Sesuv půdy v Tatrách
V Belianských Tatrách na Slovensku zahynuli po čtvrtečním sesuvu půdy dva lidé, jednou z obětí je i Češka. České televizi (ČT) to řekla Aneta Kovářová z odboru komunikace českého ministerstva zahraničí. Další Češi byli podle úřadu lehce zraněni. O dvou mrtvých ženách informoval také slovenský ministr životního prostředí Tomáš Taraba. Slovenská média původně s odvoláním na starostu nedaleké obce Ždiar Pavla Bekeše uvedla, že oběťmi byly dvě mladé ženy – Slovenka a Polka.
„Sesuv kamenné laviny na Slovensku má bohužel dvě oběti. Jednou z obětí je i česká občanka,“ řekla ČT Kovářová. „Mezi zraněnými jsou také čeští občané, nicméně jedná se o lehká zranění. Náš zastupitelský úřad v Bratislavě je prostřednictvím naší konzulky v kontaktu, situaci řeší,“ doplnila. Neštěstí se stalo v Monkově dolině, když přístřešek, pod kterým se odpoledne ukrývalo před bouří 16 lidí, zasáhla sesunutá půda.
ČTĚTE TAKÉ: Mladý zpěvák Peter zemřel pod koly vlaku. Kapela poslala dojemný vzkaz
HZS informovala o dvou mrtvých a čtyřech zraněných, ostatní turisté ze skupiny podle ní nebyli zraněni nebo utrpěli jen povrchová poranění. Operační středisko slovenských záchranářů uvedlo, že do nemocnice v Popradu byl převezen 57letý muž s pohmožděninami nohy, dále 50letý muž s poraněním hrudníku a nezletilá osoba s poraněním holeně. V pátek pak nemocnice uvedla, že dva ze tří pacientů propustila do domácí léčby.
Medvěd se srazil u Jarabé se skútrem: Dva lidé se zranili, šelmu eliminoval zásahový tým
Nevídaná nehoda se stala v neděli na Slovensku v obci Jarabá, kde skútru zkřížil cestu medvěd. Při srážce se zranili dva lidé i šelma, která hned utekla do lesa. Řidič, jenž utrpěl vážná poranění, byl přemístěn do nemocnice vrtulníkem. Jeho spolujezdkyni ošetřili na místě, píše slovenský web Topky.
Ministr životního prostředí Tomáš Taraba podobně jako HZS psal o lavině bahna, která s sebou strhla kamení a stromy. Na záběrech a nahrávce, které HZS zveřejnila na svém webu, lze vidět nánosy bahna, vody a popadaných stromů. To podle HZS komplikovalo příchod záchranářů na místo neštěstí, které tam postupně vysadil vrtulník. Zranění byli z místa přepraveni letecky do Ždiaru, kde je převzali do péče posádky sanitek. Letecky byla evakuována i část uvázlých turistů, zbylí pak v doprovodu horských záchranářů sestoupili do údolí. Na místě pomáhal také vrtulník horských záchranářů z Polska.
Bekeš televizi Markíza řekl, že zorganizoval skupinu dobrovolníků, jakmile se dozvěděl, že v horách uvázli turisté. Mezi turisty pod přístřeškem byli podle těchto informací Slováci, Poláci i Češi. HZS vyjádřila vděk nejen záchranářům, ale i pracovníkům Tatranského národního parku, Bekešovi, obyvatelům Ždiaru a dalším lidem, kteří se podíleli na záchranné akci.
Monkovou dolinou protéká potok. Voda tam nyní strhla několik mostů, uvedla televize Joj a dodala, že turisté byli varováni, aby nechodili do hor. V dané oblasti byl vyhlášen stav nouze.
Dnešná situácia v Monkovej doline 😰
Posted by Milos Monka on Thursday, July 11, 2024
Vše začalo o půl dvanácté, kdy v obci vyhlásili třetí stupeň povodňové aktivity, a pak po poledni i stav nouze. Intenzita deště a krupobití byla tak silná, že hladina vodního toku doslova stoupala před očima, popsal situaci starosta Ždiaru podle webu Sme.
Oblastí vede nedávno otevřená naučná stezka, turistů tam proto bylo mnoho. Jde také o hlavní přístupovou cestu do Belianských Tater, uvedl deník Sme. Dodal, že správa Tatranského národního parku na sociální síti upozornila na sesuv půdy, takže turistická stezka je Monkovou dolinou neprůchodná. „Zeleně značená stezka je uzavřená až do odvolání. Uvedenému místu je nutné se vyhnout a neplánovat si v tomto úseku túry ani v příštích dnech,“ varovala správa.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Otřesný případ týrání dvouleté dívky: Do bezvědomí ji zmlátil partner matky, tvrdí žaloba