V Česku hrozí silné mrazy i ledovka, varují meteorologové. Na závěr roku se výrazně oteplí

Česko má za sebou mrazivou noc. Teploty v noci na neděli klesly až k minus 13 stupňům Celsia. Na Jizerce v Jizerských horách meteorologové dokonce naměřili až −25 stupňů. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) proto už na Boží hod vydal výstrahu před silným mrazem. Zároveň platí varování před náledím.

Ráno bude zataženo až oblačno, na jihozápadě může ojediněle sněžit. Nejnižší noční teploty klesnou k −8 až −13 °C, na jihu a jihozápadě meteorologové naměří kolem −6 °C. Během dne se teploty vyšplhají k −6 až −1 °C, na Šumavě k +1 °C.

„Během Štěpána nás čeká ochlazení. Zejména v severovýchodní polovině očekáváme ranní teploty kolem −10 °C i nižší,“ informuje ČHMÚ na Twitteru. Mrazivou noc má za sebou například sever Čech, kdy na většině míst bylo pod minus deseti stupni Celsia. Na Jizerce v Jizerských horách teplota klesla pod minus 25 stupňů.

❄️🌧️💧I na horách je a bude vánoční počasí jako na houpačce Počasí na letošní vánoční svátky je podobně jako v minulých...

Posted by Český hydrometeorologický ústav on Saturday, December 25, 2021

Meteorologové proto na svých webových stránkách varují před silnými mrazy. Hrozí prochladnutí a omrznutí nechráněných částí těla. „Doporučujeme se chránit s teplým oblečením ve více vrstvách a vhodnou obuví. Malé děti, starší a nemocní občané by měli omezit délku pobytu venku. Proti prochladnutí pomáhá teplý nápoj, jídlo a tělesný pohyb,“ doporučují meteorologové.

Výstraha platí pro Středočeský, Ústecký, Liberecký, Královéhradecký, Pardubický, Olomoucký a Moravskoslezský kraj. Opatrnost je v celém Česku nutná také kvůli ledovce. Varování před ní platí do nedělních 9:00. Starší nebo méně pohybliví lidé by měli omezit vycházení ven.

„Po tomto přechodném ochlazení se v samém závěru roku výrazně oteplí, pravděpodobně i nad +10 °C. Takže nejteplejší dny letošního prosince nás teprve čekají,“ uvádí meteorologové. Nejtepleji by mělo být ve čtvrtek, kdy během dne naměříme 10 až 14 °C.

Tagy: