Vláda škrtá, za své chyby se ale rozhodla potrestat občany, zdůraznil předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Úspory dle něj nejvíc odnesou důchodci a zaměstnanci. Někdejší kandidát na prezidenta dodal, že rodiny mohou přijít až o desítky tisíc ročně.
„Vláda má za špatné hospodaření s prostředky státu potrestat zaměstnance a důchodce, to považujeme za naprosto neakceptovatelné. V balíčku je napsáno, že úprava DPH bude znamenat v prvním roce minus 4,1 miliardy korun ve státním rozpočtu,“ sdělil Středula ve vysílání CNN Prima NEWS.
ČTĚTE TAKÉ: Žádná apokalypsa Česku nehrozí. Vláda se chytla do pasti a vystrašila veřejnost, říká Kovanda
Taková „manipulace“ dle něj nepřinese nic. „Naopak, vláda lidem zdraží výdaje, sníží životní náklady a zrušením daňového osvobození u benefitů to pro rodinu znamená až o 60 tisíc korun méně,“ uvedl.
Situaci vnímá jako velmi vážnou. „Vláda se rozhodla za své chyby potrestat ty, kteří to nezpůsobili,“ podotkl. Odbory jsou prý stále připraveny jednat s vládou. „Sociální smír znamená i dialog, ten se dosud nevedl,“ dodal Středula.
Vládou naordinovaný úsporný balíček podle odborníků pocítíme úplně všichni. Konkrétní body, které se týkají důchodů, daní či zeštíhlení státu, mají státní kase v příštím roce ušetřit přes 70 miliard korun.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: GLOSA ze zákulisí vládní tiskovky: Jde do tuhého. Tak moc, že přinesli i chlebíčky a překlepy
Kritika ze všech stran
Vláda si za svá opatření vysloužila velkou kritiku. „Vážím si toho, že se do toho vláda pustila, ale proč se neškrtalo více dotací? To jsou věci, které se mohou škrtnout ze dne na den,“ uvedla například analytička Lenka Zlámalová. Připomněla, že na národní dotace jako první upozorňoval ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).
Podle politologa Lukáše Valeše seznam opatření působí špatně „nejenom tím, že jde o nepopulární kroky, vláda s nimi přišla pozdě“. ODS úsporným balíčkem prakticky porušila svůj předvolební slib, kdy tvrdila, že daně rozhodně zvyšovat nebude, a od té chvíle se z ekonomického hlediska nic zásadního nezměnilo.
Ekonom Lukáš Kovanda uvedl, že vláda se chytla do vlastní pasti. „Vystrašila veřejnost blížící se apokalypsou, ale nic takového Česku nehrozí a v příštích letech hrozit ani nebude,“ uvedl Kovanda a odkázal na výsledky ratingových agentur.