V Česku bylo možné pozorovat částečné zatmění Slunce. Měsíc zakryl více než 40 %

Při pozorování zatmění Slunce si musí lidé chránit zrak.

Částečné zatmění slunce

V úterý nastalo výrazné částečné zatmění Slunce, které mohli spatřit i lidé na území Česka. Měsíc při něm zakryl více než 40 procent slunečního disku. Pro pozorování je vždy nutné chránit oči speciálním filtrem, jinak hrozí vážné poškození zraku. Další částečné zatmění Slunce lidé z českého území uvidí v roce 2025.

Úkaz v Česku začal v 11:11 SELČ, kdy se z pravého kraje začala do slunečního disku „zakusovat“ silueta tmavého Měsíce v novu. Maximum jevu v Česku podle astronoma Petra Horálka z Fyzikálního ústavu v Opavě nastala mezi 12:14 až 12:27 SELČ, podle polohy pozorovatelů. Částečné zatmění skončilo kolem 13:30.

Při pozorování zatmění Slunce si musí lidé chránit zrak. Měli by použít speciální brýle a filtry, které zakoupí ve hvězdárnách, či svářečský filtr stupně 14 a výše. Na hvězdárnách byly podle Horálka dalekohledy opatřené ochranou.

V Praze společná pozorování pořádaly Štefánikova hvězdárna na Petříně i hvězdárna v Ďáblicích. Akce byla i na hvězdárně Astronomického ústavu Akademie věd ČR ve středočeském Ondřejově.

Zatmění Slunce nastane, když se Měsíc v novu ocitne na přímce mezi Sluncem a Zemí a při pohledu ze Země zakryje sluneční disk nebo jeho část. Pokud Měsíc zakryje celé Slunce, jde o úplné zatmění. Pokud je Měsíc v době zatmění na své výstředné dráze dále od Země, je úhlově menší a Slunce nezakryje po celé ploše. Pak jde o takzvané prstencové zatmění Slunce.

Do roku 2030 podle Horálka bude z Česka možné spatřit ještě pět dalších částečných zatmění Slunce. Následující částečné zatmění Slunce bude viditelné z Česka 29. března 2025, nejvýraznější částečné zatmění pak nastane v srpnu 2026. Nejbližší úplné zatmění Slunce bude pozorovatelné z českého území až 7. října 2135.

Tagy:
hvězdárna Měsíc Slunce Petr Horálek Česko Praha Opava Astronomický ústav Akademie věd České republiky zatmění Slunce Štefánikova hvězdárna