Tchaj-wan změní vzhled svých cestovních pasů tak, aby nebyly snadno zaměnitelné s čínskými cestovními doklady. Do pozadí ustoupí velkým písmem vyznačený oficiální název země v angličtině „Republic of China“ (Čínská republika) a zvýrazněn bude naopak anglický název ostrova „Taiwan“. Tchajwanská politická strana Nová síla navíc uspořádala soutěž nazvanou „We are Taiwan“ (My jsme Tchaj-wan), kde tisíce obyvatel hlasovaly o vzhledu nového cestovního dokumentu.
Soutěž pořádaná tchajwanskou stranou Nová síla reagovala na nedávnou výzvu úřadů, které požadovaly, aby design odrážel charakteristické rysy ostrova. Strana proto vyzvala občany, aby předložili své návrhy, které se mohly týkat jakékoli oblasti – od místní fauny a flory až po kulinářský sektor.
Přihlášeno bylo nakonec 127 návrhů a lidé mohli hlasovat do 31. srpna. „Prostřednictvím této soutěže chceme nechat naše občany předvést svou fantazii a kreativitu,“ uvedl Jerry Liu, ředitel médií a kreativity za stranu Nová síla a mluvčí soutěže. „Doufáme, že budeme mít pasy, s jejichž obalem se tchajwanští občané ztotožní.“
Přímá linka z Tchaj-peje a luskouni pro Prahu. Hřib chce dodržet slib
Primátor Prahy Zdeněk Hřib (Piráti) odletěl v sobotu na Tchaj-wan spolu s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a asi 90člennou delegací, ve které jsou podnikatelé i další politici. Primátor, který má na Tchaj-wanu dlouhodobě dobré vztahy, na ostrově vyjednává například přímou leteckou linku mezi Prahou a Tchaj-pejí. Od cesty si slibuje i to, že se mu pro pražskou zoo podaří zajistit samičku a samce chráněných luskounů.
Bubble tea na přední straně
Práce zaslané do kategorie mezinárodních norem musely vyhovovat příslušným předpisům Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) týkající se formátu cestovních dokumentů. Vyhrál design se zelenou přední stranou s vyobrazením ostrova, švestkovými květy (oficiální květinou Tchaj-wanu) a původními zvířaty, jako je například asijský černý medvěd. Vítězové byli vyhlášeni 1. září a ve čtvrtek 3. září bude slavnostní předání cen.
V kategorii kreativity byly oceněny navíc návrhy reprezentující tradiční nápoj Bubble tea nebo minimalistický design s křídly nesoucími motýla ve tvaru Tchaj-wanu.
Návrhy nových pasů na Tchaj-wanu byly různé. Zdroj: Twitter.com
Název Republic of China mátl cizí úředníky
Podle agentury Reuters Tchaj-wanu vadí, že jsou jeho pasy zaměňovány s čínskými. Peking se totiž snaží prosazovat svou suverenitu nad ostrovem, který považuje za svou odštěpeneckou provincii. Mimořádnou pozornost médií aktuálně poutá oficiální návštěva předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Podle Čínské lidové republiky tím porušil mezinárodně uznávaný princip jedné Číny a jeho návštěva je „za hranou“.
Tchaj-wan si po propuknutí koronavirové epidemie – jejíž první případy se objevily v pevninské Číně – stěžoval, že jeho občané měli problémy při vstupu do jiných zemí. Jejich pasy totiž mátly cizí úředníky názvem „Republic of China“, vytištěným velkým písmem, zatímco jméno „Taiwan“ se krčilo pod ním.
Exkluzivně z Tchaj-wanu: Jak jednání české delegace narušila výhrůžka Číny?
Třetím dnem v úterý pokračovala návštěva senátorské delegace doprovázená českými podnikateli na Tchaj-wanu. Cesta budí velkou pozornost, tvrdě proti ní protestuje především Čína, která zemi považuje za svou „vzbouřenou kolonii“. V české výpravě je i senátor Lumír Aschenbrenner, který redakci CNN Prima NEWS přímo z centra dění poskytl rozhovor.
Nové pasy, které by měly být dány do oběhu v lednu, už budou bez anglického nápisu Čínská republika, tento název zůstane jen v čínštině. Anglický název „Taiwan“ naopak bude zvětšen. „Od letošního propuknutí pandemie ve Wu-chanu naši lidé doufali, že zvýrazníme nápis Tchaj-wan, aby si lidé omylem nemysleli, že jsou z Číny,“ řekl tchajwanský ministr zahraničí.
Tchaj-wan má jen necelou pětistovku nakažených
Čína tvrdí, že má právo hovořit za Tchaj-wan na mezinárodním poli, například ohledně komunikace se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Tchaj-wan si stěžoval, že to vedlo ke zmatení a některé země proto zaváděly vůči jeho obyvatelům stejné restrikce jako vůči kontinentálním Číňanům. Tchaj-wan přitom měl od počátku šíření koronaviru pod kontrolou a například podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) dosud zaznamenal pouze 488 nakažených.
Tchaj-wan už ale léta debatuje o své identitě a o tom, jaké by měl mít vztahy s Čínou. Pandemie naléhavost těchto otázek znovu zvýraznila. Země například uvažuje i o změně matoucího názvu svého hlavního leteckého dopravce China Airlines. Letounem této společnosti se na Tchaj-wan vydala i česká senátní delegace.