Rozdíly v jednotlivých krajích
Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.
Karlovarský kraj, kde byla situace před několika měsíci nejkritičtější, je na tom v současnosti nejlépe z celé České republiky. Počet nově nakažených na sto tisíc obyvatel činil v pondělí 34,4. Pokud by se rozvolňovalo po krajích, na západě Čech by platil již pátý balíček. Podobně je na tom také Královéhradecký kraj.
Mám hodně protilátek na covid a nechci se očkovat. Budu moct cestovat?
Lidé, kteří prodělali COVID-19, a mají tak přirozeně vytvořené protilátky, stojí před dilematem, zda není zbytečné se v jejich případě očkovat. Přestože jim již mnohdy vypršelo období 90 dnů po prodělání nemoci, hladina protilátek je u nich nadále vysoká, a lékaři jim proto často ani nedoporučují očkování. Tito lidé však mohou mít do budoucna praktické problémy, protože se nelze spolehnout na to, že například chystaný covid pas bude brát naměřené protilátky v úvahu.
V těchto krajích by to znamenalo takřka návrat k normálnímu životu, i když za dodržování hygienických opatření. Lidé by mohli například za kulturou do vnitřních prostor. Fungovala by divadla a kina, probíhaly by koncerty. Otevřené vnitřní prostory restaurací by v takové situaci byly samozřejmostí. Navštívit by bylo možné také bazény či wellness centra.
Naopak na druhé straně republiky je situace naprosto odlišná. Epidemie nyní nejvíce řádí ve Zlínském kraji. Incidence ve východním cípu Moravy v pondělí činila 149,6 na sto tisíc obyvatel. To teoreticky znamená pouze druhý balíček rozvolnění. Jednalo by se o přísnější pravidla, než nyní platí pro celou republiku.
Znamenalo by to zavřený maloobchod a otevřené pouze některé služby, například kadeřnictví. V podobné situaci však nejsou pouze na Zlínsku. Druhý balíček by se týkal také Jihočeského kraje, Jihomoravského kraje, Moravskoslezského kraje, Ústeckého kraje a Vysočiny.
V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně (ilustrační foto) Zdroj: Profimedia.cz
V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně (ilustrační foto) Zdroj: Profimedia.cz
Epidemie covidu se během posledních měsíců mezi jednotlivými regiony Česka přelévá. Během vrcholu čtvrté vlny, tedy v únoru a v březnu, se nemoc nejvíce šířila v Karlovarském kraji a v některých okresech kraje Královéhradeckého. Důvodem bylo především šíření nakažlivější britské mutace.
Primář ze Sokolova: Viděli jsme umírat čtyřicetileté táty od rodin. Mutace vše změnily
Sokolov byl ještě přednedávnem jedním z nejhůře postižených regionů v České republice. V místní nemocnici si na vlastní kůži zkusili, co s pandemií udělal příchod britské mutace. Primář sokolovské interny Martin Straka v rozhovoru pro CNN Prima NEWS popisuje, že kdyby se postižené okresy neuzavřely, celé Česko by poznalo, co znamenalo „Bergamo“.
Epidemie se tehdy postupně přibližovala z obou stran směrem k Praze, zatímco Morava na tom byla významně lépe. Situace se však v těchto dříve nejhůře postižených okresech výrazně zlepšila. „Částečně je tady promořeno, něco už je naočkováno. Spousta lidí nemoc již prodělala s těžkým průběhem v nemocnici nebo se nějakým způsobem promořovala doma, někteří o tom ani nevěděli,“ řekl nedávno v rozhovoru pro CNN Prima NEWS primář sokolovské interny Martin Straka.
Epidemie v ČR Zdroj: Ministerstvo zdravotnictví