Chybí přechodní pěstouni
Poprvé po dvou letech je v České republice nedostatek přechodných pěstounů. Vyplývá to ze zjištění Asociace Dítě a rodina, která je největší v republice. Hlavním důvodem jsou peníze. Od roku 2013 se odměna přechodným pěstounům nezvedla a částka, kterou dostávají, nepokryje ani základní výdaje. Vláda navrhla zvýšení odměny pro přechodné pěstouny o 2000 korun hrubého. Podle nich to ale situaci neřeší.
Psychické i fyzické vyčerpání a hlavně nízké finanční ohodnocení, to jsou nejčastější důvody, proč přechodní pěstouni péči ukončují. Přerušit přechodné pěstounství se po sedmi letech chystá Alena Benešová. V tuto chvíli se stará o osmé dítě. „Ta režie domácnosti tam je a už nemám položky, kde bych mohla škrtat. K nějakému přerušení tam dojde. Zatím jsem nepřemýšlela, jak dlouhá by ta doba měla být,“ řekla CNN Prima NEWS pěstounka.
Poslední dítě předala v roce 2019 i Tereza Hubáčková. I ta se s manželem od roku 2014 postupně starala o osm dětí. „Pro nás byl problém zaplatit nájem v Praze,“ svěřila se.
Pěstounská péče je méně nákladná než ústavní
Pečující pěstoun, tedy ten, který má svěřené dítě, dostává dávky 17 100 čistého měsíčně. Na potřeby dítěte do 6 let dostávají příspěvek 4 950 korun. Situaci měla zlepšit novela zákona o sociálně právní ochraně dětí, která prošla vládou a v tuto chvíli jde do sněmovny k prvnímu čtení. Ta zvyšuje přechodným pěstounům odměnu o 2 000 korun hrubého.
„Pro mě bylo prioritou dostat ten návrh do sněmovny a tam budu dál vyjednávat, aby ty částky a jejich navýšení byly adekvátní,“ sdělila ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová.
„Z našeho pohledu by bylo systémové, aby odměna pěstouna byla navázána na minimální mzdu a bylo to definováno jako násobek té minimální mzdy. A to buď 1,5–2,5 násobek minimální mzdy, a to podle toho, jestli a o jaké dítě pečuje. Což by v tuto chvíli znamenalo 21 900 hrubého až 36 500,“ řekla tajemnice Asociace Dítě a rodina Anna Krbcová.
Přitom pěstounská péče je méně nákladná než ta ústavní. „Mám-li být konkrétní v číslech, tak péče o jedno dítě v pěstounské péči vychází zhruba na 20 tisíc korun měsíčně a ústavní zhruba na 55 tisíc měsíčně,“ sdělila Krbcová.
Výchova v náhradní rodině má podle Asociace Dítě a rodina na děti pozitivní vliv i v dospělosti. Děti v pěstounské péči nejsou traumatizované a jako dospělí jsou úspěšnější než děti, které prošly ústavní péčí.