská národní obec a Donbas
Spolek Moravská národní obec s přízviskem „Za Moravu“ se prezentuje jako nepolitické seskupení, v platných stanovách má ale jasné politické požadavky: „Moravská národní obec považuje zrušení samosprávy Moravy za akt nespravedlivý, totalitní a v rozporu s principy demokracie. Podporuje proto úsilí všech politických stran a hnutí, které usilují o obnovení historických a přirozených práv Moravy, včetně obnovení samosprávy v nejširší formě.“ Předseda spolku Jaroslav Krábek sice tvrdí, že jeho organizace odmítá separatismus, ale někdy je to i naopak. V roce 2015 začala Moravská národní obec vytyčovat na moravsko-českém pomezí takzvanou historickou hranici Moravy, o akci ovšem informovala i ruské webové stránky Sputnik. Kolíkování se tak stalo vodou hnanou na ruský propagandistický mlýn a k donbaským separatistům. Sputnik totiž zahájil rozhovor s vytyčovateli hranice tímto úvodem: „Morava dostane svou historickou hranici. – Nechceme se stát pouhým beztvarým Východem Česka, říká v rozhovoru představitel Moravské národní obce Vojtěch Říha.“
Heraldik je udiven, jak snadno lze obcím podstrčit neexistující zemskou fangli. „Dobrým nápadem není ani spojení údajné vlajky Moravy s věrozvěsty Cyrilem a Metodějem. To je další blbost, která se zrodila v onom spolku,“ kritizuje. Historici totiž netuší, pod jakými symboly táhla do válek Velkomoravská říše. Pokud ta v devátém století vůbec nějakou zástavu měla. Heraldické tradice jsou většinou spojovány až s dvanáctým stoletím.
Vyvěšování takzvaných moravských vlajek je tak podivnou soukromou akcí Moravské národní obce, kterou ovšem podporuje až 1 600 radnic. „Zatím jsem o vlajce nepřemýšlel v historických souvislostech, to není můj obor a nemám dostatek informací k tématu,“ říká inženýr Martin Křižan, starosta městečka Hluk na Uherskohradišťsku. „Přišlo mi sympatické přihlásit se takto k Moravě, ale pokud je to jen vlajka, která má zviditelnit činnost Moravské národní obce, tak se mi celá akce už tolik nelíbí,“ přemítá Křižan.
Seznam obcí, které podle spolku letos vyvěšují vlajku, ale není příliš hodnověrný. „V životě jsem o takové akci neslyšel. Naše obec navíc leží v historickém Slezsku, tady není žádná Morava, takže vůbec nechápu, co to má všechno znamenat. Co je to za podvod,“ diví se Marek Sikora, starosta Hrčavy. Organizátoři totiž na seznam napsali i Hrčavu na polsko-českých hranicích v Beskydech.
Obcí, které s akcí nechtějí mít nic společného, je více. Moravská národní obec například uvádí, že k akci se již sedm let hlásí Vendryně u Třince. „V čele radnice jsem čtyři roky a o žádné takové akci nic nevím,“ říká pro CNN Prima NEWS vendryňský starosta Raimund Sikora. Když o prohřešcích informujeme místopředsedkyni spolku Lenku Holaňovou, vymlouvá se na administrativní chybu a Vendryni ze seznamu jednoduše vyškrtne.
Praha vyvěšování žlutočervených vlajek s moravskou orlicí každý rok pojímá jako zábavný folklorní přívěšek z Moravy na závěr televizních zpráv, nejlépe podbarvený cimbálovou muzikou. Ve skutečnosti moravské radnice tančí na hraně zákona a zpochybňují dějiny, když vyvěšují historicky falešný a zároveň státem neuznaný státní symbol.
Pokud premiér Petr Fiala (ODS) neodvolá ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) kvůli kontaktům nynějšího šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka s obviněným lobbistou Michalem Redlem, vyvolá opoziční hnutí ANO v Poslanecké sněmovně hlasování o nedůvěře vládě. Napsal to předseda ANO Andrej Babiš v komentáři, který uveřejnila sobotní Mladá fronta DNES (MfD). Fiala k tomu mimo jiné uvedl, že Babišem naznačené hlasování o nedůvěře na něj dělá spíše dojem, že šéf ANO potřebuje překrýt své trestní kauzy v Česku a ve Francii.
