Na každém hokejovém mistrovství světa přijde dříve nebo později nějaké to překvapení. Jenže šampionát v lotyšské Rize zatím nutí sázkaře trhat tikety bezprecedentním způsobem hned od začátku. Když na závěr prvního hracího dne Lotyši senzačně skolili mocnou Kanadu zdálo se, že šok letošního mistrovství máme odbytý. Ale zarážející výsledky pokračovaly i v dalších dnech.
Sázkové kanceláře zatím mají žně. Mistrovství světa v hokeji patří mezi nejoblíbenější události z pohledu sázkařů, kteří ve velkém sestavují tikety. Samozřejmě, najdou se odvážlivci věřící v to, že zaškrtnutí vysokého kurzu na výhru outsidera by tentokrát mohlo vyjít a přinést tučnou výhru. Ale naprostá většina jde po „jistotě“. Kanada, Švédsko – to jsou přece týmy, které neprohrávají.
MS hokej 2024
Ale ne letos v Rize. Byť Kanada Lotyše absolutně přestřílela (38:17), prohrála 0:2. Že by domácí hokejisté se senzačním výsledkem v zádech útočili na tomto šampionátu třeba na zatím nikdy nevybojovanou medaili? To by však nesměli hned v sobotu prohrát s ještě větším „nefavoritem“ skupiny B Kazachstánem, který byl úspěšnější na nájezdy. V neděli pak Kazaši způsobili ještě větší rozruch, když v prodloužení porazil Finy, poslední světové šampiony.
A daleko krušnější start na MS zažívají jiní Skandinávci. Zatímco „Suomi“ dokázali na úvod porazit Spojené státy americké, které pak vyklepli Kanadu 5:1, Švédové prohráli oba první zápasy. Přitom měli mít lehký začátek šampionátu – vítězství nad Dánskem a Běloruskem ve skupině A bylo povinností. Ovšem nezdary v poměrech 3:4 a 0:1 pro ně byly krutou ránou.
Většina zarážejících skóre byla dílem štěstí, favorité soupeře zahltili ohromným množstvím střel. Třeba Finové vypálili na kazašského brankáře Nikitu Bojarkina 51 pokusů a ujal se jen jediný. Ale na to se historie a sázkové kanceláře neptají.
Poděkování za nejlepší noc v historii. Lotyši nosí květiny před kanadskou ambasádu
Hokejová velmoc, kterou chce každý porazit. Kanada budí každoročně na světových šampionátech respekt a je vždy favoritem na jednu z medailí. Hokejistům Lotyšska se ale na domácím mistrovství světa podařil historický skalp. Národ, který hru na ledě opravdu miluje, tak triumf svých miláčků patřičně oslavil. Došlo i na poděkování před kanadskou ambasádou.
Pro české fanoušky pak může být zklamáním, jak tým, kterému všichni připisovali medailové ambice, zatím nepředvedl dobré výkony a prohrál s Ruskem 3:4 a poté jednoznačně se Švýcarskem 2:5. Slovenské příznivce zase mohlo lehce vyděsit těsné skóre v zápase s Velkou Británií, které svěřenci kanadského trenéra Craiga Ramsayho vyhráli pouze 2:1.
Obě tabulky jsou ve chvíli, kdy má každá reprezentace odehrané dva zápasy, trochu převráceny vzhůru nohama. Skupinu B vede Německo a hned za ním je Kazachstán, hokejové velmoci USA s Kanadou jsou mimo první čtyři příčky, které zajišťují čtvrtfinále. „Áčku“ doposud vévodí Rusko, což je ještě v normě, ale Švédsko s Českem zařazené na šestém a sedmém místě, je pohled vcelku neobvyklý.
Toto mistrovství světa je zkrátka jiné, a nejen proto, že se hraje v bublině před prázdnými tribunami a končí oproti tradičními termínu až v červnu.
Pokud rozmýšlíte, zda během šampionátu začít se sázením, raději to nedělejte. Anebo věřte outsiderům. Pokud byste byli prozíraví a na jeden tiket poskládali čtyři nejpřekvapivější zápasy dosavadního průběhu šampionátu (Kanada–Lotyšsko, Dánsko–Švédsko, Švédsko–Bělorusko, Kazachstán–Finsko, pozn. red.) a vsadili na výhru týmů v horší výchozí pozici (v případě Kazachstánu pak neprohru, jelikož vyhrál v prodloužení, pozn. red.) 10 korun, vyhráli byste zhruba 35 000 korun.
Další utkání ukážou, zda se akce v Rize nadále ponese v bláznivém duchu, nebo přejde do očekávanější roviny.