Skandály Silvia Berlusconiho
V pondělí zesnulý expremiér Silvio Berlusconi byl nejvýraznější postavou italské politiky posledních dekád. Vedle práce pro svou vlast proslul i bratříčkováním se světovými diktátory, sexuálními skandály, podvody či nepokrytou podporou ruského prezidenta Vladimira Putina.
Berlusconi, který zemřel v pondělí dopoledne v milánské nemocnici ve věku 86 let, na půdě italské politiky zanechal hlubokou stopu. Od roku 1994 byl hned čtyřikrát předsedou vlády, byť pouze jediné volební období řádně dokončil. Naposledy funkci šéfa vládního kabinetu zastával v roce 2011. Do své smrti působil jako senátor a předešlé tři roky byl europoslancem. Jeho strana Vzhůru, Itálie (v originále Forza Italia!) je dnes součástí koalice premiérky Giorgii Meloniové.
Zemřel Silvio Berlusconi. Bývalému italskému premiérovi bylo 86 let, bojoval s leukémií
Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi v pondělí zemřel v milánské nemocnici San Raffaele, kde byl od minulého pátku hospitalizován kvůli zápalu plic a chronické leukémii. Předsedovi strany Forza Italia a zakladateli společnosti Mediaset bylo 86 let. Informoval o tom list Corriere della Sera. Státní pohřeb italského expremiéra se bude konat ve středu v milánském dómu, informuje agentura ANSA.
Ačkoliv byl Berlusconi jednou z ikon italské politiky, dost možná se ještě více než na jeho práci bude vzpomínat na sexuální skandály či podvody, za které byl dokonce odsouzen.
Italský politik se i přes pokročilý věk sbližoval s velmi mladými ženami. Pořádal také sexuální večírky, kterým říkal bunga-bunga. Jedné takové akce se v roce 2009 účastnil prý i tehdejší český premiér Mirek Topolánek, psaly Novinky.cz. Paparazzi ho nahého zachytili na zahradě jednoho z Berlusconiho vil. Sám Topolánek se bránil, že na fotografii sice je, ale že snímek byl upraven, zároveň tvrdil, že na místo dorazil v rámci dovolené.
ČTĚTE TAKÉ: Ostrá přestřelka Pirátů a ODS kvůli Meloniové. Slova o fašismu? Primitivní, zlobí se Skopeček
Velké problémy měl Berlusconi kvůli marocké tanečnici Ruby Rubacuori. S tou prý měl v době její nezletilosti pohlavní styk. V roce 2013 ho soud nepravomocně odsoudil k sedmi letům vězení za zneužití pravomocí a prostituci dětí, o dva roky později byl v kauze, která vešla ve známost jako Rubygate, osvobozen.
Berlusconi se vězení vždy vyhnul
Italský politik byl odsouzen již několikrát, avšak nikdy do vězení nenastoupil. Již v roce 1990 za křivé svědectví, a to dokonce pravomocně, ale trest mu byl zrušen při amnestii. O sedm let později čelil stíhání kvůli nelegálnímu financování své politické strany. Kauzu však Berlusconi natahoval tak dlouho, až vypršela promlčecí lhůta.
Silvio Berlusconi s Vladimirem Putinem na návštěvě okupovaného Krymu (2015) Zdroj: Profimedia.cz
Vladimir Putin na schůzce se Silviem Berlusconim v Itálii (2019) Zdroj: Profimedia.cz
Silvio Berlusconi vítá Vladimira Putina na letišti při jeho návštěvě Itálie (2019) Zdroj: Profimedia.cz
Zleva Vladimir Putin, Silvio Berlusconi a Dmitrij Medveděv v lyžařském středisku Krasnaja Poljana (2012) Zdroj: AP Newsroom
Silvio Berlusconi s Vladimirem Putinem na návštěvě okupovaného Krymu (2015) Zdroj: AP Newsroom
Berlusconi jako první premiér členské země NATO a EU navštívil Libyi. Zdroj: profimedia.cz
Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi Zdroj: Getty Images
Silvio Berlusconi na zápase svého týmu AC Monza. Zdroj: Profimedia.cz
Silvio Berlusconi Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi Zdroj: Profimedia.cz
Silvio Berlusconi Zdroj: Getty Images
Silvio Berlusconi Zdroj: AP
Silvio Berlusconi Zdroj: ČTK / Profimedia.cz
Silvio Berlusconi Zdroj: AP
V roce 2012 byl Berlusconi odsouzen ke čtyřem letům vězení za krácení daní. Rok vězení nepravomocně si vyslechl u soudu hned několik měsíců poté, když zveřejnil přepis odposlechů svého politického rivala Piera Fassina. Trest byl však později kvůli promlčení zrušen.
Kvůli daňovým únikům své mediální společnosti Mediaset byl v roce 2014 opět pravomocně odsouzen hned ke čtyřem letům vězení. Tři roky mu však byly prominuty díky amnestii, a navíc také začal platit zákon, podle něhož nemohou být v Itálii lidé nad 70 let uvězněni. Tento zákon si Berlusconi nechal schválit sám. Místo toho měl odpracovat rok veřejně prospěšných prací, které si odpykával tak, že jednou týdně navštěvoval domov pro seniory, kde vypomáhal.
Bratříčkování s Putinem i Kaddáfím
Navzdory sérii soudů byl Berlusconi velmi respektovanou postavou na poli mezinárodní diplomacie. Za svého působení v politice jednal s mnoha vysoce postavenými státníky.
Přívětivý byl i k těm, kteří vzbuzovali kontroverze. Libyjský diktátor Muammar Kaddáfí jej označoval za svého přítele. A to i krátce před svou smrtí z rukou rebelů v roce 2011. Kaddáfí prosil Berlusconiho, tehdy premiéra, aby Itálie odstoupila od operace Severoatlantické aliance v Libyi, která měla vést ke svržení režimu libyjského mocnáře. Sám Berlusconi přiznal, že se po připojení k operaci kvůli Kaddáfímu „cítil špatně“.
Kladný vztah měl k ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi. S tím se v průběhu jeho takřka dvou dekád dlouhého panování v Rusku snažila udržovat dobré vztahy řada evropských i světových politiků. Berlusconi však překvapil, když ruskou hlavu státu hájil i po invazi na Ukrajinu, která započala loni v únoru.
„Ruské jednotky se měly dostat do Kyjeva do týdne, nahradit Zelenského vládu slušnými lidmi a potom odejít,“ prohlásil například na konci září loňského roku Berlusconi. Ten Putina navíc hostil ve své vile na Sardinii a v roce 2015 společně s ním navštívil anektovaný ukrajinský poloostrov Krym. Ještě loni navíc vyšlo najevo, že Berlusconi obdržel od Putina k 86. narozeninám dvacet lahví vodky a „velmi milý dopis“, přestože již probíhala Putinova agrese proti Ukrajině. Informovala o tom agentura La Presse.