V pondělí zemřel bývalý americký ministr zahraničí Colin Powell. Příčinou úmrtí byly komplikace spojené s koronavirem v kombinaci s rakovinou krve a oslabenou imunitou, a to i přes kompletní očkování. Podle zdravotníků může případ mezi aktivisty spustit další vlnu odmítání vakcinace. Pokud člověk zemře na covid i po očkování, jaký smysl tedy má? Pro americkou CNN vše vysvětlila lékařka, profesorka na Univerzitě George Washingtona a analytička CNN Leana Wenová.
Část populace očkování proti covidu odmítá, většina odborníků se ale shoduje, že vakcinace rapidně snižuje riziko upadnutí do vážného stavu a případného úmrtí. Z hospitalizovaných pacientů kvůli covidu je v Česku přibližně čtvrtina očkovaná. Americká lékařka Wenová popsala, nakolik je vakcinace účinná.
Jak byste lidem vysvětlila, že očkování má smysl? Vidíme, že někteří lidé umírají i po něm.
Musíme vycházet z vědeckých poznatků. Vakcíny jsou mimořádně účinné v prevenci nemocí, zejména pak u závažných respiračních onemocnění. Nejnovější údaje amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ukazují, že vakcíny až šestkrát snižují pravděpodobnost pozitivního testu na covid a jedenáctkrát pravděpodobnost toho nejhoršího – úmrtí.
To je opravdu vynikající. Vakcíny proti covidu vás však neochrání na 100 procent. Žádná lékařská léčba není tak účinná. To neznamená, že vakcína nefunguje nebo že byste se jí měli vyhnout.
Je pravděpodobné, že lidé budou mít i po očkování vážné zdravotní následky?
Ano. Na základě toho, co jsme se dozvěděli, spadal do této kategorie i generál Powell. Víme, že starší jedinci se základními zdravotními potížemi mají větší pravděpodobnost, že budou trpět závažnými onemocněními a zemřou po průlomových infekcích. Zvláště ohroženi jsou lidé se sníženou imunitou. U generála Powella se jednalo o mnohočetný myelom (typ rakoviny krve – pozn. red.).
To je jeden z důvodů, proč se doporučuje posilovací dávka očkování. Již v srpnu federální zdravotníci doporučili, aby lidé se středně těžkou nebo těžkou poruchou imunity, kteří byli očkováni vakcínami Pfizer nebo Moderna, dostali třetí dávku. Upozornili, že i poté by měli dodržovat základní opatření.
Dříve jste řekla, že vakcíny fungují nejlépe, když se nechají vakcinovat všichni. Je to stále tak?
Rozhodně. Představte si vakcínu proti covidu jako kvalitní pláštěnku. Funguje velmi dobře a ochrání vás při mrholení. Ale pokud jste v bouřce a pak přijde hurikán, je mnohem větší šance, že zmoknete. To neznamená, že je vaše pláštěnka vadná. Znamená to, že jste ve špatném počasí a samotná pláštěnka vás nemusí vždy ochránit.
Pokud se pohybujete v prostředí mnoha virů, zvyšuje to vaši šanci, že se nakazíte. Problém není ve vakcíně. Je tak klíčové, aby bylo očkováno co nejvíce lidí. Sníží se celková míra nákazy a vakcína ve výsledku chrání každého. A pokud se nacházíte v oblasti s opravdu velkým výskytem virů, ve vnitřních přeplněných prostorách vás na další stupeň ochrany dostane nošení roušky.
Nezapomínejme, že se necháváme očkovat také proto, abychom ochránili ty nejzranitelnější z nás. Studie Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) provedená ve 13 amerických státech během posledních šesti měsíců ukázala, že plně očkované osoby tvořily ve Spojených státech pouze čtyři procenta všech hospitalizací. U neočkovaných osob je 17krát vyšší pravděpodobnost hospitalizace.
Co byste vzkázala těm, kteří účinnosti vakcín nevěří?
Požádala bych je, aby se zamysleli nad jinými aspekty medicíny. Řekněme, že někdo má srdeční onemocnění. Existují léky na léčbu srdečních onemocnění, ale také nejsou 100procentně účinné. To, že někdo skončí v nemoci, neznamená, že nemá cenu užívat léky.
Nebo použijme příklad prevence. Řekněme, že někdo, kdo se zdravě stravuje a hodně cvičí, přesto skončí s vysokým krevním tlakem a cukrovkou. To neznamená, že dietu a cvičení není dobré dělat. Znamená to jen, že můžete podniknout všechny správné kroky, abyste nemoci předešli, ale někdy se může stát, že nemoc stejně dostanete.
Modelová studie podporovaná Národním institutem zdraví ukázala, že vakcíny zachránily během prvních pěti měsíců více než 139 tisíc životů. Do 9. května bylo ve Spojených státech zaznamenáno přibližně 570 tisíc úmrtí, bez vakcín by to mohlo být až 709 tisíc. Závěr je, že vakcíny fungují. Snižují pravděpodobnost nakažení nemocí, vážného onemocnění a úmrtí. Nejsou stoprocentní, protože nic není stoprocentní.
Může očkování zabránit i opětovnému výskytu viru na podzim a v zimě?
Určitě ano. Další vlna nákazy je však možná. Zejména, když je v USA plně očkováno pouze 57 procent populace. Souhlasím s doktorem Anthonym Faucim (americký imunolog – pozn. red.), který tento víkend řekl: „Bude v našich možnostech zabránit další vlně. Míra, do jaké budeme v poklesu pandemie pokračovat, bude záviset na tom, jak dobře se nám podaří zajistit, aby bylo očkováno více lidí.“
V konečném důsledku je očkování klíčem ke snížení rizika pro každého z nás a k ukončení pandemie. Ochráníme sebe i své okolí.