Tvrdší tresty pro agresivní řidiče: Experti chtějí úpravu zákona. Má to ale háček

Dopravní experti požadují tvrdší postihy za projevy agresivity na silnicích. Rozjeli kampaň, v níž chtějí oslovit poslance i ministerstvo dopravy, aby po vzoru několika dalších evropských zemí v zákoně jasně popsali agresivitu v silničním provozu a stanovili přísné postihy. Podle dopravní police bude ale těžké najít definici použitelnou v praxi.

Předjíždění v místech, kde to je zakázáno, jízda na červenou, nepřiměřeně vysoká rychlost nebo vybržďování. To všechno mohou být podle expertů projevy agresivity. „Dopravní policie ale v tuhle chvíli neklasifikuje agresivitu jako příčinu dopravní nehody, což je chyba. Podle našeho názoru potřebujeme jasnou definici agresivity na silnicích v zákoně a s ní tvrdé postihy,“ říká Milan Medek, ředitel Platformy Vize 0, v níž jsou vedle dopravních expertů mimo jiné i zástupci pojišťoven.

Právě pojišťovny ve statistikách vidí, jak to dopadá, když někomu za volantem „rupnou nervy“ nebo si jednoduše silou nárokuje přednost před ostatními. „Dá se říct, že z těch pojistných událostí, které řešíme u automobilů, je třeba dvacet až třicet procent kvůli agresivní jízdě,“ upozorňuje Milan Kaňa, mluvčí jedné z českých pojišťoven.

Jiří Zlý, který stojí v čele dopravní policie, nechce komentovat, zda je, či není třeba měnit zákon, podotýká ale, že bude obtížné najít popis agresivity tak, aby byl vymahatelný. „Agresivitu jako takovou vydefinovat bude velice složité,“ uvádí stručně.

Platforma vize 0 prozkoumala zákony evropských zemí a tvrdí, že minimálně dvanáct z nich agresivitu na silnicích nějak v legislativě řeší. „Mně se třeba líbí nizozemská definice, podle které je agresivita úmyslné chování, které má za cíl fyzicky nebo emocionálně poškodit jiného účastníka silničního provozu a za takové projevy může řidič-agresor jít až na tři roky do vězení, samozřejmě je vysloven zákaz řízení a hrozí i konfiskace vozidla,“ popisuje dopravní expert Roman Budský.

Povede úprava zákona ke změně na silnicích?

Podle majitele autoškoly, který připravuje budoucí motorkáře, by taková úprava zákona agresivní řidiče ke změně stylu jízdy nepřiměla, přesto má ale smysl. „Člověka, který to má takhle mentálně nastavené, nic neodradí od toho, aby se takhle agresivně choval, ale může ho to po nějaké době z toho provozu eliminovat zákazem řízení,“ upozorňuje Lukáš Kobera.

S projevy agresivity řidičů se při výcviku motorkářů setkává prakticky denně. „Předjíždění v zatáčkách, lidi řežou zatáčky, jezdí protisměrem, předjíždějí na dvojité čáře, doslova si vynucují přednost na křižovatkách, i když ji nemají, je toho opravdu hodně a jsou to velmi nebezpečné situace,“ dodává.

Ministerstvo dopravy už avizovalo, že si návrhy expertů vyslechne. „Za každý podnět k tomu, jak ještě dále zvýšit bezpečnost na našich silnicích, jsme rádi a budeme se jím zabývat. Téma agresivních řidičů a jízdy řešíme i v nyní probíhající přípravě novely bodového systému,“ ujišťuje na dotaz CNN Prima NEWS mluvčí ministerstva František Jemelka.

Tagy:

Hlavní zprávy

Divoké počasí v Česku. Připravte se na deště i teploty přes 30 stupňů Celsia
Počasí

Divoké počasí v Česku. Připravte se na deště i teploty přes 30 stupňů Celsia

Se slunečným počasím se musíme na nějakou dobu rozloučit. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) bude o víkendu a v první polovině nadcházejícího týdne převážně zataženo. Počítat také můžeme s dešťovými přeháňky a bouřkami. Teploty v noci klesnou až k 2 °C. Naopak v druhé polovině týdne se začne výrazně oteplovat. Teploty se mohou vyšplhat až k tropickým 32 °C.

Češi si věří, porážky jsou minulost. Jalonen popsal přípravy na Kanadu
MS v hokeji 2022

Češi si věří, porážky jsou minulost. Jalonen popsal přípravy na Kanadu

Dvě poslední překážky jsou před českými hokejisty na mistrovství světa, aby naplnili předsevzetí finského kouče Kariho Jalonena o cestě za zlatem. V sobotním večerním semifinále je čeká obhájce prvenství Kanada. Výhra by národnímu týmu zajistila první medaili z velké akce od roku 2012, porážka ho pošle do souboje o bronz proti horšímu ze zápasu Finsko–USA. Utkání s Kanadou začne v Tampere v 17:20.

KOMENTÁŘ: Schillerová zažonglovala s inflačními čísly. Jak správně spočítat dopady drahoty?
Názory

KOMENTÁŘ: Schillerová zažonglovala s inflačními čísly. Jak správně spočítat dopady drahoty?

Poprask na sociálních sítích způsobil výpočet exministryně financí, ve kterém se snaží vyčíslit, kolik korun z našich výdělků „sežrala” od ledna do dubna inflace. Ačkoli Alena Schillerová schytala posměch, že neumí počítat, její úvaha není v principu chybná. To však nemění nic na tom, že se bývalá šéfka státní kasy dopustila nepřípustného žonglování s čísly. Vše v zájmu co největšího smytí vlastního podílu na tam vysoké inflaci, která české peněženky drtila naposledy téměř před 30 lety.

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
09:24

Někteří Kyjevané relaxují tančením salsy v parku, navzdory sirénám

09:03

Česko v pátek udělilo dočasnou ochranu 900 uprchlíkům z Ukrajiny, to je o 112 méně než před týdnem. Od ruského vpádu získalo víza 357 566 běženců.

08:46

Prokuratura: Válka na Ukrajině si vyžádala životy 242 dětí

08:29

Zelenskyj v reakci na dobytí Lymanu Ruskem zopakoval, že ukrajinská armáda se nevzdá, dokud nezíská zpět celý Donbas. Situace je ale obtížná, dodal.

Soutěžte o vstupenky na ČESKOSLOVENSKÝ ROCKFEST 2022

Ve dnech 3. až. 4 června 2022 se uskuteční 2. ročník Československého Rockfestu, který bude větší, hlasitější, hudebně našlápnutější a hlavně na celé 2 dny! Festival proběhne ve venkovním areálu před pavilonem P na Brněnském výstavišti.A vy teď máte možnost vyhrát vstupenky na tuto velkolepou show. Tak neváhejte a soutěžte s námi!

Žádné galeje. Carlo je pohodář, umí odhodit kamennou tvář, říká o Ancelottim Jankulovski

Divoce běhá u autové čáry, na krku má konstantně naběhlou žílu, neustále pokřikuje na rozhodčího, při gólových oslavách se člověk skoro bojí o jeho zdraví. Tak přesně takovým fotbalovým trenérem není Carlo Ancelotti. Vážnou tvář italského elegána velmi dobře zná bývalý reprezentant Marek Jankulovski, který pod ním strávil čtyři roky v AC Milán. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS specifického trenéra přibližuje.

Sledujte Partii s Jurečkou a Juchelkou: Pomáhá vláda českým občanům rychle a efektivně?

Vláda rodinám slíbila pět tisíc korun na dítě, nezůstane ale jen u slibu? Pomáhá vláda efektivně a rychle? Partie Terezie Tománkové nabídne názorový duel ministra práce a sociálních věcí z KDU-ČSL Mariana Jurečky a poslance za hnutí ANO Aleše Juchelky. Ve druhé části bude pokračovat velká politická diskuse s ministrem kultury Martinem Baxou z ODS, předsedou pirátských poslanců Jakubem Michálkem, šéfem Ústavně-právního výboru Radkem Vondráčkem z ANO a poslancem Janem Hrnčířem z SPD. Nedělní Partie startuje v 11 hodin.

S přílivem turistů se na Baleárách obnovil balconing. Podivná zábava má už jednu oběť

Se zrušením restrikcí zavedených v předchozích dvou letech kvůli pandemii covidu se výrazněji obnovil turistický ruch na španělských Baleárských ostrovech. Vzrostl počet turistů, ale i těch, kteří ve větší míře konzumují alkohol. To si podle deníku El País jen za tento měsíc vyžádalo na Baleárách několik vážných zranění a jedno úmrtí, další turista tam před dvěma týdny zemřel po skoku z útesu do vody.

Domácí zpravodajství

Policie pátrá po 14leté dívce z Kolínska. Jsem s kamarádem, napsala rodině a už se neozvala

Policie pátrá po čtrnáctileté Lence Kaňkové z obce Barchovice na Kolínsku. Dívka naposledy komunikovala s rodinou v pátek v podvečer, kdy uvedla, že je se starším kamarádem. Od té doby se nikomu neozvala. Naposledy byla vidět večer po 20. hodině v obci Horní Police v okrese Česká Lípa. Podle informací policie zveřejněných na internetových stránkách vypadá starší, na 16 až 17 let.

Ševčík ke zdražování: Vyměňme dresy eurohujerů za ty české. Demagogie, zlobí se Petříček

Exministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD), místopředseda Přísahy Jaroslav Pelc a ekonomický expert Trikolory Miroslav Ševčík v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS představili své návrhy, jak by vláda mohla řešit rostoucí ceny. Ševčík apeloval, aby vláda „převlékla eurohujerský dres za český“. S narážkou na Green Deal však nesouhlasil exministr.

Chaos v počtech i lokacích. Část romských uprchlíků na Rokycansku odjela neznámo kam

Cizinecká policie spolu s pracovníky krajského úřadu v Plzni v pátek dopoledne prověřovala identitu ukrajinských Romů, kteří už několik dní bydlí ve Strašicích na Rokycansku. Do objektu soukromého majitele přijeli z pražského Hlavního nádraží. Kontrola ukázala, že část z nich již odjela. Obec ani kraj tak až do pátku neměly přehled, kolik lidí v objektu skutečně přebývá.

GLOSA: Andor „Horst Fuchs“ Šándor si nás namazal na chleba. Mám kryt, mám klid!

Andor Šándor je génius. Prostě je. Celé Česko se mu směje za čtvrteční velkolepou tiskovku, na které neoznámil všemi očekávanou kandidaturu na prezidenta, ale místo politické kariéry odstartoval tu teleshoppingovou a prezentoval iBunker, tedy bunkr pro celou rodinu za 350 litrů. S heslem „Mám kryt, mám klid“ (fakt je to oficiální heslo společnosti) vyrazil do boje jako novodobý bezpečnostní Horst Fuchs.