Úterý 7. září vstoupilo do dějin kryptoměn. V malé latinskoamerické zemi El Salvador se stal bitcoin vedle dolaru oficiální měnou. Tamní vláda mezitím po stovkách nejznámější kryptoměnu nakupuje. Světová banka vývoj sleduje s obavami. Může adopce bitcoinu coby oficiálního platidla v chudém Salvadoru fungovat?
Plán salvadorského prezidenta Nayiba Bukeleho byl od začátku ambiciózní i bláznivý zároveň. Odvážil se schválit svobodnou kryptoměnu bitcoin jako oficiální platidlo, a to v zemi, kde je HDP na obyvatele čtyři tisíce dolarů (85 tisíc korun), kde je vysoká kriminalita a kde prezidenta mnozí považují za autoritářského vůdce.
Kryptoseriál
Podle řady zastánců kryptoměn si tak Bukele sám vpustil do země trojského koně. Zatímco šrouby režimu se mohou v Salvadoru utahovat, bitcoin je svobodná kryptoměna nezávislá na vládě, centrální bance ani jiném regulátorovi. Salvador tak dal občanům nástroj, díky kterému mohou sami dohlížet na své finance.
Latinskoamerická země se na avizovanou zářijovou adopci bitcoinu připravovala několik měsíců. Vláda sice nařídila všem obchodníkům v zemi, aby umožnili lidem nakupovat v bitcoinu, na druhé straně ale do zákona zapsala výjimku, na jejímž základě které podnikatelé, kteří nedokáží platbu bitcoinem zprostředkovat po technologické stránce, nebudou čelit žádné pokutě.
Vláda si dělá zásobu kryptoměn
Bukeleho tým také rozmístil po celé zemi 200 bitcoinových automatů, kde mohou občané směňovat dolary na bitcoiny a naopak. Americký dolar je totiž v Salvadoru druhou úřední měnou a prezident se chtěl přijetím bitcoinu této závislosti na americké centrální bance zbavit. Salvadorská vláda už nakoupila 400 bitcoinů (v současném kurzu je to jmění o hodnotě téměř půl miliardy korun). Informovala o tom agentura Bloomberg.
Ambiciózní Bukeleho plán ale naráží na odpor obyvatel. Jelikož je bitcoinová technologie vcelku složitá a zprovoznění platební brány pro bitcoinové transakce je úkol pro šikovného „ajťáka“, lidé jsou z kryptoměny rozpačití. Je proto pravděpodobné, že dokud kouzlu bitcoinu nepropadnou, budou kryptoměnu vždy okamžitě směňovat za dolar.
Ze Salvadoru není nadšená ani Světová banka. Což není překvapení. Nelíbí se jí, že ve světě vzniká nová vrstva finančního systému, nad kterou nebude mít žádná instituce dohled.