reklama

V České republice je nedostatek přechodných pěstounů. Důvodem jsou peníze

Poprvé po dvou letech je v České republice nedostatek přechodných pěstounů. Vyplývá to ze zjištění Asociace Dítě a rodina, která je největší v republice. Hlavním důvodem jsou peníze. Od roku 2013 se odměna přechodným pěstounům nezvedla a částka, kterou dostávají, nepokryje ani základní výdaje. Vláda navrhla zvýšení odměny pro přechodné pěstouny o 2000 korun hrubého. Podle nich to ale situaci neřeší.

reklama

Psychické i fyzické vyčerpání a hlavně nízké finanční ohodnocení, to jsou nejčastější důvody, proč přechodní pěstouni péči ukončují. Přerušit přechodné pěstounství se po sedmi letech chystá Alena Benešová. V tuto chvíli se stará o osmé dítě. „Ta režie domácnosti tam je a už nemám položky, kde bych mohla škrtat. K nějakému přerušení tam dojde. Zatím jsem nepřemýšlela, jak dlouhá by ta doba měla být,“ řekla CNN Prima NEWS pěstounka.

K tématu

Poslední dítě předala v roce 2019 i Tereza Hubáčková. I ta se s manželem od roku 2014 postupně starala o osm dětí. „Pro nás byl problém zaplatit nájem v Praze,“ svěřila se.

Pěstounská péče je méně nákladná než ústavní

Pečující pěstoun, tedy ten, který má svěřené dítě, dostává dávky 17 100 čistého měsíčně. Na potřeby dítěte do 6 let dostávají příspěvek 4 950 korun. Situaci měla zlepšit novela zákona o sociálně právní ochraně dětí, která prošla vládou a v tuto chvíli jde do sněmovny k prvnímu čtení. Ta zvyšuje přechodným pěstounům odměnu o 2 000 korun hrubého.

„Pro mě bylo prioritou dostat ten návrh do sněmovny a tam budu dál vyjednávat, aby ty částky a jejich navýšení byly adekvátní,“ sdělila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„Z našeho pohledu by bylo systémové, aby odměna pěstouna byla navázána na minimální mzdu a bylo to definováno jako násobek té minimální mzdy. A to buď 1,5–2,5 násobek minimální mzdy, a to podle toho, jestli a o jaké dítě pečuje. Což by v tuto chvíli znamenalo 21 900 hrubého až 36 500,“ řekla tajemnice Asociace Dítě a rodina Anna Krbcová.

Přitom pěstounská péče je méně nákladná než ta ústavní. „Mám-li být konkrétní v číslech, tak péče o jedno dítě v pěstounské péči vychází zhruba na 20 tisíc korun měsíčně a ústavní zhruba na 55 tisíc měsíčně,“ sdělila Krbcová.

Výchova v náhradní rodině má podle Asociace Dítě a rodina na děti pozitivní vliv i v dospělosti. Děti v pěstounské péči nejsou traumatizované a jako dospělí jsou úspěšnější než děti, které prošly ústavní péčí.

K tématu

Další hlavní zprávy

Adam Vojtěch

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Vojtěch: Případy indické mutace u nás porostou jako v Británii. Je to jen otázka času

Česko čeká nárůst případů indické mutace jako ve Velké Británii, varoval ve středu ve Sněmovně ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Nechce proto unáhleně rozvolňovat protikoronavirová opatření. Reagoval tak na to, že šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura navrhoval jednání o zrušení stavu pandemické pohotovosti. Nelíbí se mu, že vláda zavádí opatření protiprávně.

Školy na Benešovsku ochromila norovirová infekce. Nakazily se desítky dětí
Vymodlená holčička Adina Mandlová: Herečka byla kvůli matčinu milenci roky frigidní
Zeman vypovídal u soudu. Jednání narušil muž, vtrhl do síně a hlasitě křičel
reklama
reklama
Klaus: Piráti jsou nejextrémnější levicová strana. Novodobí komunisté

360°

Domácí zpravodajství

Bílá reaguje na Soukupa kvůli albu: Nechápu to. Řekla jsem ne, ale on to stejně udělal
Novavax se již brzy přidá do rodiny schválených vakcín v EU, předpovídá Jourová
Další články
reklama
reklama