reklama

Naočkujme první dávkou potřebné a do deseti týdnů můžeme rozvolňovat, vyzývá imunolog

„Máme nová vědecká data, která ukazují, že druhá dávka vakcíny může být podána později a první dávka chrání proti onemocnění COVID-19 sama o sobě,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS imunolog Vojtěch Thon. Podle něj je tak potřeba podat dávku asi 700 tisícům občanů, kteří jsou ke koronaviru náchylní. Během osmi až deseti týdnů pak bude Česko z nejhoršího venku a bude se moci začít rozvolňovat.

reklama

Druhá dávka valkcíny působí i po delší době a daleko významněji, doplnil Thon s tím, že tato data jsou publikovaná v nejlepších vědeckých časopisech. Zároveň upozornil, že imunita nastává za tři týdny po první dávce vakcíny. „Když se naočkují co nejrychleji všichni potřební, během osmi až deseti týdnů bude společnost vyvedena z toho nejhoršího. Lidé nebudou umírat a nemocnice budou moci fungovat v režimu jako před covidem. Pak můžeme celou společnost otevírat a ostatní se doočkují později, až bude v zemi mnoho vakcín,“ vysvětlil Thon s tím, že podle studie zveřejněné ve středu první dávka vydrží ochraňovat několik měsíců, tedy déle, než se původně myslelo.

„Souhrn údajů o přípravku k jednotlivým vakcínám přesně uvádí, že dávku je možné podat v nejkratším intervalu tří nebo čtyř týdnů, ale to neznamená, že nemůže být podána později,“ zdůraznil imunolog s tím, že by novou strategii měli okamžitě zorganizovat hejtmani, kteří to mají za úkol. Zároveň varoval, že se objevují další mutace koronaviru, a tak když Češi v této strategii propásnou následujících čtrnáct dní, už nic nepůjde vrátit zpět.

„Velká Británie k tomuto přistoupila, má vyočkováno přes čtyři miliony dávek a jejich křivka nově nakažených i úmrtí klesá,“ uvedl Thon.

Mají se očkovat lidi, kteří koronavirus prodělali?

Imunolog zároveň vysvětlil, že v současné době není potřeba podávat vakcínu těm, kteří koronavirus už prodělali, a ani ty, kteří mají protilátky specifické proti COVID-19, a neví, že ho prodělali. Ti jsou podle imunologa v současné době chránění. „A to buněčnou imunitou a protilátkovou imunitou. Chráněni jsou navíc mnohem déle, než jsou uváděné tři měsíce,“ zdůraznil imunolog.

„Vakcína tak může být ušetřena pro ty, kteří ji v danou chvíli potřebují. A to nemusí být jen nad osmdesát let věku, ale třeba nad 65 let, kteří jsou bezradní, žádají o tuto vakcínu a se k nim nemůže dostat,“ upozornil Thon.

S jeho strategií naočkovat první dávkou vakcíny co nejvíce lidí souhlasí i slovenský epidemiolog Marek Majdan. „Myslím, že pan profesor má pravdu. Na Slovensku je zatím strategie taková, že se prodloužil interval od podání druhé dávky, takže také tu zatím není politika, že se podá první dávka více lidem. Ale je rozumné o tom začít uvažovat,“ vyzval Majdan.

Slovensko od podělí ještě zpřísňuje

Podle něj se situace na Slovensku stejně jako v Česku nelepší. „Stále nám roste počet hospitalizovaných a počet nově nakažených neklesá. Šíří se tu britská mutace a opatření se nedodržují tak, jak by se dodržovat měla,“ uvedl Majdan s tím, že čím déle trvá pandemie, tím je ochota lidí dodržovat opatření menší.

Opatření na Slovensku se ale od pondělí ještě více zpřísňují. „I když se situace nelepší, tak se vláda rozhodla otevřít první čtyři ročníky základních škol, poslední ročníky středních škol a mateřské školy s tím, že zpřísnila režim, že rodiče budou muset být testovaní každých sedm dní. Také nařídila home office a jen ve výjimečných případech, kdy je to nezbytné, bude možné chodit do práce,“ popsal Majdan.

Dodal, že nově byl na Slovensku spuštěn i takzvaný covid automat, který bude uvolňovat a zpřísňovat opatření po regionech. „Ale to, až se zlepší čísla. Momentálně jsme všichni v nejhorší fázi a máme nejpřísnější opatření,“ dodal Majdan.

Tagy:

Hlavní zprávy

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik!: Jaký covidový scénář nás podle odborníků čeká?
Sledujte v TV

Sledujte ŽIVĚ Co Čech, to politik!: Jaký covidový scénář nás podle odborníků čeká?

Hosty čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS budou tři kontroverzní osoby koronavirové pandemie. Pozvání do debaty s moderátorem Petrem Suchoněm přijal biochemik a rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima, biolog Jaroslav Flegr a bývalý olympionik a lékař Lukáš Pollert. Co podle nich Česko ještě čeká? Speciální předvolební vysílání startuje v 18:00.

