V zemědělství tiká hodně časovaných bomb. Experti nastínili problémy, které čekají Výborného

Sklizeň obilí na Chrudimsku

Co na to vaše peněženka (619)

Nový ministr zemědělství, kterým se zřejmě stane někdejší šéf lidovců Marek Výborný (KDU-ČSL), to bude mít těžké, uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka agrární analytik Petr Havel. V sektoru prý totiž tiká hodně časovaných bomb. Společně s prezidentkou Potravinářské komory Danou Večeřovou upozornili na možná úskalí.

Za prvé to je vliv škrtů na ceny. „V zemědělství tiká poměrně permanentně docela hodně časovaných bomb, samozřejmě i v jiných komoditách. Myslím si, že ovoce a zelenina by ale měly být škrtů uchráněny, což samozřejmě ještě pořád neznamená, že se situace zásadně zlepší,“ uvedl Havel.

ČTĚTE TAKÉ: Pavel se školácky vymlouval. Sklouzává k těžko vysvětlitelným výrokům i populismu, říká Korecký

V sektoru zemědělství totiž dotace ubydou, zatím se však neví, kde přesně bude resort škrtat. To potvrdili Havel i Večeřová. „Víme jen o nešťastném dotačním titulu třináct, který by měl skončit jako jediný investiční titul, byť se celou dobu říkalo, že se budou rušit především neinvestiční, tedy provozní dotace,“ uvedla. Konkrétně se ruší podpora zpracování zemědělských produktů.

Dodala, že se uvidí, jak k problematice přistoupí nový pan ministr zemědělství. Otázkou podle ní také je, jestli bude sdílnější než jeho předchůdce Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Podle agrárního analytika čeká nového šéfa především snižování nadměrné byrokracie. „Ono to bude dost složité, ale je to něco, co trápí všechny zemědělce napříč jejich velikostí a statutem. Dále to bude třeba sestavení nějakého funkčního rozpočtu na příští rok,“ sdělil Havel.

V pořadu Co na to vaše peněženka podotkl, že Výborný se také bude muset zaměřit například na novelu mysliveckého zákona. „Nebude to mít jednoduché. Stejně, jako to neměl ten odcházející, stejně, jako to neměli žádní předchozí, a stejně, jako to nebudou mít žádní budoucí,“ dodal.

Nedovolené pesticidy v ovoci?

V Česku také ubylo ovocných stromů, což mimo jiné může motivovat české zákazníky nakupovat jablka třeba v Polsku, kde jsou levnější. Ta ale podle Večeřové mohou představovat i bezpečnostní rizika. „Když se podíváme na potraviny, tak v mnoha případech není ani měsíc, kdy by se tam neobjevil záchyt nějakých nedovolených pesticidů nebo povolených, ale v nadměrném množství, a to právě v polských jablkách,“ varovala s tím, že si není jistá, zda odpovídají bezpečnostním standardům.

Experti upozornili také na přeprodej například z Ukrajiny. „Je potřeba si uvědomit, že Ukrajina je ve třetích zemích, čili v zemích mimo Evropskou unii, kde neplatí zdejší standardy. Mohou se tam používat různé postupy, jiné technologie, jiné chemické prostředky, takže samozřejmě to hypotetické riziko tady je. Na druhou stranu Polsko je vlastně sousední zemí s touto nečlenskou zemí, takže tyto problémy by měly především vyřešit na hranicích své země,“ uzavřel Havel.

Podívejte se také, jaký se očekává vývoj u cen potravin:

Tagy: