reklama

V České republice je nedostatek přechodných pěstounů. Důvodem jsou peníze

Poprvé po dvou letech je v České republice nedostatek přechodných pěstounů. Vyplývá to ze zjištění Asociace Dítě a rodina, která je největší v republice. Hlavním důvodem jsou peníze. Od roku 2013 se odměna přechodným pěstounům nezvedla a částka, kterou dostávají, nepokryje ani základní výdaje. Vláda navrhla zvýšení odměny pro přechodné pěstouny o 2000 korun hrubého. Podle nich to ale situaci neřeší.

reklama

Psychické i fyzické vyčerpání a hlavně nízké finanční ohodnocení, to jsou nejčastější důvody, proč přechodní pěstouni péči ukončují. Přerušit přechodné pěstounství se po sedmi letech chystá Alena Benešová. V tuto chvíli se stará o osmé dítě. „Ta režie domácnosti tam je a už nemám položky, kde bych mohla škrtat. K nějakému přerušení tam dojde. Zatím jsem nepřemýšlela, jak dlouhá by ta doba měla být,“ řekla CNN Prima NEWS pěstounka.

K tématu

Poslední dítě předala v roce 2019 i Tereza Hubáčková. I ta se s manželem od roku 2014 postupně starala o osm dětí. „Pro nás byl problém zaplatit nájem v Praze,“ svěřila se.

Pěstounská péče je méně nákladná než ústavní

Pečující pěstoun, tedy ten, který má svěřené dítě, dostává dávky 17 100 čistého měsíčně. Na potřeby dítěte do 6 let dostávají příspěvek 4 950 korun. Situaci měla zlepšit novela zákona o sociálně právní ochraně dětí, která prošla vládou a v tuto chvíli jde do sněmovny k prvnímu čtení. Ta zvyšuje přechodným pěstounům odměnu o 2 000 korun hrubého.

„Pro mě bylo prioritou dostat ten návrh do sněmovny a tam budu dál vyjednávat, aby ty částky a jejich navýšení byly adekvátní,“ sdělila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.

„Z našeho pohledu by bylo systémové, aby odměna pěstouna byla navázána na minimální mzdu a bylo to definováno jako násobek té minimální mzdy. A to buď 1,5–2,5 násobek minimální mzdy, a to podle toho, jestli a o jaké dítě pečuje. Což by v tuto chvíli znamenalo 21 900 hrubého až 36 500,“ řekla tajemnice Asociace Dítě a rodina Anna Krbcová.

Přitom pěstounská péče je méně nákladná než ta ústavní. „Mám-li být konkrétní v číslech, tak péče o jedno dítě v pěstounské péči vychází zhruba na 20 tisíc korun měsíčně a ústavní zhruba na 55 tisíc měsíčně,“ sdělila Krbcová.

Výchova v náhradní rodině má podle Asociace Dítě a rodina na děti pozitivní vliv i v dospělosti. Děti v pěstounské péči nejsou traumatizované a jako dospělí jsou úspěšnější než děti, které prošly ústavní péčí.

K tématu

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Česko přesáhlo 3000 úmrtí na COVID-19, nárůsty nakažených ale začínají klesat

Za pátek do 18:00 zatím v Česku přibylo 6770 případů koronaviru, v pátek před týdnem to bylo do večera o 1300 víc. Nakaženo je nyní téměř 183 000 lidí. Počet úmrtí s koronavirem přesáhl 3000, tisíc zemřelých přibylo za necelý týden. V nemocnici je 7281 lidí s covidem, z nich 998 ve vážném stavu. Ve čtvrtek laboratoře provedly 38 945 testů, zhruba stejně jako ve středu. Podíl pozitivních mezi testovanými se drží nad 33 procenty.

Koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

S rostoucími počty nakažených lze postupně stále jasněji pozorovat, že příznaky nemoci COVID-19 jsou ve velkém počtu případů jasně rozpoznatelné od klasické chřipky či jiných respiračních onemocnění. Specifická je například ztráta chuti a čichu. Naopak rýma mezi hlavní příznaky covidu nepatří. Člověk by měl zpozornět především při zvýšené teplotě.

reklama
Uvolňování není v žádném případě na stole, shodli se odborníci. Hrozí naopak zpřísnění
Vítěz Velké pardubické Hegnus je trochu porcelánový. Ale hodně chce, říká trenér Holčák
Božský Diego Maradona slaví 60. narozeniny. Ampulka s jeho krví zamířila do kostela
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
Nice, Avignon, Saúdská Arábie. Teroristé podnikli útoky na tři cíle a zabili tři lidi

Zahraničí

Domácí zpravodajství

Faltýnek po příletu utíkal novinářům. Jsem zločinec, odstřelte mě před národem, řekl
Do Bečvy unikl nikl. Zvýšená přítomnost kyanidů se tentokrát neprokázala, uvedla ČIŽP
Další články
reklama
reklama