V sobotu si užijeme letního počasí, kdy teploměry naměří až 28 °C. Už v neděli ovšem dorazí do Česka přeháňky nebo bouřky, které tu vydrží i v nadcházejících dnech. Ačkoliv v novém týdnu může ojediněle zapršet, teploty budou vesměs vysoké. Ve čtvrtek naměříme tropických 34 °C.
Zdá se, že ruská ofenziva na Donbase nadále zpomaluje. Bezpochyby na tom bude mít podíl i 93. ukrajinská mechanizovaná brigáda, která na východě země drtí jedno ruské obrněné vozidlo za druhým. Tentokrát se obávaná jednotka pochlubila záběry z útoku na tank. Ten se jí povedlo zničit pomocí amerického raketometu Javelin. Jeden z členů posádky stroj s typickým označením písmene „Z“ rychle opustil a začal prchat. Zdravotní stav zbylých okupantů není známý.
Sledujeme on-line
Lidé evakuovaní z Hřenska a jeho částí Mezná a Mezní Louka se v sobotu začali vracet téměř po třech týdnech domů, odkud je vyhnal rozsáhlý lesní požár. Návrat začal podle plánu v 9:00, do Mezné a Mezní Louky se dostanou obyvatelé pouze s povolenkami, pro turisty zůstává oblast uzavřená. Do osad se navíc lidé dostanou jen přes Vysokou Lípu, silnice z Hřenska do Mezné je zatím dál zavřená.
Další generace špičkových skládacích telefonů s ohebným displejem, prémiové chytré hodinky i sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Korejská technologická společnost Samsung se na své akci Galaxy Unpacked pochlubila několika novinkami, které potěší nadšence do moderních technologií. Hlavní pozornost si pro sebe urvaly ohebné mobily Galaxy Z Flip4 a Galaxy Z Fold4, pozadu ovšem nezůstala ani nová série hodinek pro sportovce.
Útočníkem, který v New Yorku pobodal britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, má být čtyřiadvacetiletý Hadi Matar z New Jersey. Uvedla to policie. Příznivci íránské vlády na sociálních sítích čin oslavují a varují, že podobný osud čeká i další nepřátele islámu. Podle médií Matar sympatizuje s íránským režimem a Islámskými revolučními gardami.
Češi neumějí chránit své internetové účty a nedodržují základní bezpečnostní pravidla. I to je důvod, proč jsou pro hackery poměrně snadným terčem. Podvody v digitálním prostoru jsou navíc den ode dne zákeřnější, mnohdy se tváří jako služba bankovních institucí nebo zpráva od správců Facebooku či jiných sociálních sítí. Jakých chyb se čeští uživatelé nejčastěji dopouští při ochraně svých internetových účtů a na co si dát největší pozor?
Kde se nachází hranice mezi relevantním politickým dialogem a co už je za hranou? Osvědčila se vláda premiéra Petra Fialy (ODS) v boji proti zdražování? O těchto tématech budou mimo jiné v nedělní Partii diskutovat předsedkyně Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) a šéfka poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová. Ve druhé hodině vystoupí ekonomové Lukáš Kovanda a Jana Matesová. Pořad můžete sledovat od 11 hodin živě na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.
Velké emoce vyvolává ve společnosti připravovaná vyhláška Ministerstva průmyslu, aby se budovy v případě nedostatku paliva v teplárnách vytápěly na nižší teplotu. Ministr průmyslu Jozef Síkela (za STAN) sice ujišťuje, že se jedná pouze o nouzové řešení pro případ ještě větší eskalace války a vyhlášku přirovnával k nouzovému airbagu, přesto mají lidé obavy především z podoby vymáhání novely.
V Přerově v noci na sobotu podle policie jednačtyřicetiletý muž zavraždil svého osmatřicetiletého známého. Kriminalisté muže podezřelého z útoku zadrželi, řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman. Vražda se stala na ulici, policie zatím bližší informace k činu nesdělila. Uvedla pouze, že se oba muži znali.
Od zahájení ruské invaze na Ukrajinu uplynulo už téměř půl roku. Řada světových politiků se proti této agresi postavila a počínání ruského prezidenta Vladimira Putina odsoudila, a to včetně těch, kteří jej dříve hájili. Jsou ale i tací, kteří Putinovi nadále pochlebují a hlásají na Západě jeho názory. Pravděpodobně nejviditelnějším z nich je bývalý německý kancléř Gerhard Schröder, který Putina stále považuje za osobního přítele a teprve v květnu se vzdal vysoké funkce v ruském ropném gigantu Rosněft. I tak dnes na svoji adresu slýchá, že je „zrádce“ a někteří volají po tom, aby na něj byly uvaleny sankce.
Nejlepší reklama na ženský fotbal. Tak se mluví o nedávno skončeném mistrovství Evropy, které trhalo rekordy ve sledovanosti i návštěvnosti. Turnaj ovládnutý domácími Angličankami zároveň mohl posloužit jako výchovná facka pro české prostředí stále nezřídka razící názor, že „ženy kopající do míče nikoho nezajímají“. I o pokřiveném pohledu mluví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS asistentka trenéra reprezentace Blanka Pěničková.
Problémy šéfa ANO Andreje Babiše ve Francii by jeho hnutí neměly nijak zvlášť uškodit. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS se na tom shodli političtí komentátoři Martin Schmarcz a Thomas Kulidakis. Podle nich se totiž Babišovi potenciální voliči zabývají především situací v České republice. Čerstvá zpráva o tom, že na expremiéra si chce posvítit francouzská justice kvůli akvizicím jeho nemovitostí na Francouzské riviéře, je prý už tolik nezajímá.
Rusové v noci na pátek znovu ostřelovali Charkov a okolní vsi. Na jihu Ukrajiny zatýkali místní občany a probíhaly zde domovní prohlídky. Pod palbou byly také dva okresy v Dněpropetrovské oblasti. Poblíž Nikipolu dopadlo 40 raket, tři lidé včetně dvanáctiletého chlapce byli zraněni. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj znovu vyzval státy Evropské unie, aby přestaly udělovat víza Rusům. EU by se podle něj neměla stát „supermarketem“ otevřeným každému, kdo má prostředky do něj vstoupit.
Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) si za svým jmenováním Petra Mlejnka do čela Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) nadále stojí. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě kauzy Dozimetr. Podle Rakušana však Mlejnek splnil veškeré zákonné předpoklady. Vicepremiér to řekl ve vysílání CNN Prima NEWS.
Česká republika je v nejhorším stavu za posledních třicet let. Ve sněmovně musí být reálná síla, která bude bojovat za lidi, ne za nadnárodní korporace. Tvrdí to předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, která byla hostem pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
Málokdo by hádal, že CT přístroj zvládne pořídit snímky, které vypadají jako umění. Stroj za 80 milionů korun, který Institut klinické a experimentální medicíny (IKEM) pořídil na konci dubna, to však dokáže. Díky němu lékaři rychleji a šetrněji nahlédnou do samotného nitra pacientů.
Hasiči po 20 dnech uhasili požár v Českém Švýcarsku. Správě národního parku v pátek v 15:00 předali poslední hašené území. Nejrozsáhlejší lesní požár v České republice se rozhořel v neděli 24. července. Nyní už podle hasičů nikde viditelně nehoří, a proto mohla správa oblast převzít. Skrytá ohniska, která se stále mohou objevovat, hlídají jednotky dobrovolných hasičů. Na Twitteru to uvedl mluvčí hasičů Lukáš Marvan.
Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) odmítla, že by prověřovala ředitele Úřadu pro zahraniční styky a informace (ÚZSI) Petra Mlejnka kvůli úniku informací v kauze Dozimetr. Prověřování s ním prý nemá nic společného. GIBS to v pátek uvedla v tiskové zprávě. O Mlejnkovi se začalo hovořit kvůli jeho opakovaným kontaktům s podnikatelem Michalem Redlem, který měl být podle policie hlavou zločinecké skupiny v případě korupce v pražském dopravním podniku.