Strana zelených je prakticky vždy něčím problematická, místo jasných a jednoduchých témat sklouzává do politiky, jejíž agenda pak převálcuje původní myšlenky o ochraně životního prostředí. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS to řekl geolog a klimatolog Václav Cílek. Kromě jiného se rozpovídal o tom, jak vnímá evropský boj proti změně klimatu a co ho na vývoji počasí za poslední roky nejvíce překvapilo. V čem ho zklamala Greta Thunbergová? A jak podle něj ideálně šetřit emise?
Říkáte, že dobrá věda ještě nezaručuje dobrou legislativu. V čem podle vás evropští lídři dělají zásadní chybu, pokud se bavíme o klimatické změně?
Pro mě je klimatická změna něco, co je skutečné. Jde o souběh různých přírodních a lidských faktorů. Něco se s ní dělat musí. Jenže Evropská unie v tomto případě často rozhoduje ideologicky a tím i nerealisticky. Skoro žádní přírodovědci u toho nejsou. Lídři EU by nejdříve měli zjistit, jaký dopad budou mít jejich nařízení na člověka a společnost. Nějaký menší dopad to mít může, na druhou stranu by neměl být razantní. CO2 můžeme šetřit několika jednoduchými způsoby, které pro lidi nebudou mít negativní dopady.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Čtyřicetistupňové vedro v Česku poprvé udeřilo roku 1921. Rekord byl zatím překonán jen dvakrát
Takže hlavní chyba je v tom, že úředník v institucích EU nemyslí dostatečně na to, jaký dopad budou mít jeho výmysly na běžného člověka v určitém regionu?
Ano. Lidé dnes mají tendenci odmítat všechny návrhy, a to bez ohledu na to, jestli jsou dobré nebo špatné. Schází totiž hlubší vysvětlování. Jako společnost máme neustálý pocit, že se nás někdo snaží ošidit. To se týká i zelené politiky.
VIDEO: Ke kolapsu z horka může dojít i o hodiny později. Experti radí, jak při pomoci postupovat
Neškodí současné situaci i určitá hysterie některých aktivistů? Mám na mysli lidi, kteří ničí umělecká díla nebo blokují dopravu tak, že se přilepují k silnici. Jejich „snažení“ může mít na velkou část společnosti opačný efekt, než asi původně zamýšleli.
Moc nevěřím, že by to tito aktivisté dělali kvůli počasí, ačkoliv to takhle maskují. Spíš tak činí z nějaké své osobní frustrace či z potřeby najít vlastní identitu.
Vychází magazín CNN Prima NEWS. Exkluzivní rozhovory a reportáže na téma Kam kráčíš, Česko?
Jak bude vypadat Česká republika v příštích letech a desetiletích? Odpovídají špičkoví politici, vědci, spisovatelé, vizionářský architekt, ale třeba i hvězdná kadeřnice, modelka či slavný kuchař. Nové vydání magazínu CNN Prima NEWS s titulem Kam kráčíš, Česko nabízí i pohled do zákulisí naší televize a webu.
V roce 2021 jste ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že Greta Thunbergová je vaším guru. Platí to stále?
Greta Thunbergová byla můj guru, a to nikoliv jako osoba, ale jako situace. Tehdy okolnosti dozrály natolik, že jsem si říkal: ‚Ano, je třeba, abychom se zamysleli a začali s tím počasím něco dělat.‘ Například jsem se rozhodl nelétat letadlem. Zatím jsem to neporušil. Greta Thunbergová ale pak udělala kardinální chybu, kterou ekologové často dělají – pletou si ekologii přírody se sociální ekologií. Greta začala vystupovat pro mě nepřijatelným způsobem v případě izraelsko-palestinského konfliktu. Prostě to podělala. Situaci, kterou vnímám u Grety, jsem zažil i u české Strany zelených. Tu jsem také kdysi podporoval.
Máte na mysli období, kdy ve vedení Zelených byli lidé jako Martin Bursík?
Martin Bursík je zase jiným způsobem problematická osobnost. Ale ano… Strana zelených je prakticky vždy něčím problematická. Nevím, čím to je. Chybu vidím v tom, že místo jasných a jednoduchých témat nakonec sklouznou do politiky, v níž se více zabývají právy menšin, genderovou otázkou a tak dále. Tato agenda pak převálcuje původní myšlenky o ochraně životního prostředí.
Lídryně kandidátky Zelených do eurovoleb Johanna Nejedlová Zdroj: Strana zelených
Lídryně kandidátky Zelených do eurovoleb Johanna Nejedlová Zdroj: Strana zelených
Lídryně kandidátky Zelených do eurovoleb Johanna Nejedlová Zdroj: Strana zelených
Lídryně kandidátky Zelených do eurovoleb Johanna Nejedlová Zdroj: Strana zelených
Kdybyste nyní vedl Zelené, co byste dělal jinak?
Zabýval bych se například šetřením jídla. To vás nic nestojí, naopak tímto způsobem peníze ušetříte. V jídle je obsaženo obrovské množství energie, když si vezmete vypěstování, sklízení či vaření. Pokud ušetříte deset procent jídla, tak zároveň ušetříte obrovské množství emisí.
Rovněž bych rozjel akci, která by nabádala lidi, aby nekupovali zbytečně mnoho oblečení. Například v Británii máte miliardy liber v nepoužitém textilu, který se často nedá zpracovat. Proto se pak naloží na lodě a vyveze někam na skládku. Příkladů, jak ušetřit planetu, je spoustu. Navíc vám to dodá dobrý pocit. Na druhou stranu – nic se nemá přehánět. Člověk by se vždycky měl řídit zdravým rozumem.
POZNÁMKA: Václav Cílek se mimo jiné rozpovídal o tom, co ho na vývoji počasí za poslední roky nejvíce překvapilo. V kterém aspektu Čína drží pod krkem skoro celý svět? A zanikne podle Cílka život na Zemi kvůli přírodním katastrofám? Odpovědi na tyto a další otázky najdete v rozhovoru, jehož celé znění přináší magazín CNN Prima NEWS Rok 4 na téma Kam kráčíš, Česko. Časopis je v prodeji na stáncích za 129 korun. Podívejte se na seznam prodejních míst.
MOŽNÁ JSTE PŘEHLÉDLI: Extrémní vedra zabíjejí, varují odborníci. Co se děje s lidským tělem během tropů?