Islamistické hnutí Tálibán, které od poloviny srpna de facto ovládá Afghánistán, požádalo o vystoupení svého ministra zahraničí na Valném shromáždění OSN v New Yorku. Generální tajemník OSN António Guterres potvrdil prostřednictvím svého mluvčího, že dopis se žádostí obdržel.
Žádost o vystoupení ministra zahraničí tálibánců na Valném shromáždění OSN musí vyhodnotit devítičlenný akreditační výbor, uvedl mluvčí generálního tajemníka Guterrese. Ve výboru zasedají například USA, Rusko a Čína.
Podle agentury Reuters však není jisté, zda se tento orgán sejde před koncem jednání Valného shromáždění, a umožní tak vystoupení zástupce Tálibánu. Výbor obvykle zasedá v říjnu či listopadu.
Tálibové také žádají výměnu afghánského vyslance při OSN. Tím se má nově stát mluvčí Tálibánu v Kataru Suhajl Šahín. V dopise islamistické hnutí uvedlo, že stávající vyslanec už nezastupuje Afghánistán.
Cesta k respektování lidských práv
Pokud by se Tálibánu podařilo jmenovat nového vyslance při OSN, byl by to důležitý úspěch v jeho snaze získat mezinárodní uznání. Generální tajemník OSN již dříve uvedl, že touha Tálibánu získat zahraniční uznání je pro další země cestou k tomu, aby radikální hnutí přiměly respektovat lidská práva. Ta v současnosti podle mnoha svědectví Tálibové výrazně porušují.
Při předchozí vládě Tálibánu v letech 1996 až 2001 se hnutí rovněž snažilo jmenovat svého diplomata při OSN. Výbor ale rozhodnutí o akreditaci nového vyslance neustále oddaloval. Důvodem bylo mimo jiné právě to, že Tálibán v Afghánistánu porušoval lidská práva.
Tehdy v zemi zavedl totalitní stát založený na radikální verzi islámského práva šaría a vrátil se ke středověkým praktikám v podobě bičování, kamenování a sekání končetin.
Zakázal hudbu, televizi, sportovní zápasy, muži se nesměli holit, ženy musely být na veřejnosti zcela zahaleny a nesměly chodit ven samy ani pracovat. Podle mnoha na sobě nezávislých zdrojů v zemi od poloviny srpna panuje při nejmenším velmi podobný režim.