reklama

V Česku hrozí silné mrazy i ledovka, varují meteorologové. Na závěr roku se výrazně oteplí

Česko má za sebou mrazivou noc. Teploty v noci na neděli klesly až k minus 13 stupňům Celsia. Na Jizerce v Jizerských horách meteorologové dokonce naměřili až −25 stupňů. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto už na Boží hod vydal výstrahu před silným mrazem. Zároveň platí varování před náledím.

reklama

Ráno bude zataženo až oblačno, na jihozápadě může ojediněle sněžit. Nejnižší noční teploty klesnou k −8 až −13 °C, na jihu a jihozápadě meteorologové naměří kolem −6 °C. Během dne se teploty vyšplhají k −6 až −1 °C, na Šumavě k +1 °C.

„Během Štěpána nás čeká ochlazení. Zejména v severovýchodní polovině očekáváme ranní teploty kolem −10 °C i nižší,“ informuje ČHMÚ na Twitteru. Mrazivou noc má za sebou například sever Čech, kdy na většině míst bylo pod minus deseti stupni Celsia. Na Jizerce v Jizerských horách teplota klesla pod minus 25 stupňů.

❄️🌧️💧I na horách je a bude vánoční počasí jako na houpačce Počasí na letošní vánoční svátky je podobně jako v minulých...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Saturday, December 25, 2021

Meteorologové proto na svých webových stránkách varují před silnými mrazy. Hrozí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla. „Doporučujeme se chránit s teplým oblečením ve více vrstvách a vhodnou obuví. Malé děti, starší a nemocní občané by měli omezit délku pobytu venku. Proti prochladnutí pomáhá teplý nápoj, jídlo a tělesný pohyb,“ doporučují meteorologové.

Výstraha platí pro Středočeský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Opatrnost je v celém Česku nutná také kvůli ledovce. Varování před ní platí do nedělních 9:00. Starší nebo méně pohybliví lidé by měli omezit vycházení ven.

„Po tomto přechodném ochlazení se v samém závěru roku výrazně oteplí, pravděpodobně i nad +10 °C. Takže nejteplejší dny letošního prosince nás teprve čekají,“ uvádí meteorologové. Nejtepleji by mělo být ve čtvrtek, kdy během dne naměříme 10 až 14 °C.

Tagy:

Hlavní zprávy

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama