Nedostupnost bydlení roste (zdroj: CNN Prima NEWS)
Koupit si byt nebo dům vyžaduje nemalou investici. A ta se vám ještě může zvýšit, pokud po podpisu smlouvy a zaplacení zjistíte, že nemovitost má třeba omezená vlastnická práva nebo že přes pozemek vede optický kabel, kvůli kterému nic nepostavíte. Na co si dát pozor a jak nemovitost prověřit, abyste později nemuseli litovat?
Kristýna Finková a její manžel se před časem rozhodli odkoupit od příbuzných dům na Nymbursku. Ten chtěli financovat hypotékou – věděli přitom, že v domě musí nechat dožít známého svých příbuzných. „Ale moc jsme tomu nevěnovali pozornost. A když jsme se byli ptát v bance na úvěr, řekli nám, že to věcné břemeno musí být zrušené,“ říká Finková.
Manželé měli štěstí, že rodinný známý se zrušením břemene souhlasil. Transakce se tak pouze o několik týdnů zdržela – v opačném případě by banka žádost o úvěr zamítla.
Při koupi nemovitosti můžete narazit i na další potíže – například na skryté technické závady. Tento problém musela řešit paní Andrea, která před třemi lety koupila dům ve Středočeském kraji. O tom, že na nemovitosti bude potřeba udělat nějakou práci, věděla, zásadní nedostatky ale prý původní majitel zamlčel. „Když jsme kopli do základů – do podlahy – zjistili jsme, že to je mokré, že to není odizolované. Izolace tam byly okolo elektriky udělané za pomoci novin,“ říká poškozená.
Paní Andrea už za opravy zaplatila téměř 700 tisíc korun, dům ale prý zatím stále není hotový. „Muselo se udělat nové podříznutí baráku, dát mu nový beton, zkrátka vše – veškerá izolace,“ dodává.
Podle Jana Záhory ze společnosti zaměřené na prověřování nemovitostí lidé často přehlížejí i nepovolené stavby na pozemcích – třeba pergoly a garáže, za které pak hrozí vysoké pokuty. Inženýrské sítě na pozemku zase mohou zabránit jakékoliv stavbě. „A v neposlední řadě se jedná o živelné hrozby, zejména v Česku jde o povodně a záplavy. Každá čtvrtá nemovitost se nachází v menším nebo větším pásmu rizika povodní nebo záplav,“ podotýká Záhora.
Ideální je na problémy myslet ještě před samotnou koupí. Způsob jejich případných řešení se totiž dá zanést přímo do kupní smlouvy.
Nový vlastníci domu mohou po krátce po koupi narazit na netušené problémy. (Ilustrační fotografie) Zdroj: Profimedia.cz
Nový vlastníci domu mohou po krátce po koupi narazit na netušené problémy. (Ilustrační fotografie) Zdroj: Profimedia.cz