reklama

Tchajwanci mění vzhled svých cestovních pasů. Nechtějí, aby si je lidé pletli s Číňany

Tchaj-wanci si navrhli nový vzhled cestovních pasů.
Foto: Twitter.com

Tchaj-wan změní vzhled svých cestovních pasů tak, aby nebyly snadno zaměnitelné s čínskými cestovními doklady. Do pozadí ustoupí velkým písmem vyznačený oficiální název země v angličtině „Republic of China“ (Čínská republika) a zvýrazněn bude naopak anglický název ostrova „Taiwan“. Tchajwanská politická strana Nová síla navíc uspořádala soutěž nazvanou „We are Taiwan“ (My jsme Tchaj-wan), kde tisíce obyvatel hlasovaly o vzhledu nového cestovního dokumentu.

reklama

Soutěž pořádaná tchajwanskou stranou Nová síla reagovala na nedávnou výzvu úřadů, které požadovaly, aby design odrážel charakteristické rysy ostrova. Strana proto vyzvala občany, aby předložili své návrhy, které se mohly týkat jakékoli oblasti –⁠ od místní fauny a flory až po kulinářský sektor.

Přihlášeno bylo nakonec 127 návrhů a lidé mohli hlasovat do 31. srpna. „Prostřednictvím této soutěže chceme nechat naše občany předvést svou fantazii a kreativitu,“ uvedl Jerry Liu, ředitel médií a kreativity za stranu Nová síla a mluvčí soutěže. „Doufáme, že budeme mít pasy, s jejichž obalem se tchajwanští občané ztotožní.“

K tématu

Bubble tea na přední straně

Práce zaslané do kategorie mezinárodních norem musely vyhovovat příslušným předpisům Mezinárodní organizace pro civilní letectví (ICAO) týkající se formátu cestovních dokumentů. Vyhrál design se zelenou přední stranou s vyobrazením ostrova, švestkovými květy (oficiální květinou Tchaj-wanu) a původními zvířaty, jako je například asijský černý medvěd. Vítězové byli vyhlášeni 1. září a ve čtvrtek 3. září bude slavnostní předání cen.

V kategorii kreativity byly oceněny navíc návrhy reprezentující tradiční nápoj Bubble tea nebo minimalistický design s křídly nesoucími motýla ve tvaru Tchaj-wanu.

Název Republic of China mátl cizí úředníky

Podle agentury Reuters Tchaj-wanu vadí, že jsou jeho pasy zaměňovány s čínskými. Peking se totiž snaží prosazovat svou suverenitu nad ostrovem, který považuje za svou odštěpeneckou provincii. Mimořádnou pozornost médií aktuálně poutá oficiální návštěva předsedy českého Senátu Miloše Vystrčila na Tchaj-wanu. Podle Čínské lidové republiky tím porušil mezinárodně uznávaný princip jedné Číny a jeho návštěva je „za hranou“.

Tchaj-wan si po propuknutí koronavirové epidemie – jejíž první případy se objevily v pevninské Číně – stěžoval, že jeho občané měli problémy při vstupu do jiných zemí. Jejich pasy totiž mátly cizí úředníky názvem „Republic of China“, vytištěným velkým písmem, zatímco jméno „Taiwan“ se krčilo pod ním.

K tématu

Nové pasy, které by měly být dány do oběhu v lednu, už budou bez anglického nápisu Čínská republika, tento název zůstane jen v čínštině. Anglický název „Taiwan“ naopak bude zvětšen. „Od letošního propuknutí pandemie ve Wu-chanu naši lidé doufali, že zvýrazníme nápis Tchaj-wan, aby si lidé omylem nemysleli, že jsou z Číny,“ řekl tchajwanský ministr zahraničí.

Tchaj-wan má jen necelou pětistovku nakažených

Čína tvrdí, že má právo hovořit za Tchaj-wan na mezinárodním poli, například ohledně komunikace se Světovou zdravotnickou organizací (WHO). Tchaj-wan si stěžoval, že to vedlo ke zmatení a některé země proto zaváděly vůči jeho obyvatelům stejné restrikce jako vůči kontinentálním Číňanům. Tchaj-wan přitom měl od počátku šíření koronaviru pod kontrolou a například podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) dosud zaznamenal pouze 488 nakažených.

Tchaj-wan už ale léta debatuje o své identitě a o tom, jaké by měl mít vztahy s Čínou. Pandemie naléhavost těchto otázek znovu zvýraznila. Země například uvažuje i o změně matoucího názvu svého hlavního leteckého dopravce China Airlines. Letounem této společnosti se na Tchaj-wan vydala i česká senátní delegace.

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Domácí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

Hooligans: Odmítáme rozpoutání násilí po demonstraci. Střety vyprovokovala policie, tvrdí

  • Aktualizováno

Českem stále rezonují dozvuky nedělní demonstrace na Staroměstském náměstí. Původně poklidný protest přerostl v násilné střety mezi částí demonstrantů a policisty. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) rozpoutali násilnosti fotbaloví chuligáni. Fanoušci ostravského Baníku, kteří byli jedni z hlavních iniciátorů spojení ultras a chuligánských skupin z celé republiky, to ale vidí jinak. Ve vyjádření pro CNN Prima NEWS z rozpoutání násilností viní policisty. Ti to ale odmítají, podle nich to nedává smysl.

Domácí

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Bezpečnostní expert o protestu: Policie zakročila správně, chuligáni vyhledávají střet

Koně, slzný plyn a vodní děla na straně policie. Z opačné strany lahve, kameny a dělobuchy. Nedělní pražská demonstrace proti vládním opatřením se zvrhla v násilnosti. Policie předvedla 144 lidí, z nich stíhá 14. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) požaduje nejvyšší možné tresty jak pro organizátory, tak pro účastníky, kteří nedodržovali rozestupy a neměli roušky. Částky mohou jít do milionů korun. Nedělní demonstraci se věnoval i pořad 360° Pavlíny Wolfové.

reklama
Zadržený Berbr rezignoval na všechny své funkce ve fotbale. Končí také Chovanec
Desetitisíce lidí ve Francii uctili památku setnutého učitele. Podpořili je i imámové
Američané žasnou: Jak se mohlo Česko stát z premianta koronavirovým odpadlíkem?
Nový policejní systém za vteřinu rozpozná obličej. Praha ho v ulicích nechce
reklama
reklama
Hrdinové nedělní demonstrace. Na policejní koně létaly dlažební kostky, přesto vydrželi

Krimi

Domácí zpravodajství

V karanténě je šéf krizového štábu Hamáček i zbytek vedení ČSSD
Další články
reklama
reklama