Tisková konference ministra zdravotnictví (25. 10. 2022)
Covidová mobilní aplikace Tečka se zřejmě dočká razantní proměny. V budoucnosti by neukazovala pouze informace o očkování proti koronaviru či provedeném testu, ale také další zdravotnické údaje. V praxi se má z Tečky stát univerzální elektronická průkazka, která by dokázala nahrávat žádanky od praktického lékaře, upozornit na možnost přeočkování proti tetanu či zobrazit podrobnou zdravotnickou dokumentaci pacienta. Podrobnější informace chce ministerstvo zdravotnictví představit v následujících měsících.
Tečku představil před více než rokem tehdejší ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) coby jednoduchý způsob, jak doložit absolvovanou vakcinaci proti covidu či provedený test. Během pandemie sloužila aplikace jako „vstupenka“ do různých podniků či služeb. Podle ministerstva zdravotnictví si ji doposud stáhlo okolo šesti milionů uživatelů napříč platformami.
Rutinní prokazování se QR kódem už je ale dávno pryč – po zrušení posledních covidových opatření v ČR i v zahraničí pozbyla Tečka jakéhokoliv využití. Evropský očkovací certifikát z aplikace není ve většině evropských zemí potřeba, stejně jako ve zbytku světa vyjma několika asijských států či letecké dopravy.
To se ale má podle ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (TOP 09) v brzké době změnit. „Chceme, aby se v Tečce objevovaly i další informace o pacientovi. Třeba, aby se dozvěděl, jaká další očkování dostal, aby si mohl naplánovat přeočkování, například proti tetanu,“ nastínil šéf resortu před novináři.
V první fázi by se Tečka měla propojit s databází provedených vakcinací nejen proti covidu, ale také chřipce, žloutence, klíšťové encefalitidě a dalším nemocem. V praxi se z aplikace může stát mobilní očkovací průkaz. „Je-li tento záznam o očkování digitalizován, chtěli bychom ho všem občanům zpřístupnit v Tečce,“ doplnil Válkův ministerský náměstek Josef Pavlovic (Piráti).
O bezpečnost dat se podle svých slov nebojí. Už nyní se do Tečky mohou přihlašovat pouze jednoznačně autorizované osoby, ověřené např. přes bankovní identitu či portál státní národní identity „Jinými slovy víme, komu dané informace poskytujeme. V dalších verzích by vás Tečka mohla automaticky upozorňovat, že vám dobíhá platnost nějakého ze standardních očkování,“ pokračoval Pavlovic.
Aplikace je stále plně pod správou ministerstva zdravotnictví, na propojení údajů o pacientech ale resort spolupracuje také s Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS), Státním ústavem pro kontrolu léčiv (SÚKL) či s praktickými lékaři. Ti by takový mobilní nástroj uvítali.
První upravená verze Tečky by se mohla dostat na světlo světa už na jaře příštího roku. „Pokud bude situace s covidem stejná jako v tuto chvíli, můžeme alokovat personální kapacity na tvorbu nových funkcionalit,“ podotkl Válkův náměstek. Výběrové řízení na vývoj ale ještě nebylo vyhlášeno.
Hlavní cíl? Elektronická průkazka pacienta se vším všudy
Ministr zdravotnictví má ovšem ambicióznější plány. Podle Válka je primárním cílem udělat z Tečky univerzální elektronickou průkazku pacienta, ve které by se mohly uchovávat i žádanky od lékaře či výsledky různých vyšetření. V ideálním případě tak občané najdou ve svém mobilním telefonu kompletní zdravotnickou dokumentaci.
„Technicky vzato tam může být cokoliv. I informace o lécích a propojení s lékovým záznamem. Vše je pod kontrolou bezpečnostních agentur, jako je Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Máme pro program všechna práva. Pouze budu trvat na tom, aby bylo podle zákona a pečlivě prodiskutováno s Úřadem pro ochranu osobních údajů,“ přiblížil Válek další funkcionality aplikace i její bezpečnost.
Od elektronické průkazky pacienta si rovněž slibuje výrazné zmenšení administrativní zátěže v nemocnicích. Zdůraznil ale, že ani náhodou nepůjde o povinnou pomůcku – starší lidé budou moci nadále používat papírové záznamy či žádanky, pakliže se nesžijí s mobilními aplikacemi. O novém názvu pro Tečku ještě nebylo na ministerstvu zdravotnictví rozhodnuto.
Nejde zdaleka o jediný digitalizační projekt současné vládní pětikoalice. Ministr pro místní rozvoj a místopředseda vlády pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti) dláždí cestu pro elektronický občanský i řidičský průkaz. Pilotní fáze mobilní varianty dokladů by mohla odstartovat už příští rok. I zde platí, že bude nadále možné používat plastovou kartičku stejně jako doposud.