reklama

Ve firmě se zaměstnanec nakazil koronavirem. Ostatní museli dál chodit do práce

V jedné z velkých firem v České Lípě se rozhořel spor mezi zaměstnanci a vedením. Odboráři kritizují postup managementu poté, co byl jeden ze zaměstnanců pozitivně testovaný na koronavirus. Nelíbí se jim, že lidé, kteří s ním byli v kontaktu, museli stále docházet na směny, i když nebyly známé výsledky jejich testů.

reklama

Firma vyrábějící autobaterie zaměstnává zhruba sedm stovek lidí. Když byl minulý týden jeden z nich pozitivně testovaný, hygiena ho poslala do izolace. I další tři jeho nejbližší spolupracovníci museli do karantény, přestože test měli negativní.

Firma se nad rámec doporučení hygieny rozhodla nechat otestovat ještě dalších zhruba třicet zaměstnanců, kteří s nakaženým mohli přijít do styku. Co se dělo pak, ale odboráře hodně nadzvedlo. „Tito lidé, kteří mohli být potenciálně nakažení, museli po testech zpátky na směnu, i když nikdo nevěděl, jak dopadly jejich testy. To nám přijde jako naprosto zbytečné hazardování. Stačilo přece počkat do druhého dne, mohli vynechat jen jednu směnu a riziko, že se COVID-19 bude ve firmě dál šířit, by bylo mnohem nižší,“ upozorňuje odborový předák Ivo Novák.

Ředitel závodu Roman Stehlík ale tvrdí, že hygienici poslali do karantény jen zmíněné tři zaměstnance, které vytipovali jako nejužší kontakty na pracovišti. Nikoho dalšího se prý pokyn nechodit do práce netýkal. „Testování dalších lidí už byla pouze naše iniciativa, ti lidé tam jeli v pracovní době, takže se poté vrátili do práce,“ vysvětluje ředitel.

Tanec mezi vejci

Odboráři ale kritizují i způsob provedení testů. Firma část ze tří desítek zaměstnanců, kteří neměli auto, poslala na testy do Prahy taxíkem. U jednoho z nich byl nakonec test také pozitivní, zda nakazil další, kteří s ním v úzkém kontaktu strávili několik hodin, se teprve uvidí. Ředitel závodu připouští, že firma mohla zvolit jiné řešení.

„Tahle situace je pro všechny nová, i pro nás. Teď už víme, že existuje možnost pozvat si po dohodě s hygienou odběrový tým přímo do firmy a lidé pak nemusejí nikam společně cestovat,“ uznává manažer. Připomíná přitom, že odběrové místo v českolipské nemocnici bylo zrušeno.

Jak postupovat v případě, že se někdo ze zaměstnanců nakazí koronavirem, je otázka, kterou nyní řeší mnoho firem po celé republice. Mnohdy jde o příslovečný tanec mezi vejci. Firmy se dostávají pod obrovský tlak odběratelů, kteří jsou na jejich výrobcích závislí. Typickým případem jsou automobilky, které už nechtějí omezovat výrobu. Volba manažerů pak není jednoduchá. Buď nechají preventivně lidi doma a nebudou schopni plnit objednávky, nebo přimějí zaměstnance chodit do práce i s příznaky nebo s rizikovými kontakty, ale pak riskují, že se COVID-19 ve firmě rozšíří masivním způsobem a odstávka je pak nemine tak jako tak.

Tagy:

Hlavní zprávy

Východ mají Češi rádi čím dál méně. Cítí se ohroženi Ruskem i Čínou, tvrdí politici
Volby 2021

Východ mají Češi rádi čím dál méně. Cítí se ohroženi Ruskem i Čínou, tvrdí politici

Výsledek exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS odhalil, že by se Češi raději orientovali na Západ. Počet těch, kteří se přikláněli k Východu, přitom za rok klesl na polovinu. Podle politiků Martina Kupky (ODS) a Lea Luzara (KSČM) za tím stojí pocit ohrožení. „Lidé si nyní uvědomují reálné hrozby, které přicházejí z Ruské federace, Východu nebo Číny. Nepochybně tomu pomohla i kauza Vrbětice,“ myslí si Kupka.

Řetězec zavedl nákup toaletního papíru s limitem. Hrozí nedostatek zboží, řidiči chybí

Z roku 2020 se obchodní řetězech Costco poučil a nechce zažít stejný scénář. Tehdy se lidé kvůli pandemii koronaviru obávali nedostatku zboží a v panice začali vykupovat toaletní papír či ubrousky. Tomu nyní řetězec předešel stanovením maximálního počtu kusů, který si lidé mohou zakoupit. Costco navíc čelí problémům v distribuci, produktů proto může být i nedostatek.

Babiš, Fiala i Rakušan. Osm politických lídrů se utká v superdebatě Česko hledá premiéra

Necelé dva týdny před sněmovními volbami se na CNN Prima NEWS uskuteční velká superdebata s lídry nejsilnějších českých stran či koalic. Nebudou tak chybět premiér Andrej Babiš (ANO), Petr Fiala (koalice Spolu) nebo Vít Rakušan (koalice Piráti a Starostové). Sledujte v neděli 26. září od 20:00 první díl speciálního vysílání s názvem Česko hledá premiéra.

Vláda plánuje další rozvolnění opatření. Schválit by ho mohla už v pondělí

Vláda má v pondělí projednat další rozvolnění opatření, která přijala kvůli šíření covidu. Týkat by se měla zejména žáků a studentů, kteří by se nejspíš nově nemuseli kvůli školám v přírodě, návštěvě zoo, zájmových kroužků či divadla prokazovat bezinfekčností, pokud budou z jedné třídy nebo z neměnného kolektivu. Uvedl to dnes web Seznam Zprávy. Podle něj to vyplývá z návrhu mimořádného nařízení, který má k dispozici.

reklama

Domácí zpravodajství

Zdechovský: Kauza Turów je o aroganci Polska. Léta byli agresivní, teď musí jednat

Spor mezi Českem a Polskem kvůli dolu Turów graduje. Kauza se už promítla i do vztahu občanů obou zemí na hranicích. „Vztahy Poláků a Čechů jsou výborné, ale tato kauza je o aroganci polské strany. Říkali, že to vyřeší, to se nestalo. Dnes bychom měli tlačit na to se dohodnout, lidé chtějí jen vodu,“ řekl v pořadu 360° europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama