reklama

Středula: Povinné očkování pro různé profese platí už roky. To dosud nikdo nezpochybnil

Českem nadále rezonuje otázka povinného očkování proti koronaviru. Zejména se jedná o povinnosti pro vybrané profesní skupiny. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula v pořadu K věci uvedl, že takové očkování proti jiným nemocem v Česku platí již roky. „Je zajímavé, že povinné očkování proti zhruba deseti nemocem platí pro konkrétní profese již roky a nikdo ho nezpochybnil,“ uvedl.

reklama

Podle Středuly není vůbec jasné, jak se vyvine situace s vyhláškou o povinném očkování proti covidu u určitých profesí. „U specifických profesí je to relevantní. Česko má jedno z nejširších očkovacích schémat v počtu nemocí, proti kterým se vakcinujeme. U některých je očkování obhájeno profesí. Plošné očkování pak bude na rozhodnutí Ústavního soudu,“ uvedl.

Jenže i někteří senátoři povinné očkování u vybraných profesí považují za diskriminační, Středula s nimi ale nesouhlasí. „Je zajímavé, že už dnes platí u deseti nemocí povinné očkování pro dané profese. Kdo vakcinován není, nemůže svou práci vykonávat. Pokud by tato vyhláška byla zrušena, byla by situace ještě složitější. Tito lidé mají například povinné očkování proti hepatitidě. Musí být jasné, že něco takového zde máme již desítky let,“ pokračoval.

Podotkl, že nelze mluvit jen o jedné nemoci. „Máme povinné očkování a nikdo jej dosud nezpochybnil. Nyní zde máme nový typ nemoci, u něhož bude posuzováno, do jaké míry ho lze zavést pro povinné očkování,“ sdělil s tím, že pokud bude povinné očkování pro dané profese v souladu se zákonem, nutnost vakcinace vznikne.

„Jsou profese, kde je jednoznačné, jak mají zaměstnanci postupovat. Jsou s tím srozuměni a podporují to. Příkladem jsou třeba spalničky, kdy se lidé museli nechávat přeočkovat, protože se jednalo o povinné očkování,“ uvedl. Dodal, že nyní je nutné počkat na rozhodnutí Ústavního soudu.

Aktuální nemocenská není v pořádku

Předseda ČMKOS mimo jiné hovořil i o kompenzacích pro lidi, kteří kvůli nemoci musí nastoupit do karantény. Uvedl, že dosud není jasné, jaké kompenzační balíčky vláda lidem nabídne. „Byli bychom rádi, kdyby vláda vyslyšela i názory sociologů. Ti mluví o motivaci pro zaměstnance. Šíření omikronu může být velmi rychlé a je nutné, aby se lidé nebáli. Mít pouze 60 procent příjmu při nemocenské není v pořádku. V Bavorsku mají například 100procentní nemocenskou. Lidé se díky tomu v klidu vyléčí a pak zdraví nastoupí zpět do práce,“ podotkl.

Podle Středuly je v Česku aktuálně platná 60procentní náhrada mzdy. Vláda má však do 17. ledna prostor na úpravu. „Může učinit opatření, ale něco to stojí. Pak záleží na tom, co více upřednostňuje: zda zdraví, nebo finanční částku,“ uzavřel.

Tagy:

Hlavní zprávy

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu
Koronavirus

Účinnost vakcín rychle slábne. Posilovací dávka ale rapidně zvyšuje ochranu, i u omikronu

Varianta omikron v posledních dnech v Česku přebírá vládu. Z britské studie UK Health Security Agency vyplývá, že účinnost očkovacích látek proti symptomatickému průběhu nemoci je u varianty omikron výrazně nižší než u varianty delta. Ochrana navíc rychle slábne. Vakcíny ale dál spolehlivě chrání člověka před tím, že skončí s těžkým průběhem v nemocnici. V případě přeočkovaní klesá riziko hospitalizace až o 90 %.

Vydají poslanci Babiše policii kvůli Čapímu hnízdu? Sněmovní výbor projedná její žádost

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude v úterý pokračovat v projednávání žádosti o vydání bývalého premiéra Andreje Babiše (ANO) k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Posuzovat má i žádost o vydání někdejšího pražského primátora Bohuslava Svobody (ODS) v kauze opencard. Je možné, že výbor už dá doporučení sněmovnímu plénu, jak by mělo o žádostech rozhodnout.

Expert: Žalob ve sportu kvůli covidu může přibývat. U Djokoviče selhali organizátoři

Expert na sportovní právo Jan Šťovíček se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS rozpovídal o sporu srbského tenisty Novaka Djokoviče s australskou vládou. Světová jednička nakonec nemohla nastoupit na Australian Open a pokusit se tak přidat 21. grandslamové vítězství. Předmětem sporu mezi Djokovičem a australskou vládou je fakt, že sportovec není očkován proti covidu.

Záhadná nemoc postihuje mladé lidi v Kanadě. Experti netuší, co vážné potíže způsobuje

Kanadu znepokojuje záhadná nemoc, která postihuje především mladé lidi. Jde o neurologickou chorobu, která se projevuje nespavostí, halucinacemi nebo problémy s myšlením. Oficiální počet nemocných je 48, podle zdrojů webu The Guardian jich ale může být až 150. Experti se přou, co nemoc způsobuje. Podle některých informací se však úřady chystají oznámit, že za vším stála špatná diagnostika.

reklama

Domácí zpravodajství

Farský je vlastizrádce. Jeho stáž v USA je protistátní činnost, zdůrazňuje Okamura

Předseda SPD Tomio Okamura se znovu ostře pustil do poslance Jana Farského (STAN) za jeho osmiměsíční stáž na americké univerzitě v Oregonu. Podle něj politik svým odjezdem, o kterém věděl již před loňskými říjnovými volbami, podvedl voliče. Vzhledem k tomu, co bude Farský v USA studovat, Okamura neváhal v souvislosti s ním použít pojem „vlastizrádce“.

Počet křesťanů klesá, raduje se Pirát. Církev má podle něj špatný vliv na společnost

Počet křesťanů hlásících se ke katolické církvi se za posledních deset let snížil o 340 tisíc, vyplývá to z dat Českého statistického úřadu. V pondělí v podvečer na to upozornil pražský pirátský radní pro bydlení Adam Zábranský s tím, že to není špatná zpráva. Katolická církev v Česku pod vedením kardinála Dominika Duky má podle něj na společnost negativní vliv.

reklama