reklama

Ve firmě se zaměstnanec nakazil koronavirem. Ostatní museli dál chodit do práce

V jedné z velkých firem v České Lípě se rozhořel spor mezi zaměstnanci a vedením. Odboráři kritizují postup managementu poté, co byl jeden ze zaměstnanců pozitivně testovaný na koronavirus. Nelíbí se jim, že lidé, kteří s ním byli v kontaktu, museli stále docházet na směny, i když nebyly známé výsledky jejich testů.

reklama

Firma vyrábějící autobaterie zaměstnává zhruba sedm stovek lidí. Když byl minulý týden jeden z nich pozitivně testovaný, hygiena ho poslala do izolace. I další tři jeho nejbližší spolupracovníci museli do karantény, přestože test měli negativní.

Firma se nad rámec doporučení hygieny rozhodla nechat otestovat ještě dalších zhruba třicet zaměstnanců, kteří s nakaženým mohli přijít do styku. Co se dělo pak, ale odboráře hodně nadzvedlo. „Tito lidé, kteří mohli být potenciálně nakažení, museli po testech zpátky na směnu, i když nikdo nevěděl, jak dopadly jejich testy. To nám přijde jako naprosto zbytečné hazardování. Stačilo přece počkat do druhého dne, mohli vynechat jen jednu směnu a riziko, že se COVID-19 bude ve firmě dál šířit, by bylo mnohem nižší,“ upozorňuje odborový předák Ivo Novák.

K tématu

Ředitel závodu Roman Stehlík ale tvrdí, že hygienici poslali do karantény jen zmíněné tři zaměstnance, které vytipovali jako nejužší kontakty na pracovišti. Nikoho dalšího se prý pokyn nechodit do práce netýkal. „Testování dalších lidí už byla pouze naše iniciativa, ti lidé tam jeli v pracovní době, takže se poté vrátili do práce,“ vysvětluje ředitel.

Tanec mezi vejci

Odboráři ale kritizují i způsob provedení testů. Firma část ze tří desítek zaměstnanců, kteří neměli auto, poslala na testy do Prahy taxíkem. U jednoho z nich byl nakonec test také pozitivní, zda nakazil další, kteří s ním v úzkém kontaktu strávili několik hodin, se teprve uvidí. Ředitel závodu připouští, že firma mohla zvolit jiné řešení.

„Tahle situace je pro všechny nová, i pro nás. Teď už víme, že existuje možnost pozvat si po dohodě s hygienou odběrový tým přímo do firmy a lidé pak nemusejí nikam společně cestovat,“ uznává manažer. Připomíná přitom, že odběrové místo v českolipské nemocnici bylo zrušeno.

Jak postupovat v případě, že se někdo ze zaměstnanců nakazí koronavirem, je otázka, kterou nyní řeší mnoho firem po celé republice. Mnohdy jde o příslovečný tanec mezi vejci. Firmy se dostávají pod obrovský tlak odběratelů, kteří jsou na jejich výrobcích závislí. Typickým případem jsou automobilky, které už nechtějí omezovat výrobu. Volba manažerů pak není jednoduchá. Buď nechají preventivně lidi doma a nebudou schopni plnit objednávky, nebo přimějí zaměstnance chodit do práce i s příznaky nebo s rizikovými kontakty, ale pak riskují, že se COVID-19 ve firmě rozšíří masivním způsobem a odstávka je pak nemine tak jako tak.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Komentář: USA zůstanou po volbách hluboce rozdělenou zemí, ať už vyhraje kdokoli

Kdo se stane vítězem amerických prezidentských voleb, se možná dozvíme už za několik dní. Zdá se ale, že výhra ani jednoho z kandidátů zemi klid nepřinese. Jakoby se agresivní rétorika politiků a jednostranné informovaní médií přenesly i mezi voliče. Napětí v hluboce rozdělené zemi stoupá. Rozhádané rodiny, zpřetrhaná přátelství, neochota naslouchat opačným názorům, velké nákupy zbraní „do foroty“ a strach z toho, co přijde po volbách – to vše napovídá, že USA po volbách možná čekají další občanské nepokoje, které by se v nejhorším případě mohly změnit i v krveprolití.

reklama
Jak nemá vypadat krizové řízení. Opozice kritizuje Havlíčkův plán na otevírání obchodů
Fronty a pozdní otevření. Slovensko začalo s plošným testováním obyvatel
Následky covidu: V Česku vzrostla nezaměstnanost, Slovensku hlouběji klesl HDP
Jak si v televizi naladíte program CNN Prima NEWS? Tady je detailní návod
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Chřipka versus COVID-19. Jak poznáme, že máme koronavirus

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Faltýnek může skončit i jako šéf poslanců ANO. Jeho kolegové rozhodnou v listopadu
Několik hodin denně pečuje Dominik o kůži. Jak žije mladý muž s nemocí motýlích křídel?
Fiala a spol. jako Avengers. Lidé se sázce na superhrdiny posmívají
Další články
reklama
reklama