Tomáš prodělal koronavirus. Jeho plazma pomůže dalším nakaženým

Tomáš po prodělání koronaviru daroval plazmu

Tomáš prodělal koronavirus. Jeho plazma pomůže dalším nakaženým

Ve Všeobecné fakultní nemocnici v Praze začali odebírat krevní plazmu od dárců, kteří se vyléčili z nemoci COVID-19 a mají v těle protilátky. Upravenou plazmu budou lékaři dávat pacientům nakaženým koronavirem v těžkém stavu. Jedním z prvních dárců byl Tomáš Vacek, který koronavirus prodělal v půlce března.

Osmatřicetiletému Tomáši Vackovi způsobil virus těžký zápal plic, proto musel být hospitalizovaný na jednotce intenzivní péče. „Byl to šok, polil mě studeny pot. Nejhorší je ten stres, kdy člověk neví, jak se to takzvaně zvrhne a kam se to posune,“ uvedl v rozhovoru pro CNN Prima News.

V úterý ráno přišel do Všeobecné fakultní nemocnice v Praze darovat krevní plazmu. „Nechal jsem si udělat test na protilátky a ukazatele jsem měl hodně vysoké, tak jsem chtěl někomu pomoci,“ upřesnil Tomáš.

Odběr trvá kolem půl hodiny, plazmu poté převezou do Ústavu hematologie a krevní transfuze (UHKT) k takzvané IN-AKTIVACI. „Od dárců odebereme plazmu a k té přidáme látku a prosvítíme ultrafialovým zářením, pak ji přefiltrujeme. Takto ošetřená plazma neobsahuje žádné virové agens, prvoky,“ vysvětlila vedoucí Aferetického oddělení UHKT Zdenka Gašová.

Z plazmy vyrobí dávku s protilátkami pro dva pacienty

Standardně musí odebraná plazma do šestiměsíční karantény. V Ústavu hematologie a krevní transfuze ale mají speciální přístroj, který filtraci zvládne mnohem rychleji. Takto upravenou plazmu přetransportují do transfuzní stanice na Zbraslavi. „My plazmu přijmeme do procesu výroby a pak probíhá zamražení při -68 stupních Celsia, mrazení probíhá hodinu. Teplota plazmy musí být -30 stupňů,“ upřesnil vedoucí oddělení výroby transfuzní stanice Lukáš Darebníček.

Odběry a léčbu plazmou s protilátkami provádějí též další nemocnice v Praze – Thomayerova a Ústřední vojenská, která plazmu poskytla Nemocnici Na Homolce, kde už ji podali dvěma pacientům. Podle vedoucího intenzivní péče ve Všeobecné fakultní nemocnici Martina Balíka však nebude možné takovou léčbou ordinovat všem nemocným.

Ideálním dárcem plazmy je podle lékařů člověk, který koronavirus prodělal a po dvou až čtyřech týdnech se dostaví s negativním výsledkem testu do nemocnice a přihlásí se k jejímu darování. Z jednoho odběru laboranti vyrobí dávku s protilátkami pro dva pacienty.

Tagy:
léčba lékař CNN Prima NEWS plazma krevní plazma pacient protilátka Praha COVID-19 Martin Balík Všeobecná fakultní nemocnice v Praze Ústav hematologie a krevní transfuze Nemocnice Na Homolce