Téma, které zničí koalici? Okamžité výpovědi štěpí vládu, proti jsou lidovci, STAN i opozice

Na tom, zda by novela zákoníku práce měla obsahovat i výpovědi bez udání důvodu, se vládní koalice nedokáže shodnout.

Výpověď bez udání důvodu štěpí vládní koalici

Ve vládní koalici doutná další spor, týká se výpovědí bez udání důvodu. Jejich zavedení prosazuje ODS, proti jsou hlavně lidovci. Ostře změnu odmítá i opozice, ovšem zaměstnavatelé by úpravu uvítali. Podle nich by mohla v době, kdy máme nezaměstnanost kolem čtyř procent, rozhýbat pracovní trh.

ODS versus KDU-ČSL. V názoru na zavedení výpovědí bez udání důvodu proti sobě stojí dokonce partneři z koalice Spolu. „Jedná se především, řekněme, o ‚zpružnění‘ trhu práce a možná i narovnání té 30 let trvající nevyváženosti našeho zákoníku práce,“ uvedl pro CNN Prima NEWS poslanec Jan Bureš (ODS).

ČTĚTE TAKÉ: Vyhořelí pracovníci ohrožují i váš byznys. Udržet je ve firmě a spokojené pomůžou tři rady

„Pokud na tomto není koaliční shoda, pokud nesouhlasí gesční ministr, tak se tyto věci v rámci pozměňovacích návrhů potom nehlasují,“ sdělil redakci ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Proti je opozice i STAN

Připravovaná novela zákoníku práce takovou změnu neobsahuje. ODS ji totiž chce protlačit až při samotném projednávání ve Sněmovně. Na své straně má TOP 09, na zavedení výpovědi bez udání důvodu se ale netváří další vládní strana – Starostové a nezávislí.

Na ministerstvo práce jsem nešel, abych rozdával peníze, říká Jurečka a slibuje revoluci

Na ministerstvo práce jsem nešel, abych rozdával peníze, ale abych dělal zodpovědnou a solidární politiku, říká v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf lidovců a ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Je přesvědčen, že se do konce roku podaří schválit všechny změny zákonů, které připravil, a i díky tomu bude rok 2025 revoluční. Mluví také o tom, proč si sám nespoří na důchod a proč lidem radí spořit si nejméně 1000 korun měsíčně.

„To, aby se dávalo ještě takovéhle opatření v rámci pozměňovacího návrhu, my nepokládáme za vhodné,“ sdělila redakci poslankyně Pavla Pivoňka Vaňková (STAN). Také u opozice občanští demokraté jen těžko uspějí. Ostře proti jsou obě hnutí – ANO i SPD.

„Nemáme žádnou dopadovou studii, co to udělá s pracovním trhem, jakým způsobem se vlastně on zflexibilní,“ uvedl pro CNN Prima NEWS místopředseda poslaneckého klubu ANO Aleš Juchelka. „Ještě by to ohrozilo zranitelné skupiny občanů, jako jsou lidé v předdůchodovém věku, maminky s dětmi, zdravotně postižené a podobně,“ sdělila redakci poslankyně SPD Lucie Šafránková.

Možný kámen úrazu Spolu

Pokud by ODS do budoucna na návrh až příliš tlačila, mohlo by to podle některých politologů ohrozit dokonce soudržnost celé koalice Spolu. „Toto by mohla být velká třecí plocha a možná třeba i kámen úrazu, kvůli kterému by do budoucna už žádná koalice Spolu ani nemusela fungovat,“ varoval politolog Lukáš Jelínek.

Zaměstnavatelé by změnu ve výpovědích přivítali. „To je nějaké narovnání vztahu zaměstnavatel a zaměstnanec, kdy zaměstnavatel se musí starat a pečovat o svého zaměstnance, aby zůstal, ale opačně by to mělo fungovat také – zaměstnanec by měl vykonávat kvalitně svoji práci,“ vysvětlil pro CNN Prima NEWS prezident Unie zaměstnavatelských svazů ČR Jiří Horecký.

Návrh naopak odmítají odbory, ty zdravotnické dokonce vyhlásily stávkovou pohotovost.

MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: ANO nechce dělat kompromisy, řekl Stanjura k penzijní reformě. Promluvil i o okamžitých výpovědích

Tagy: