Ukrajinci bojují o obce, které mizí z mapy. I oni mají problém s morálkou, ukazuje CNN

Štáb CNN navštívil vesničku Osokorivka u břehu Dněpru, kterou dlouhé týdny ovládali Rusové. Teď místo osvobodili Ukrajinci a ruská armáda ostřeluje místa, kde se kdysi skrývala. Reportáž americké televize ukazuje, že se z Ukrajiny stává zpustošená zem a mnohde vojáci bojují už jen o ruiny.

„Ukrajinci se řítí mezi stromy a neustále mění trasu, přičemž ruské jednotky jsou často jen pár metrů od nich. Toto je boj o nejdůležitější ukrajinský břeh. A toto je místo, kde byl brutální postup Moskvy zastaven,“ popisují reportéři CNN boj o vesnici Osokorivka, která leží na půl cesty mezi Záporožím a Chersonem.

Ukrajinci vyhnali Rusy z oblasti po několika týdnech okupace. Klid na místě ale není. Místní se neustále obávají bombardování i pozemního útoku. CNN také popisuje zmar, který válku provází. Ukrajinská města a vesnice, o které se krvavě bojuje, přestávají existovat. Místo nich zbyla jen suť. „A taky prach, který člověka přiměje přemítat, kdo se vůbec vrátí, jestli se to tu ještě někdy vrátí do normálu,“ uvádí CNN.

Zrádci ve vlastních řadách

Podle americké televize se ukrajinští velitelé také svěřují, že i oni mají vedle demoralizovaných Rusů problémy s loajalitou vojáků. Motivovat Ukrajince k osvobozování zabraných území je tak čím dál těžší. Kolem Osokorivky údajně vojáci našli zrádce, chybí jim ale důkazy, aby je mohli stíhat.

Břehy Dněpru jsou od začátku války klíčovým dějištěm bojů mezi Rusy a Ukrajinci. Armáda Moskvy totiž v prvních dnech konfliktu relativně snadno zabrala území vedoucí od Krymu až k řece, což provázelo kvapné obsazení města Cherson, které na Dněpru leží.

Ukrajinci se teď snaží Cherson dobýt zpátky, Rusové naopak chtějí prorazit směr na Mykolajiv, což by jim otevřelo cestu ke strategickému přístavu Oděsa. Takový scénář ale prozatím není příliš reálný, jelikož Rusové se soustředí na boje na východě Ukrajiny v Donbase.

U řeky Dněpr leží také městečko Energodar, kde se rozkládá jaderná elektrárna, kterou v minulosti Rusové ostřelovali. Pro řadu utečenců z východu Ukrajiny je pak Dněpr pomyslnou hranicí, po jejímž překonání se dostanou do „svobodné“ části Ukrajiny.

Na kompletní přeloženou reportáž americké CNN se můžete podívat ve videu výše.

Tagy: