Horké letní dny mohou být zátěží pro lidský organismus. Pokud patříte mezi uživatele určitých léků, měli byste podle amerických vědců dbát zvýšené opatrnosti. Ve vedrech mohou pacientům uškodit i běžná analgetika, upozornil australský web ABC. Jako příklad uvedl i obyčejný aspirin.
Vedra mohou významným způsobem zesílit vedlejší účinky běžných léků, uvedl server ABC. Třeba hojně užívaný aspirin a další volně prodejné léky proti bolesti snižují hladinu tekutin a sodíku. Z toho důvodu je pro tělo těžší se vypořádat s vysokými teplotami. Rovněž některé léky na krevní tlak mohou při extrémních vedrech urychlovat dehydrataci lidského organismu.
ČTĚTE DÁLE: Zajatci vesmíru – dva američtí astronauti uvízli na oběžné dráze, návrat na Zemi je v nedohlednu
Jak upozornil expert na farmacii Bradley Phillips z University of Florida College of Pharmacy, není radno podceňovat zejména dehydrataci. „Nespoléhejte na to, že vám vaše tělo řekne, že máte žízeň,“ varoval. Ohledně užívání léků v letních měsících doporučil se vždy poradit se svým lékařem, případně lékárníkem.
Velký pozor by si měli dát pacienti užívající inzulín, případně přípravky vyžadující uchovávání v lednicích. Například epinefrinové autoinjektory, které pomáhají ulevit od akutních alergických záchvatů, mohou po vystavení spalujícímu slunečnímu žáru ztratit svůj účinek. Léky a léčivé přípravky by za každých okolností měly být uchovávány na chladném a suchém místě.
Velice nebezpečné je ponechávat léčivé přípravky během veder v autech. Řidiči by v nich neměli během parných letních dní nechávat nejen léky, ale ani opalovací krémy. Pokud jsou po delší dobu vystaveny vysokým teplotám, dochází u nich ke snížení účinnosti. V případě, že se jedná o léky na akutní problémy (například nitroglycerinové tabletky), může mít jejich snížená účinnost fatální následky. Extrémní vedra mohou mít také negativní vliv na lidské chování a funkci mozku.
Antibiotika, antimykotika a léky na akné mohou způsobit přecitlivění na sluneční paprsky a zapříčinit vyrážky, případně dokonce spáleniny. „Pokud je užíváte, zůstaňte pod deštníkem nebo noste oblečení chránící před sluncem. Doporučuji také užívat opalovací krém,“ poradil praktický lékař a vysokoškolský pedagog Mike Ren z Baylor College of Medicine v americkém Houstonu.
Vlivem rok od roku zvyšujících se letních teplot se odborníci stále častěji setkávají s potřebou přizpůsobit medikaci extrémním podmínkám, připomněl odborný web Yale Climate Connections.
„Lidé užívají léky, protože je potřebují. Jenže jak k tomu máme přistupovat, když je venku spalující horko,“ položil řečnickou otázku pediatr a výzkumník z Harvardské univerzity Aaron Bernstein. „Stačilo by pacientům jen zůstat v klimatizované místnosti? Pomůže snížit míru medikace o deset procent? Na to nedokážeme odpovědět,“ konstatoval Bernstein. Zároveň upozornil, že ještě chybí relevantní dlouhodobé výzkumy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ministr Dvořák vzal Turka poloprázdným letadlem do Bruselu. Ten se pochlubil obřími emisemi