reklama

Vakcíny proti covidu expirovaly v řijnu, praktici je používají dál. EMA termín prodloužila

Evropská léková agentura (EMA) prodloužila v září vakcíně Comirnaty od firem Pfizer a BioNTech dobu použitelnosti z původních šesti měsíců na devět. Praktičtí lékaři tak mají v ordinaci ampulky, na jejichž době trvanlivosti jsou listopadová i říjnová data. Podle ministerstva zdravotnictví nejde o nic výjimečného.

reklama

„Přijde mi to trošku zvláštní, že se to dělá v této době a u této vakcíny. Nicméně dělá se to. Už je to tak deset let, kdy byla epidemie ptačí chřipky, tehdy se také prodlužovala expirace antivirotika Tamiflu,“ připustil praktický lékař Miloš Kucián.

Státní úřad pro kontrolu léčiv (SÚKL) tehdy prodloužil dobu použitelnosti dokonce o dva roky, a to z pěti let na sedm. „Běžná praxe to není, ale je to legální v situaci, kdy se lék dostává na trh a údaje o jeho stabilitě jsou paralelně zkoumány s tím, jak se vakcína používá,“ zmínila náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. V prosinci skončí také oficiální doba použitelnosti řadě ampulí vakcíny od Moderny.

SÚKL, ministerstvo zdravotnictví i Sdružení praktických lékařů zdůrazňují, že pro lékaře je mnohem důležitější než dívat se na datum expirace, které hlídá distributor Avenier, sledovat datum, kdy byla ampule rozmražená. Od toho dne se totiž smí použít 30 dní a tuto dobu nesmí lékař překročit.

Jestli se i u ní prodlouží doba použitelnosti, není zatím jisté. „U Moderny k tomu zatím moc důvodů není, protože se očekává i zvýšený zájem o tuto vakcínu. Opakovaně se totiž ukázalo, že je účinnější proti mutaci delta i u nastupující mutace omikron,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Daniel Köppl.

Na dotaz CNN Prima NEWS, kolik dávek vakcíny od Moderny s expirací v prosinci 2021 v Česku je, však neodpovědělo ani ministerstvo zdravotnictví, ani distributorská firma Avenier, která má data k dispozici.

Tagy:
trvanlivost zdravotnictví očkování lékaři vakcína Evropská léková agentura Ministerstvo zdravotnictví SÚKL Moderna koronavirus COVID-19 praktičtí lékaři Pfizer BioNTech Daniel Köppl Martina Koziar Vašáková Comirnaty

Hlavní zprávy

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva
Zahraničí

Muž se zřítil ze střechy. Po něm z okna vypadla zvědavá Japonka a zranila další dva

Japonská metropole Jokohama byla svědkem poněkud bizarního případu hromadného zranění. Ze střechy budovy nejdříve spadl muž, což upoutalo pozornost ženy ve třetím patře. Ta po vykouknutí z okna ale ztratila rovnováhu a taktéž se zřítila. Během letu přitom zavadila o zvědavce, který situaci sledoval z okna o patro níž. Následně dopadla na kolemjdoucího, který přispěchal na pomoc za nešťastníkem ze střechy. Informoval o tom deník Asahi Šimbun a veřejnoprávní televize NHK.

Advokát Hradu: Stehlíková Zemana nikdy neviděla a řekla, že je dementní. Chceme omluvu

Džamila Stehlíková by se za nepravdivou diagnózu stavu prezidenta Miloše Zemana měla omluvit. V pořadu 360° to na adresu psychiatričky řekl právní zástupce Hradu Marek Nespala. Artur Ostrý ale oponoval, že jeho klientka pouze sdělila erudované názory, které se „víceméně“ potvrdily. Stehlíková v minulosti uvedla, že Zeman trpí demencí. Spor nyní budou obě strany řešit i soudně, Hrad po exministryni vedle omluvy požaduje i milion korun.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii 30. ledna uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Ptát se budete i vy, diváci ve studiu. Exkluzivní speciál můžete sledovat na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

reklama

Domácí zpravodajství

reklama