PŘEHLEDNĚ: Tisíce nežádoucích účinků po očkování. Na co si Češi nejčastěji stěžují?

Za poslední dva týdny přibylo v Česku jediné podezření na úmrtí v souvislosti s očkováním proti nemoci COVID-19, celková bilance tak stoupla na 113. Od poslední aktualizace Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) nahlásilo podezření na nežádoucích účinky po vakcinaci dalších 143 lidí. Jejich počet tak od začátku očkování v Česku stoupl na 8 304. Co patří mezi nejčastěji hlášené zdravotní komplikace?

Nesnažte se mě najít. Snoubenec zavražděné blogerky sdílel tajemný vzkaz

Případ snoubenců Gabby Petitové a Briana Laundrieho je čím dál tajemnější. Poté, co pátrací skupina v neděli nalezla tělo mladé blogerky, se lidé začali ptát, jakou roli v její smrti sehrál Laundrie, který se pohřešuje od 14. září. Jak nyní ukazují jeho příspěvky na sociální síti, 23letý muž byl pravděpodobně fascinován smrtí. Policie po něm nadále pátrá.

Okamurův mluvčí Hamáček a kulomety na hranicích. Politici perlili v superdebatě

Středeční Speciál 360°: Hlas lidu na CNN Prima NEWS byl plný emocí, hádek a osobních urážek či konfliktů. Šéf SPD Tomio Okamura například vpálil předsedovi ČSSD Janu Hamáčkovi, že by ho jako svého mluvčího nebral ani zadarmo. Poslanec KSČM Zdeněk Ondráček by proti migraci bojoval potápěním lodí a šéf Sněmovny Radek Vondráček z hnutí ANO opakoval, že Česko není pro uprchlíky cílovou zemí. Připravili jsme pro vás přehled nejsilnějších výroků čtyř zúčastněných politiků.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších český stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

VOLBY 2021: Trikolora bez Klausů. Hnutí táhnou i miliardář Valenta či ekonom Ševčík

Již před dvěma lety založil poslanec Václav Klaus ml. po odchodu z ODS nové hnutí Trikolora. Syn bývalého prezidenta Václava Klause s ním měl v plánu uspět ve sněmovních volbách, které se konají už příští měsíc. Klaus ml. však z vedení strany před časem odešel a do voleb nezasáhne. Trikolora společně se Svobodnými a Soukromníky, se kterými si vyjednala spolupráci, tak musí vsadit na jiné tváře. Které to jsou?

Záhadná smrt průvodčího na Břeclavsku: Vypadl z vlaku. Případem se zabývá policie

Břeclavští kriminalisté vyšetřují tragickou událost, ke které došlo na trase mezi Břeclaví a Bořím lesem. Ve středu dopoledne tam z osobního vlaku vypadl šestapadesátiletý průvodčí. Zda šlo jen o nešťastnou náhodu, vyšetřují policisté. Dveře se totiž v této soupravě zavírají centrálně a proti otevření jsou zablokované ještě před odjezdem vlaku ze stanice a během celé jízdy.

Bobošíková: Chování Volného je lepší než Vondráček a jeho hraní na kytaru ve Sněmovně

Bývalá europoslankyně a kandidátka na prezidentku Jana Bobošíková v letošních volbách kandiduje za Volný blok, jehož hlavní tváří je kontroverzní poslanec Lubomír Volný. Jeho chování v Poslanecké sněmovně, kde už dvakrát odmítl odejít z řečniště a odkud ho musela násilím vyvést ochranka, považuje za sympatické. Naproti tomu kritizuje vystoupení šéfa Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) s kytarou přímo v sále Sněmovny. Bobošíková to řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.

reklama

Domácí zpravodajství

Zvolila jsem zavedený postup, hájí se lékařka. Adámek po operaci mandlí leží v kómatu

Děti, které měly komplikace po operaci mandlí v Pardubické nemocnici, byly standardně ošetřovány v ORL ambulanci, řekla ve čtvrtek před soudem lékařka dětského oddělení nemocnice obžalovaná v případu malého Adámka, který v květnu 2017 zůstal kvůli pooperačním komplikacím v takzvaném bdělém kómatu. Její výpověď je v rozporu se středeční výpovědí primáře oddělení, podle něhož neměla nechat pacienta doprovázeného matkou z oddělení odejít.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Politolog Kubáček: Okamura je politický chameleon. Vytahuje témata, jak se mu hodí

Předseda SPD Tomio Okamura vytahuje určitá témata jen podle toho, jak se mu to v daný okamžik nejvíce hodí, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS politolog Jan Kubáček. Vzhledem k tomu označil Okamuru za „klasického politického chameleona“. Další odborník Stanislav Balík zmínil, že Okamura se nesnaží zlákat průměrné voliče, ale spíše ty, kteří jsou vyhranění.

reklama