Horké letní dny mohou být zátěží pro lidský organismus. Pokud patříte mezi uživatele určitých léků, měli byste podle amerických vědců dbát zvýšené opatrnosti. Ve vedrech mohou pacientům uškodit i běžná analgetika, upozornil australský web ABC. Jako příklad uvedl i obyčejný aspirin.
Vedra mohou významným způsobem zesílit vedlejší účinky běžných léků, uvedl server ABC. Třeba hojně užívaný aspirin a další volně prodejné léky proti bolesti snižují hladinu tekutin a sodíku. Z toho důvodu je pro tělo těžší se vypořádat s vysokými teplotami. Rovněž některé léky na krevní tlak mohou při extrémních vedrech urychlovat dehydrataci lidského organismu.
ČTĚTE DÁLE: Zajatci vesmíru – dva američtí astronauti uvízli na oběžné dráze, návrat na Zemi je v nedohlednu
Jak upozornil expert na farmacii Bradley Phillips z University of Florida College of Pharmacy, není radno podceňovat zejména dehydrataci. „Nespoléhejte na to, že vám vaše tělo řekne, že máte žízeň,“ varoval. Ohledně užívání léků v letních měsících doporučil se vždy poradit se svým lékařem, případně lékárníkem.
Endiaron to má nahnuté: Evergreen českých lékárniček se už vůbec nemusí vrátit na trh
Lék na střevní potíže Endiaron už dlouho v prodeji chybí a chybět ještě bude. Ikona českých lékárniček, hlavně v době dovolených, má podle informací na webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv dlouhodobý výpadek. Jeho nedostupnost má zatím trvat do konce ledna 2025, podle ministra zdravotnictví se ale už nemusí vrátit nikdy. Jednu z jeho účinných látek totiž nikdo aktuálně nevyrábí.
Velký pozor by si měli dát pacienti užívající inzulín, případně přípravky vyžadující uchovávání v lednicích. Například epinefrinové autoinjektory, které pomáhají ulevit od akutních alergických záchvatů, mohou po vystavení spalujícímu slunečnímu žáru ztratit svůj účinek. Léky a léčivé přípravky by za každých okolností měly být uchovávány na chladném a suchém místě.
Velice nebezpečné je ponechávat léčivé přípravky během veder v autech. Řidiči by v nich neměli během parných letních dní nechávat nejen léky, ale ani opalovací krémy. Pokud jsou po delší dobu vystaveny vysokým teplotám, dochází u nich ke snížení účinnosti. V případě, že se jedná o léky na akutní problémy (například nitroglycerinové tabletky), může mít jejich snížená účinnost fatální následky. Extrémní vedra mohou mít také negativní vliv na lidské chování a funkci mozku.
Čeští lékaři provedli unikátní zákrok: Nenarozenému plodu operovali kýlu v břiše matky
Unikátní operaci provedli experti z pražského Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD). Jako prvním v České republice se jim podařilo úspěšně operovat plod s vývojovou vadou bránice, a to přímo v děloze matky. Díky zákroku je plod lépe připraven na poporodní stav. Po narození jej však čeká ještě další operace.
Antibiotika, antimykotika a léky na akné mohou způsobit přecitlivění na sluneční paprsky a zapříčinit vyrážky, případně dokonce spáleniny. „Pokud je užíváte, zůstaňte pod deštníkem nebo noste oblečení chránící před sluncem. Doporučuji také užívat opalovací krém,“ poradil praktický lékař a vysokoškolský pedagog Mike Ren z Baylor College of Medicine v americkém Houstonu.
Vlivem rok od roku zvyšujících se letních teplot se odborníci stále častěji setkávají s potřebou přizpůsobit medikaci extrémním podmínkám, připomněl odborný web Yale Climate Connections.
„Lidé užívají léky, protože je potřebují. Jenže jak k tomu máme přistupovat, když je venku spalující horko,“ položil řečnickou otázku pediatr a výzkumník z Harvardské univerzity Aaron Bernstein. „Stačilo by pacientům jen zůstat v klimatizované místnosti? Pomůže snížit míru medikace o deset procent? Na to nedokážeme odpovědět,“ konstatoval Bernstein. Zároveň upozornil, že ještě chybí relevantní dlouhodobé výzkumy.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ministr Dvořák vzal Turka poloprázdným letadlem do Bruselu. Ten se pochlubil obřími emisemi