Jídlo v hospodách zdraží až o čtvrtinu, varuje Prouza. Češi si připlatí i za pivo

Tomáš Prouza

Tomáš Prouza o zdražování v restauracích

Energetická krize se postupně promítá do cen v gastronomickém průmyslu, hospodští a restauratéři zdražují ceny pokrmů i pivo. Za jídlo si do konce roku připlatíme až o čtvrtinu více než loni, předpověděl šéf Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS.

V českém gastro průmyslu aktuálně panuje velká nervozita. „Nikdo neví, co ho čeká. Netuší, jak rychle budou zdražovat suroviny či energie. Právě u elektřiny a plynu by mělo pomoci vládní zastropování. Hospody i restaurace budou vědět, na čem jsou a budou moci plánovat,“ vzkázal Prouza s tím, že největší strach mají provozovatelé z prosince.

Zdražení se promítá i do oblíbeného nápoje Čechů – piva. „Ceny příliš padat nebudou. V co můžeme doufat, je zpomalení dalšího nárůstu. Pivo je poměrně energeticky náročné na výrobu. Spotřebujete hodně energie, máte zde obrovskou logistiku a chybí lidé. Firmy si je intenzivně kradou tím, že je přeplácí. Vše se následně sčítá. Budeme rádi, pokud pivo nebude do jara zdražovat,“ pokračoval.

Cukrárny budou pod tlakem

Zákazníci si připlatí i za jídla. „Hospodští musí zdražení okamžitě promítat do cen. Zároveň se zdražují i potraviny na vstupu, a to klidně i o 50 procent, například u masa. Pokud ceny potravin porostou nadále, tak na konci roku budou jídla v hospodách dražší o 25 procent oproti situaci před rokem,“ předpověděl Prouza.

Další komoditou, která zdražuje, je cukr. Jeho cena se silně promítne do dezertů a marží nabídky v cukrárnách a kavárnách. „Pro ně to bude velmi špatná zpráva. Už nyní vidíme, že si lidé často dají jen kávu nebo zvolí nejlevnější zákusek. Na nich nemůžete šetřit, každý totiž ví, jak má dobrý zákusek chutnat. Bude se jednat o segment, který bude pod velkým tlakem,“ myslí si.

Existují obavy, že by se cena cukru mohla promítnout i do tvrdého alkoholu. Podle Prouzy to však nehrozí: „Tvrdý alkohol je v konzumaci většiny zařízení pouze minimální položkou, s výjimkou barů. Tam zdražení příliš nečekám. Navíc je zde obrovská konkurence. Čeští výrobci ví, že nemohou výrazně zdražovat, jinak by si lidé zakoupili levnější alkohol z dovozu,“ vysvětil.

Už nyní se však mnoho lidí obává, o kolik se zdraží vánoční cukroví. V tomto ohledu už Prouza tak optimistický není. „Zdražují všechny suroviny: máslo, elektřina na pečení, cukr... Cenový skok bude i klidně v řádu 30 procent,“ dodal s tím, že naopak kapr by měl stát stejně jako před rokem.

Tagy: