Vývoj bojů na Ukrajině (18.3.2022)
Současné napětí mezi Západem a Ruskem způsobené válkou na Ukrajině se přelévá i do kosmu. V pátek totiž k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) zamíří ruská raketa Sojuz se třemi astronauty, čímž se tamní poměr sil překlopí ve prospěch Ruska. Evropská i americká kosmická agentura se tak připravují na to, co může napětí mezi astronauty způsobit.
Mezinárodní vesmírná stanice má být už z podstaty harmonické a apolitické místo. Alespoň teoreticky. Jenže už i v kosmu se řeší, jak válka na Ukrajině pošpiní vztahy mezi USA a Ruskem a zda to ve finále neohrozí bezpečnost a kontinuálnost vesmírné mise.
Byli to ostatně Rusové, kteří před něčím takovým začali varovat. Šéf Roskosmosu Dmitrij Rogozin prohlásil, že ruské sankce uvalené na Moskvu mohou zničit spolupráci na ISS a vést ke kolapsu celé vesmírné stanice. Třeba kvůli tomu, že by se Rusové rozhodli svůj modul odpojit.
Válka na Ukrajině
To Joel Montalbano z NASA, který se stará o americký program na ISS, věří, že pozemské rozbroje tam vysoko ve hvězdách nikdo nepocítí. „Je to jeden tým. Pracujeme společně. Není to operace, kterou byste mohli rozdělit a jít si svou cestou, protože vše je od začátku postavené na vzájemné závislosti,“ řekl na tiskové konferenci.
Jenže právě o vesmírné „schizofrenii“, tedy rozdělení práce na vesmírné stanici na dva samostatné sektory, se už vcelku reálně uvažuje. Tím spíš, že ISS čeká dynamické období, kdy se národnostně výrazně promění posádka.
Rusů bude nejvíc
Už od roku 2000, kdy na ISS poprvé vstoupila lidská posádka, si v modulech nejčastěji předávají štafetu Rusové a Američané. V současnosti jsou na stanici čtyři Američané, dva Rusové a jeden Němec zastupující Evropskou kosmickou agenturu.
Už v pátek odpoledne středoevropského času ale zamíří ke stanici kosmická loď Sojuz se třemi Rusy na palubě. Půjde o lidi, kteří jsou s válkou na Ukrajině bezpochyby seznámeni.
Rusové se na Ukrajině nezastaví. Kadyrov je bez nich nula, říká šéf čečenského praporu
Čečenci na Ukrajině nebojují jen na straně Ruska, drtivá většina Čečny volá po samostatnosti a nesnáší Vladimira Putina i Ramzana Kadyrova. Přímo v Kyjevě to v rozhovoru pro CNN Prima NEWS řekl Muslim Čeberlojevský, velitel čečenského praporu Šejka Mansúra.
S koncem března se Sojuz bude vracet, na zpáteční cestu má vzít dva Rusy a jednoho Američana. Podle expertů ale existuje riziko, že Rusové nebudou chtít kvůli současnému mezinárodnímu napětí vzít astronauta Marka Vande Heie s sebou na loď.
Hrozí rozdělení stanice?
Životaschopnost Mezinárodní vesmírné stanice závisí na spolupráci dvou mocností. Zatímco americká strana se stará o napájení modulů, Rusové mají na starost vyrovnávání hladiny letu a korekci orbity.
Teoreticky je ale možné americký modul Unity a ruský Zarja od sebe oddělit. V praxi by pravděpodobně šlo o symbolické zapečetění dveří, které moduly spojují. V NASA ale věří, že k něčemu takovému nedojde.
Ukrajinou se ozývají exploze Zdroj: Profimedia.cz
Ruský tank při invazi na Ukrajinu Zdroj: Profimedia.cz
Bytový komplex u ukrajinského Charkova byl zasažen náletem. Zdroj: Profimedia.cz
Kolona vojenské techniky Zdroj: Profimedia.cz
Kouř stoupající ze základny protivzdušné obrany po zjevném ruském úderu v Mariupolu Zdroj: AP
Následky útoku na vesnici nedaleko Charkova Zdroj: CNN Prima NEWS
Ruské střely dopadají na ukrajinská města a minimálně jedna z nich zasáhla i bytový komplex v oblasti ukrajinského města Charkov. Zdroj: Ján Schürger
Obyvatelé Kyjeva prchají z města a snaží se dostat na západ. Zdroj: AP
Ukrajinští vojáci míří na frontu. Zdroj: AP
Obyvatelé Kyjeva se schovávají před bombardováním v metru. Zdroj: Profimedia.cz
Pomozme Ukrajině, zastavme válku a uzavřeme nebe nad Ukrajinou. To jsou jen některé z mnoha hesel, které demonstranti v Londýně měli na transparentech. Zdroj: Profimedia.cz
Hasiči kontrolují škody v budově po raketovém útoku na město Kyjev (sobota 26. února). Zdroj: AP
Žena na Ukrajině během demonstrace Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinští hasiči se snaží uhasit požár po náletu na obytný komplex v Charkově. Zdroj: Profimedia.cz
Volodymyr Zelenskyj ve vojenské výzbroji Zdroj: Volodymyr Zelenskyj
Reportérka CNN Prima NEWS natáčela přímo v bunkru. Zdroj: CNN Prima NEWS
Exprezident Ukrajiny Petro Porošenko chce bránit Kyjev. Zdroj: CNN
Ukrajinský voják v Charkově, 26. února Zdroj: Se svolením agentury Unian
Sídliště v Kyjevě, 26. únor Zdroj: AP
Ukrajina Zdroj: Illia Ponomarenko
Zničený ruský transportér MT-LB, 26 února, Charkov Zdroj: Getty Images
Pražská demonstrace na podporu Ukrajiny z 27. února Zdroj: Tomáš Kačmár
V Berlíně se na podporu Ukrajiny sešlo přes 100 tisíc lidí. Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinská armáda svádí na Donbasu válku s Ruskem (24. 2. 2022). Zdroj: Profimedia.cz
Ruský obrněný transportér (APC) hořící vedle těla neidentifikovaného vojáka během bojů s ukrajinskými ozbrojenými silami v Charkově. Zdroj: Profimedia.cz
Útok v Ochtyrce (28. února) Zdroj: Dmytro Žyvyckyj
Běloruský vůdce Alexandr Lukašenko při úterním projevu k bezpečnostní radě vystupoval před tabulí, která vypadala jako válečný plán Ukrajiny. A to včetně útoku na Moldavsko. Zdroj: Profimedia.cz
Požár univerzity v Charkově, 2. března Zdroj: AP
Obyvatelé na předměstí Kyjeva žijí ve strachu z ruského útoku (2. 3. 2022) Zdroj: AP
Zničené předměstí Kyjeva (2. 3.) Zdroj: AP
Ruské střely dopadají na ukrajinská města a minimálně jedna z nich zasáhla i bytový komplex v oblasti ukrajinského města Charkov. Zdroj: Ján Schürger
Pomozme Ukrajině, zastavme válku a uzavřeme nebe nad Ukrajinou. To jsou jen některé z mnoha hesel, které demonstranti v Londýně měli na transparentech. Zdroj: Profimedia.cz
Ukrajinští hasiči se snaží uhasit požár po náletu na obytný komplex v Charkově. Zdroj: Profimedia.cz
Ruský obrněný transportér (APC) hořící vedle těla neidentifikovaného vojáka během bojů s ukrajinskými ozbrojenými silami v Charkově. Zdroj: Profimedia.cz
„Týmy spolupracují. Jsou si vědomy situace na Zemi? Rozhodně. Jsou to ale profesionálové. Není mezi nimi žádné napětí. Na tohle byli vycvičeni a nadále zůstávají a dělají svou práci,“ uzavřel Montalbano.