reklama

Naočkujme první dávkou potřebné a do deseti týdnů můžeme rozvolňovat, vyzývá imunolog

„Máme nová vědecká data, která ukazují, že druhá dávka vakcíny může být podána později a první dávka chrání proti onemocnění COVID-19 sama o sobě,“ uvedl v pořadu 360° Pavlíny Wolfové televize CNN Prima NEWS imunolog Vojtěch Thon. Podle něj je tak potřeba podat dávku asi 700 tisícům občanů, kteří jsou ke koronaviru náchylní. Během osmi až deseti týdnů pak bude Česko z nejhoršího venku a bude se moci začít rozvolňovat.

reklama

Druhá dávka valkcíny působí i po delší době a daleko významněji, doplnil Thon s tím, že tato data jsou publikovaná v nejlepších vědeckých časopisech. Zároveň upozornil, že imunita nastává za tři týdny po první dávce vakcíny. „Když se naočkují co nejrychleji všichni potřební, během osmi až deseti týdnů bude společnost vyvedena z toho nejhoršího. Lidé nebudou umírat a nemocnice budou moci fungovat v režimu jako před covidem. Pak můžeme celou společnost otevírat a ostatní se doočkují později, až bude v zemi mnoho vakcín,“ vysvětlil Thon s tím, že podle studie zveřejněné ve středu první dávka vydrží ochraňovat několik měsíců, tedy déle, než se původně myslelo.

K tématu

„Souhrn údajů o přípravku k jednotlivým vakcínám přesně uvádí, že dávku je možné podat v nejkratším intervalu tří nebo čtyř týdnů, ale to neznamená, že nemůže být podána později,“ zdůraznil imunolog s tím, že by novou strategii měli okamžitě zorganizovat hejtmani, kteří to mají za úkol. Zároveň varoval, že se objevují další mutace koronaviru, a tak když Češi v této strategii propásnou následujících čtrnáct dní, už nic nepůjde vrátit zpět.

„Velká Británie k tomuto přistoupila, má vyočkováno přes čtyři miliony dávek a jejich křivka nově nakažených i úmrtí klesá,“ uvedl Thon.

Mají se očkovat lidi, kteří koronavirus prodělali?

Imunolog zároveň vysvětlil, že v současné době není potřeba podávat vakcínu těm, kteří koronavirus už prodělali, a ani ty, kteří mají protilátky specifické proti COVID-19, a neví, že ho prodělali. Ti jsou podle imunologa v současné době chránění. „A to buněčnou imunitou a protilátkovou imunitou. Chráněni jsou navíc mnohem déle, než jsou uváděné tři měsíce,“ zdůraznil imunolog.

K tématu

„Vakcína tak může být ušetřena pro ty, kteří ji v danou chvíli potřebují. A to nemusí být jen nad osmdesát let věku, ale třeba nad 65 let, kteří jsou bezradní, žádají o tuto vakcínu a se k nim nemůže dostat,“ upozornil Thon.

S jeho strategií naočkovat první dávkou vakcíny co nejvíce lidí souhlasí i slovenský epidemiolog Marek Majdan. „Myslím, že pan profesor má pravdu. Na Slovensku je zatím strategie taková, že se prodloužil interval od podání druhé dávky, takže také tu zatím není politika, že se podá první dávka více lidem. Ale je rozumné o tom začít uvažovat,“ vyzval Majdan.

Slovensko od podělí ještě zpřísňuje

Podle něj se situace na Slovensku stejně jako v Česku nelepší. „Stále nám roste počet hospitalizovaných a počet nově nakažených neklesá. Šíří se tu britská mutace a opatření se nedodržují tak, jak by se dodržovat měla,“ uvedl Majdan s tím, že čím déle trvá pandemie, tím je ochota lidí dodržovat opatření menší.

Opatření na Slovensku se ale od pondělí ještě více zpřísňují. „I když se situace nelepší, tak se vláda rozhodla otevřít první čtyři ročníky základních škol, poslední ročníky středních škol a mateřské školy s tím, že zpřísnila režim, že rodiče budou muset být testovaní každých sedm dní. Také nařídila home office a jen ve výjimečných případech, kdy je to nezbytné, bude možné chodit do práce,“ popsal Majdan.

Dodal, že nově byl na Slovensku spuštěn i takzvaný covid automat, který bude uvolňovat a zpřísňovat opatření po regionech. „Ale to, až se zlepší čísla. Momentálně jsme všichni v nejhorší fázi a máme nejpřísnější opatření,“ dodal Majdan.

K tématu

Další hlavní zprávy

Zdravotnictví

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Velký přehled nemocnic: Vyčerpání, nakažený personál, rušení operací. Kde je nejhůř?

Nemocnice bijí na poplach. Téměř ve všech krajích je situace nejvážnější za celou dobu pandemie. Aktuálně leží v nemocnici s covidem 8 162 pacientů a z toho 1 661 v těžkém stavu. Podle prezidenta České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka je současná situace v nemocnicích mimořádně vážná a jejich rezervní kapacita je nejnižší od začátku pandemie. Ptali jsme se i přímo jednotlivých nemocnic a přinášíme vám jejich výpovědi o denní realitě.

Vláda

Sledujte ŽIVĚ: Zdravotnictví kolabuje, schyluje se k uzavření průmyslu? Rozhodne vláda

Sledujte ŽIVĚ: Zdravotnictví kolabuje, schyluje se k uzavření průmyslu? Rozhodne vláda

Jak se vláda postaví k neustále se zhoršující situaci ve zdravotnictví? Přijde s novými opatřeními? Sáhne nakonec i k úplnému lock downu a uzavře průmysl, k čemuž ji odborníci i zástupci zaměstnanců a zaměstnavatelů už několik dnů vyzývají? Na programu je i zavedení povinného home officu nebo navýšení kapacit lůžek a zapojení třeba lázní nebo hospiců. Tiskovou konferenci po jednání vlády, která se schází v 18. hodin, vám nabídneme živě v tomto článku. Začátek je plánovaný na 20:00.

Letos žádná maturitní zkouška, navrhuje Babiš. Místo ní by stačil průměr známek
Gazdík: Babišova vláda je otřesná, Zemanovi odborníci by však byli možná ještě horší
Ujížděl na červenou a odmítal zastavit. Ten samý kousek zopakoval i další den
Zítra bude pozdě, ihned zmobilizujte rezervy v lázních a hospicích, vyzývá poslanec
reklama
reklama
Nová studie: Můžete se nakazit covidem třeba po dotyku nákupního vozíku?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Středula: Řítíme se proti zdi a smějeme se, zasáhnout musí Miloš Zeman
Neklekejte jí na hlavu. Policisté v Ostravě tvrdě zasáhli proti ženě s dítětem
KB s Fidoo pomáhají firmám s digitalizací jejich financí
Pirk: Vyléčení z covidu mohou mít lepší imunitu než očkovaní. Berme ohled na protilátky
Další články
reklama
reklama