reklama

Úrazů na dětských hřištích je stále moc. Pomoci může značka kvality, říká její správce

Historie značky Hřiště-sportoviště-tělocvična – Ověřený provoz sahá do doby před více než deseti lety. Impulzem pro její zavedení byl přetrvávající poměrně vysoký počet úrazů dětí na nejrůznějších hřištích či sportovištích. „Konstatovali jsme, že z našeho hlediska je zcela neošetřena problematika bezpečnosti dětských hřišť,“ řekl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Libor Dupal, ředitel Kabinetu pro standardizaci, který je správcem zmíněné značky kvality.

reklama

Jak už napovídá samotný název, značka Hřiště-sportoviště-tělocvična – Ověřený provoz je udělována hřištím, sportovištím, tělocvičnám či podobným zařízením, která jsou využívána dětmi nebo mládeží. Značka je součástí programu Česká kvalita, který je v gesci Ministerstva průmyslu a obchodu České republiky.

„To pro nás bylo zcela zásadní. Na trhu je totiž nepřeberné množství značek, což na spotřebitele působí trošku chaoticky, protože některé nemají vůbec vypovídací schopnost,“ upozornil Libor Dupal, ředitel Kabinetu pro standardizaci. Podle něho je důležité, že značka kvality, jejímž je Kabinet pro standardizaci správcem, náleží k rodině nezprofanovaných značek.

Technik na klouzačce

Aby však hřiště nebo sportoviště uvedenou značku kvality získalo, musí projít poměrně náročným certifikačním procesem. Během něho musí provozovatel prokázat, že zařízení je skutečně bezpečné. Certifikaci provádí technici profesní komory SOTKVO, která sdružuje fyzické i právnické osoby angažující se v kontrolní činnosti, výrobě nebo montážích hřišť a sportovišť.

„Naši technici jsou zároveň auditoři a jsou to experti v oboru herních a sportovních zařízení. Určují, zda je konkrétní zařízení, které už je po montáži, v souladu s požadavky technických norem a legislativy,“ vysvětlila v rozhovoru pro CNN Prima NEWS Zdeňka Houžvičková, předsedkyně komory SOTKVO. Znamená to, že technici se mimo jiné skutečně kloužou na skluzavkách nebo tobogánech. „Každá skluzavka či tobogán má svoje rizika a zákoutí. Nesmí být nikde žádný otvor, do kterého by se dítě zachytilo prstíkem, ale ani sponkou do vlasů,“ dodala Houžvičková.

Nejde ale jen o vlastní konstrukci skluzavek. Technici svou pozornost věnují také dopadovým plochám, oplocení hřiště a dalším prvkům. „Celé hřiště musí projít auditem tak, aby mohlo obdržet a nést značku Hřiště-sportoviště-tělocvična – Ověřený provoz,“ řekla dále předsedkyně komory SOTKVO.

Přehnaná bezpečnost?

Přestože by se mohlo zdát, že splnění legislativních norem je pro hřiště nebo sportoviště dostačující, poptávka po značce Hřiště-sportoviště-tělocvična – Ověřený provoz je prý poměrně vysoká. Neznamená to ale, že pokud zařízení tuto značku nemá, není bezpečné. „Takto to rozhodně nelze vnímat. To by bylo nespravedlivé vůči těm, kdo tuto značku nemají. Je ale třeba si uvědomit, že každé hřiště se používá a opotřebovává. Proto je třeba audit provádět každý rok a značka kvality dává informaci, že zařízení tím auditem prošlo,“ vysvětlil Libor Dupal.

Typickými uchazeči o značku a jejími držiteli jsou obce. Ty provozují drtivou většinu hřišť nebo sportovišť. „O značku ale mají zájem také školy a školky,“ dodal Dupal. „Máme teď v programu audit jednoho malého dětské hřiště a čeká nás také audit prvního skejtového hřiště,“ doplnila Zdeňka Houžvičková.

Hosté odmítli tezi, že se to s požadavky na bezpečnost dětských hřišť a sportovišť v současné době přehání. „To je něco, co třeba v severských zemích nemusíte nikomu vysvětlovat. Každému je jasné, že bezpečnost je prioritou. Prostředí u nás je v tomto trochu jiné. Lidem to ale dojde zpravidla v momentě, kdy na někoho spadne neukotvená branka,“ řekl Libor Dupal. Podle Zdeňky Houžvičkové ale značky kvality do jisté míry fungují i jako ochrana před právními důsledky případného úrazu dítěte. „Rodiče dnes velmi tvrdě vymáhají odškodnění, když se něco stane. Je pak na provozovateli, aby prokázal, že k úrazu nedošlo jeho zaviněním. Od toho tu i značky kvality jsou,“ dodala.

Tagy:
bezpečnost sportoviště Česká kvalita Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR dětské hřiště Českou kvalitu nenahradíš Zdeňka Houžvičková Libor Dupal Hřiště-sportoviště-tělocvična – Ověřený provoz Kabinet pro standardizaci Komora SOTKVO

Hlavní zprávy

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent
Partie

Maláčová by rozdávala každému, říká Ševčík. Inflace podle něj vystoupá na 5 procent

Zvyšování minimální mzdy je pouze politické téma, uvedl k plánu ministryně práce Jany Maláčové na další zvyšování minimální mzdy ekonom a kandidát koalice Trikolory, Svobodných a Soukromníků Miroslav Ševčík v Partii Terezie Tománkové. Zároveň uvedl, že se nárůst inflace nezastaví a do konce roku dosáhne pěti procent, což potvrdil také pirátský senátor Lukáš Wagenknecht.

Papež upozornil na sexuální násilí Rudé armády, oběť z Česka bude blahořečena

Papež František při návštěvě Slovenska otevřel i temnou kapitolu z konce války, kdy postupující Rudá armáda hromadně znásilňovala ženy i nezletilé dívky. Svatý otec se v Košicích poklonil památce 16leté Anny Kolesárové, která se ruskému vojákovi odmítla poddat, a ten ji zastřelil. Vatikán aktuálně chystá i blahořečení oběti sexuálního násilí Rudé armády ze Sobotína na Šumpersku, čeští historikové se přitom tématu spíše vyhýbají.

Maláčová: Největší hrozbou je ODS, přijdou poplatky za lékaře, školné či zdražování

ODS se připravuje na vládnutí s hnutím ANO a chystá se privatizovat nemocnice, zavést školné a celkově snižovat životní úroveň obyčejným lidem. V Partii Terezie Tománkové to řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). Uvedla, že se místopředseda ODS Zbyněk Stanjura v kuloárech již představuje jako budoucí ministr vlády Andreje Babiše (ANO). Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová to však rezolutně odmítá.

Šéfka TOP 09: Maláčová má panickou obsesi z ODS, strašení si nechte do pohádek

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová osočila ministryni práce a sociálních věcí Janu Maláčovou (ČSSD) z toho, že svými výroky o ODS pouze straší lidi. Jednička na kandidátce ČSSD v Praze má podle jedné z tváří koalice Spolu „panickou obsesi“ z občanských demokratů. Maláčová v pořadu Partie Terezie Tománkové tvrdila, že pokud se ODS dostane do nové vlády, dojde na rozsáhlé privatizace a budou se rušit nemocnice v malých městech.

Reportér, kterého na kole srazil autobus, chybu neudělal, míní dopravní expert

Ta reportáž vzbudila obrovské emoce. Reportér CNN Prima NEWS v ní na kole demonstroval vládou schválený 1,5metrový rozestup, který budou muset řidiči při předjíždění cyklistů dodržovat – zákon má vejít v platnost v lednu. Přímo během experimentu reportéra srazil autobus. Na sociálních sítích pak čelil kritice. Lidé často napadali jeho odstup od okraje vozovky. Dopravní expert ale uvedl, že byl v pořádku.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

V Česku za sobotu přibylo 301 případů covidu. Počet hospitalizovaných klesl

Laboratoře v Česku v sobotu odhalily 301 případů koronaviru, o 50 více než před týdnem. Více pozitivních testů za víkendový den evidovalo ministerstvo zdravotnictví naposledy 22. května. V nemocnicích bylo v sobotu 146 lidí s onemocněním COVID-19, oproti pátku jejich počet klesl o 23. Ve vážném stavu je v posledních dnech kolem 30 lidí. Tzv. incidenční číslo, tedy počet nově potvrzených případů covidu za posledních sedm dní v přepočtu na 100 tisíc obyvatel, stagnuje třetím dnem na 28 případech. Reprodukční číslo kleslo na 1,11.

reklama