reklama

Svědectví pilota z Kábulu: Na ranveji jsme minuli o tři metry autobus, lidé zvraceli

Desetitisícům lidí pomohli z Afghánistánu evropští vojáci. Nejedna záchranná mise ale mohla skončit katastrofou. Vyplývá to ze svědectví, se kterými přišli piloti RAF (královského britského letectva).

reklama

„Bylo to drsné. Když jsem se otočil, viděl jsem tváře plné úzkosti,“ popsal pro agenturu AP Kev Latchman, pilot RAF. „Měli jsme na palubě lidi, kteří nedoufali, že by kdy Afghánistán opustili. Takže když se dostali do letadla, ta úleva u nich způsobila dost spontánní reakce. Jedna žena například začala zvracet po celém letadle, protože den předtím ztratila svého muže a nevěděla, co bude dál,“ vzpomíná.

To ale nebylo vše. Jindy prázdné mezinárodní letiště se kvůli strachu z Tálibánu hemžilo zoufalými lidmi. Proto, když se Latchmanovo letadlo snažilo opustit ranvej, málem došlo ke katastrofě. Před strojem se totiž na ranveji najednou objevila trojice vozidel. Zřejmě s Afghánci, kteří se snažili dostat na palubu dalšího z evakuačních letadel.

„Letěli jsme rychlostí asi 95 uzlů (170 km/h – pozn. red.) a před námi byla na ranveji vozidla. Došlo nám ale, že nemůžeme vzlet přerušit, protože kdybychom to udělali, tak bychom narazili do autobusu. Na to jsem nechtěl ani pomyslet. Takže jsem musel pokračovat ve vzletu. Nakonec jsme minuli ten autobus zhruba o tři metry,“ popsal vypjatou situaci.

Problémy s přeplněnou ranvejí měl i další z britských pilotů. „My jsme chtěli přistát, ale najednou se asi 30 metrů před námi objevilo na ranveji auto, které pronásledovala tři vojenská vozidla. Tudíž jsme museli začít kroužit kolem ranveje a viděli jsme, jak je letiště úplně přehlcené. Lidé byli všude, na pojezdové dráze i na odbavovací ploše. Civilisté byli zavěšeni na křídlech zaparkovaných letadel a lezli po nich vzhůru. Byl tam naprostý chaos,“ vykresloval novinářům Neil Franklin.

Evakuační lety z Afghánistánu skončily posledního srpna. Ze země odletělo přes 120 tisíc lidí. Následně padlo letiště v Kábulu do rukou Tálibánu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dálnice budujeme nejvíce v historii. Staví se úplně všude, dušuje se Havlíček

Přestože hnutí ANO nedokázalo splnit své velkolepé plány na výstavbu dálnic, věří, že nastavilo trend, kdy se dálnice konečně skutečně stávají prioritou. Pro CNN Prima NEWS to řekl ministr dopravy Karel Havlíček (za ANO). Hnutí premiéra Andreje Babiše sice před volbami slibovalo 280 kilometrů nových dálnic, otevřelo jich ale pouhých 67. Podle Havlíčka je však potřeba připočíst 110 kilometrů opravené D1. Přesto čísla nesedí, a to ani v rámci programového prohlášení vlády, na které se ministr dopravy a zároveň obchodu odvolává.

VIDEO ničivého výbuchu v Koryčanech: Obří rána, pak hasiče pohltily plameny a dým

Redakce CNN Prima NEWS má k dispozici záběry středečního výbuchu rodinného domu v Koryčanech ve Zlínském kraji. Na videu je vidět, jak dům explodoval, začaly z něj šlehat plameny, vyvalil se hustý dým a létaly trosky. Při tragické události zemřeli dva dobrovolní hasiči, kteří na místo přijeli kvůli úniku plynu. Další čtyři lidé jsou podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) zranění.

Lezli, kam neměli. Pojišťovna odmítá zaplatit záchranu českých horolezců v Pákistánu

Zdá se, že dvojice českých horolezců, kteří uvízli v pákistánských horách, jsou z nejhoršího venku. Komplikace ale zdaleka nekončí. Podle zjištění webu iDnes.cz jim pojišťovna UNIQA, u které se nechali pojistit, nechce záchranu proplatit, protože dvojice porušila podmínky smlouvy. Podle ministerstva zahraničí je totiž oblast nebezpečná, navíc podle pákistánských úřadů neměli horolezci k výstupu povolení.

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Kdo půjde studovat? Šance dětí na univerzitní diplom roste se vzděláním jejich rodičů

Na stupeň dosaženého vzdělání českých dětí má výrazný vliv, zda i jejich rodiče vystudovali vysokou školu. Šance dětí vysokoškoláků na získání bakalářského či magisterského diplomu je v Česku 2,5krát vyšší než dětí rodičů, kteří mají jen maturitu. Vyplývá to z aktuální studie Institutu pro demokracii a ekonomiku, think-tanku Národohospodářského ústavu akademie věd ČR.

reklama