Světový den roztroušené sklerózy (zdroj: CNN Prima NEWS)
Neviditelná nemoc, která může člověka navěky zmrzačit. Na neděli 30. května připadá Světový den roztroušené sklerózy (RS). Cílem akcí a kampaní je zvýšit povědomí o nemoci i pomoci pacientům s RS. V Česku chronické autoimunitní onemocnění postihuje zhruba 17 tisíc lidí, celosvětově potom na 2,5 milionu pacientů.
O RS se někdy říká, že je nemocí tisíce tváří. Nemusí být vždy na první pohled viditelná, napadá ale centrální nervovou soustavu. Typické je pro ni střídání období záchvatů a klidu u pacientů. Nejčastěji postihuje mladé lidi v rozmezí 20 až 40 let.
Veronika téměř oslepla kvůli roztroušené skleróze. Ročně nemoc postihne na 700 lidí
30. května si připomínáme Světový den roztroušené sklerózy. Toto onemocnění se nevyhýbá ani mladým lidem. Své o tom ví Veronika (32), která žije s roztroušenou sklerózou už 11 let. Krátce po jednadvacátých narozeninách se objevily první příznaky. „Začala jsem ztrácet zrak. Bylo to, jako bych se dívala přes fólii. Oči mě bolely a můj stav se rychle zhoršoval,“ vzpomíná. Následovala řada vyšetření a diagnóza na celý život.
„Nemoc je opravdu psychicky velmi náročná. Začíná v mladém věku, nejčastěji kolem 30 let, kdy člověk vstupuje do života a najednou mu do něj vejde chronické onemocnění, které ho může těžce invalidizovat. Je jasné, že je doprovázeno depresí,“ popsala televizi CNN Prima NEWS neuroložka RS centra Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Dana Horáková.
Podle Horákové je v období léčby zásadní pozice rodiny a partnera. „Je také velmi důležité, aby RS centra byla schopna poskytnout i psychoterapeutickou podporu,“ sdělila.
Pacienti ať se očkují proti covidu, doporučuje neuroložka
Každý rok RS onemocní zhruba 700 lidí. „Nemoc stále neumíme vyléčit. Významně se ale zlepšují naše možnosti léčby, zejména v počátečních fázích nemoci, kdy velkou část pacientů umíme stabilizovat. Je důležité začít RS léčit včas, abychom měli přístup k nejmodernějším lékům bez většího úhradového omezení,“ uvedla Horáková.
Přestala jsem dobře vidět, byla za tím roztroušená skleróza, vypráví 24letá Klára
Nemoc, kterou trpí na dvacet tisíc Čechů, postihuje mladé lidi nejčastěji mezi 20. a 40. rokem života a nelze ji vyléčit. Příznaky jsou navíc snadno zaměnitelné s jinými neduhy. Klára Zahradníková byla do čtyřiadvaceti let zdravá. Diagnóza roztroušená skleróza jí změnila život od základů. Jak zvládá své onemocnění mladá učitelka z mateřské školky a jaké jsou vyhlídky do budoucna?
Problémem podle ní zůstává skupina progresivních pacientů s neurologickým deficitem. „Tam bychom potřebovali léky, které umí opravit – zregenerovat – nervová vlákna, ty ještě nemáme. Výzkum jde ale dopředu, věříme, že v následujících letech se začnou objevovat i léky pro tuto skupinu pacientů,“ dodala Horáková.
Neuroložka zároveň uvedla, že lékaři zprvu nevěděli, jaký vliv bude mít na pacienty s RS pandemie koronaviru. „Měli jsme velké obavy. Je to skupina pacientů, kteří berou imunosupresivní léky. Dnes máme hodně dat, víme, že naši pacienti jsou ve stejném riziku jako běžná populace. Vytipovali jsme ty, kteří mají vyšší riziko. Jsme schopni jim nabídnout léčebné režimy. Jednoznačně doporučujeme očkování,“ zdůraznila Horáková.
Na neděli 30. května připadá Světový den roztroušené sklerózy. Zdroj: Profimedia.cz