Soud zprostil viny Nečase a jeho manželku
Soud nepravomocně zprostil viny z podplácení bývalého premiéra Petra Nečase (ODS), jeho manželku Janu (dříve Nagyovou) i někdejšího náměstka ministra zemědělství Romana Bočka, a to v kauze tzv. trafik pro trojici poslanců ODS. Podle verdiktu se nepodařilo prokázat, že se skutek popsaný v obžalobě vůbec stal. Soud zároveň zastavil stíhání Nečasové, které se týkalo nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů.
Státní zástupce Rostislav Bajger tvrdí, že obžalovaní v roce 2012 přislíbili poslancům Marku Šnajdrovi, Petru Tluchořovi a Ivanu Fuksovi lukrativní funkce za to, že se vzdají mandátu, tím ovlivní poměr hlasů ve Sněmovně při hlasování a nechají projít vládní daňový balíček, s nímž nesouhlasili. Poté, co byl balíček schválen, se Šnajdr stal předsedou dozorčí rady Čepra a Fuksa členem představenstva Českého Aeroholdingu. Nečasovi a Bočkovi hrozilo až šest let vězení, Nečasové až osm.
Kauzu spojovanou s pádem vlády ovlinily odposlechy
Soud nepovolil přehrání odposlechů, které byly v obžalobě klíčovým důkazem. Kauza tzv. trafik (tedy možného získání lukrativních postů za údajnou pomoc při hlasování, pozn.red) přispěla v roce 2013 k pádu Nečasovy vlády.
Soudkyně Helena Králová už dříve zdůvodnila svůj názor nepovolit odposlechy jako důkaz tím, že vyšetřovatelé se měli k informacím zkusit dostat jinak. Nasazení odposlechů je podle ní až nejzazší možností a není možné až při jejich využití zkoumat, zda se odposlouchávaný člověk dopustil trestného činu.
Bývalý premiér v dnešní závěrečné řeči zopakoval, že se cítí nevinný. Trestní řízení podle něj pouze kriminalizovalo standardní politiku. K odpolednímu vyhlášení verdiktu už Nečas nepřišel, nezúčastnili se ho ani ostatní obžalovaní.
Za 30 let praxe jsem takový návrh nepronášel.
„Navrhl jsem obnovit dokazování, pokračovat přehráním odposlechů a po nich by se musely opakovat některé svědecké výpovědi,“ uvedl žalobce ještě před vynesením verdiktu. „Za 30 let praxe jsem takový návrh nepronášel,“ řekl následně.
Klient byl rutinér, věděl, že ty hlasy nepotřebuje.
„Klient byl rutinér, věděl, že ty hlasy nepotřebuje,“ uvedl Nečasův advokát Adam Černý. Exposlanci Šnajdr, Tluchoř a Fuksa podle něj jako svědci jednoznačně konstatovali, že složení mandátu bylo jejich vlastní rozhodnutí. Advokát se v závěrečné řeči také opřel do státního zastupitelství. Podle něj si žalobci mohou za nepoužitelnost odposlechů u soudu sami. Od počátku případu podle něj postupovali nezákonně. „Angažovanost státního zastupitelství v této věci je velmi nestandardní. I ze závěrečné řeči pana státního zástupce je vidět, že bere tuto věc osobně a chybí mu nestrannost,“ řekl. „Jediné správné rozhodnutí v této věci je zproštění,“ dodal.
„Dokazování prokázalo, že se skutek vůbec nestal. Jediným místem, kde se stal, jsou hlavy státních zástupců,“ pronesl Nečas dříve. Hlasování o balíčku bylo podle něj naprosto legální – všechna jednání se konala v prostorách Sněmovny a měla normální průběh. Bývalý premiér také upozornil na to, že žalobci měli od počátku k dispozici „sjetinu“ hlasování, ze které je zřejmé, že pro zákon bylo 101 poslanců a proti 63. „Jednoduchým aritmetickým úkonem – 101 minus tři – zjistíme, že návrh by byl přijat i bez ohledu na hlasy tří nových poslanců,“ řekl.
Trestní stíhání Jany Nečasové zastaveno
Soud dnes také zastavil trestní stíhání manželky bývalého premiéra Petra Nečase Jany (dříve Nagyové), které se týkalo nezdanění luxusních darů od politiků a lobbistů. Usnesení není pravomocné. Nečasové hrozilo za krácení daní a za podplácení v tzv. kauze trafik až osmileté vězení.
Obžalobě z krácení daní čelila Nečasová od léta 2016. Vyšetřovatelé chtěli ženu původně obvinit z korupce. Předpokládali totiž, že dárky byly úplatky, které měly vlivným lidem zajistit udržení pozic ve státních či městských firmách nebo přístup k premiéru Nečasovi. Neměli ale dostatek důkazů.
Mezi údajnými dárci v obžalobě figuruje miliardář Daniel Křetínský, ředitel ČEZ Daniel Beneš, tehdejší ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS), někdejší šéf ČEPS Vladimír Tošovský, podnikatel Tomáš Chrenek, bývalý ředitel Státního pozemkového úřadu Petr Šťovíček či advokát Karel Muzikář. Celková hodnota darů, které Nečasová podle státního zástupce přijala a nepřiznala, činí 10,1 milionu korun.