Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média.
Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova.
Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu „úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu“.
Tchaj-wan nové sankce odmítl, podle něj Peking nemůže zasahovat do jeho demokratického zřízení. „Nemůžeme akceptovat hrozby a výhrůžky autoritářských a totalitních režimů,“ uvedla mluvčí tchajwanského ministerstva zahraničí.
Již dříve zařadila Čína na svůj sankční seznam tchaj-wanského premiéra Su Čen-čchanga či ministra zahraničí Josepha Wua. Sankcionované osoby nesmí navštívit Čínu, Hongkong ani Macao. S nimi spřízněné firmy a investoři nebudou smět v Číně podnikat. Podle agentury Reuters tak sankce mají na tchajwanské činitele jen velmi omezený dopad.