Užijte si Teplice
Komunální volby v Teplicích budou poprvé po téměř 30 letech bez účasti zesnulého Jaroslava Kubery. Jeho nástupci mají pro lázeňské město na severozápadě Čech velkolepé plány. Začátkem jejich realizace má být rekonstrukce vlakového nádraží, na kterou naváže další rozvoj v širším centru města. „Nádražím to neskončí. Chci Teplicím vrátit tvář výstavního města, kde se bude dobře bydlet,“ řekl CNN Prima NEWS Hynek Hanza (ODS), současný primátor Teplic. Co pro Teplice chystají lídři dalších politických uskupení, jež se budou v zářijových volbách ucházet o hlasy voličů?
„Mám jasnou představu, kam by se Teplice měly posouvat do roku 2030 a 2050. Na rekonstrukci vlakového nádraží navážou další etapy revitalizace a rozvoje širšího centra města,“ řekl CNN Prima NEWS Hynek Hanza. Podle něho je v plánu využít prostor za nádražím pro vznik nové rezidenční čtvrti, zklidnění dopravy před nádražím nebo výsadba stromové aleje. „Každý, kdo do Teplic přijede vlakem, by měl být uvítán krásnou nádražní budovou a měl by se příjemnou procházkou dostat do centra nebo do lázeňské části města,“ popsal dále Hanza.
Stavební práce na nádražní budově, která je v majetku Správy železnic (dříve SŽDC), tedy státu, mají začít už během srpna. Přitom k dlouho plánované rekonstrukci málem vůbec nedošlo. „Přišel covid, volby, válka na Ukrajině, krize a najednou se naše nádraží dostalo pod čáru. Že prý na to teď nemá stát peníze. Nabídl jsem tedy ministerstvu dopravy, že Teplice státu ty peníze půjčí, protože jsme už nechtěli, aby z toho zase sešlo,“ vysvětloval Hanza. Ministerstvo však nakonec peníze našlo, a tak rekonstrukci už nic nebrání.
Nádraží je jen začátek
Podle teplického primátora má však tato akce být jen první etapou revitalizace celé oblasti. Pod kolejemi bude prodloužen podchod, který širší centrum propojí se zanádražím. Tam už dnes funguje několik provozoven v areálu někdejšího „lagerhausu“, bývalého skladu a sýpky obilí v průmyslové části Teplic. Vedle kavárny sem lidé jezdí také za módou či zakázkovou výrobou šatů. V těchto prostorách má vzniknout také záchytné parkoviště. Dnes je sem přístup obtížný a velmi komplikovaný a bez auta sem prakticky nemá cenu ani vyrazit.
„Před nádražím chceme zklidnit dopravu a místo těchto dvou parkovišť vysázet alej stromů,“ ukázal Hanza na rušnou křižovatku hned vedle nádražní budovy. V dalších letech by měla podle teplického primátora navázat rekonstrukce Tržního náměstí, oprava ulice 28. října a Benešova náměstí, do něhož ulice ústí.
Podobnou vizi nabízí také současný primátorův náměstek Jiří Štábl (ANO). „Město nečekalo, až se začne rekonstruovat nádraží a probíhaly přípravy plánů, jak dál vylepšit lokalitu před teplickým nádražím. Počítáme se zklidněním dopravy, s novou výsadbou zeleně a celkovým přizpůsobením prostor před nádražím. Budeme řešit změnu dispozic u parkování, případné možné využití dříve využívaného autobusového nádraží. Tepličané tak v následujících letech zaznamenají zlepšení v této lokalitě. Je to jeden z hlavních vstupních bodů do města,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
Koupaliště u vodojemu
A zdá se, že rekonstrukce vlakového nádraží a rozvoj přilehlých částí města je tématem také pro současnou magistrátní opozici. „Připomínkovali jsme studii rekonstrukce nádraží v tom smyslu, aby podchod byl protažen pod rušnou silnicí dále do Nádražního náměstí. V naší vizi je ale také realizace zásadní rekonstrukce Tržního náměstí a jeho pohodlné propojení jak s nádražím, tak s Benešovým náměstím opravenou ulicí 28. října. Od dopravního uzlu, jakým nádraží je, má vést široká obchodní třída, kde se to hemží chodci,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Jakub Mráček, lídr sdružení Volba Pro! Teplice.
Před minulými komunálními volbami v roce 2018 bylo asi největším tématem veřejné koupaliště, které Teplicím už několik desítek let chybí. „Vnímali jsme to a stále vnímáme jako velký dluh Tepličanům. V 50tisícovém městě nemají v parných letních dnech kam se jít zchladit, kromě vodních ploch v okolí jako je jezero Milada nebo Barbora,“ řekl Hynek Hanza.
Podle něho je dokončován projekt zcela nového areálu, který by měl vyrůst v lokalitě Nová Ves v blízkosti teplického vodojemu. Koupaliště je navrženo ve třech úrovních, kde se počítá se zónou pro rodiče s malými dětmi, zónou plaveckého 50metrového bazénu s šesti drahami, se skokanskou věží a zónou zážitkového bazénu s atrakcemi. V areálu bude také hřiště pro beachvolejbal a travnatá plocha pro opalování či odpočinek.
Opozice nabízí relaxační zóny
Projekt se však nelíbí magistrátní opozici. „Vzhledem k monstrózní ceně koupaliště na kopci považujeme za dobré se vrátit k myšlence komornější plovárny v rohu Zámecké zahrady. Nejprve je třeba pozemek vykoupit od současného majitele. Věřím, že se nám to podaří,“ sdělil CNN Prima NEWS Jakub Mráček.
Jenže podle Hynka Hanzy je koupaliště v Zámecké zahradě nerealizovatelné. Bývalá plovárna navíc od roku 1997 chátrá, v roce 1999 byla prodána soukromé osobě. „S majitelem jsme vyjednávali o odkupu, ale nedohodli jsme se na ceně. Nehledě na to, že dnes už by takové koupaliště sotva splňovalo veškeré podmínky a normy pro jeho provoz. Ani umístění v Zámecké zahradě není výhodné, proto jsme zvolili variantu koupaliště na Nové Vsi,“ vysvětlil Hanza.
Město by se v příštích letech mělo dočkat také dalších zařízení pro sport, odpočinek nebo volnočasové aktivity. „V rámci našeho projektu Městských oáz plánujeme revitalizaci veřejného prostoru skoro ve všech čtvrtích. Jsme otevření debatě o atletickém stadionu – domnívám se, že v Teplicích jsou vhodná místa i dostatečné využití pro takové zařízení,“ nastínil svou představu Jakub Mráček.
Třetí Hilton v republice
Magistrátní zastupitel a předseda finančního výboru Jan Hadraba (TOP 09) chce prosadit rozšíření počtu workoutových hřišť, běžeckých tras a cyklotras. „Chceme modernizovat dětská hřiště a školní sportoviště, z větších projektů pak zejména atletický stadion a případně také univerzální fotbalové hřiště pro mládež a amatéry,“ řekl CNN Prima NEWS.
Teplice by se také měly stát centrem kongresové turistiky. Už před dvěma lety vznikla vizualizace budovy luxusního hotelu Hilton. Jeho výstavba je plánována na náměstí Svobody, kde by měl nahradit starou budovu Telecomu. „Zastupitelům byla představena vizualizace. Stávající budova Telecomu patří soukromému developerovi, a stejně tak v jeho rukou bude i výstavba hotelu Hilton. Včetně řešení přeložek infrastrukturní sítě, která se tam nachází. Město se na záměru nebude nijak finančně podílet,“ dodal Hadraba. Místní si slibují, že hotel bude do Teplic lákat turisty z širšího okolí včetně Německa, ale také klienty, kteří do regionu přicestují za byznysem.