Z nové čínské studie, kterou otiskl uznávaný medicínský týdeník The Lancet, vyplývá, že 76 procent pacientů s covidem hospitalizovaných ve Wu-chanu má i šest měsíců po nakažení symptomy nemoci. Výzkum popisuje zdravotní stav 1700 lidí.
Mezi dlouhotrvající příznaky patří dle výzkumu nepřetržitá únava a problémy se spánkem. První velká studie, která se zabývala zdravotními dopady covidu, také uvádí, že 23 procent hospitalizovaných trpí ve zvýšené míře depresemi a úzkostí.
Většina pacientů má rovněž i půl roku po prvním kontaktu s patogenem poškozené plíce a hůře se jim dýchá. „Covid je nová choroba a v chápání dlouhodobých následků této nemoci jsme teprve na začátku,“ uvedl v oficiálním prohlášení doktor Bin Cao z pekingské univerzity Capital Medical, který výzkumný tým vedl.
Podle něj studie odkryla zvýšenou potřebu péče o pacienty s covidem i dlouho poté, co opustí nemocnici.
Veškeré lékařské výzkumy ovšem naráží na fakt, že koronavirus se chová v těle jednotlivých pacientů různě a průběh nemoci se často v závislosti na kondici, pohlaví a věku nakaženého liší. „Většina lidí se z covidu rychle zotaví a vrátí se do normálního života. Jenže někteří pacienti mají symptomy, které přetrvávají i dlouhé týdny a měsíce. A to se týká i lidí, kteří nebyli hospitalizováni,“ uvedlo pro americkou CNN americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí.
Čínskou studii vnímá světová vědecká obec jako velmi relevantní. Výzkumníci při ní s 1700 pacienty osobně rozmlouvali, podrobovali je psychologickým testům a rovněž jim odebrali vzorky krve a sledovali, zda mají některé zdravotní problémy při chůzi.
Podle obecně přijímané verze se koronavirus rozšířil právě z čínského Wu-chanu. Z města, kde se nyní rok poté snaží tamní vědci nákazu lépe pochopit.