reklama

VELKÝ PŘEHLED: Od září se mění některá opatření. Co je nového a co vlastně platí?

Jaká opatření vlastně platí? Tuto otázku si pravidelně pokládají mnozí lidé, ale i politici. Od 1. září se navíc některá pravidla zavedená kvůli pandemii koronaviru mění. Redakce CNN Prima NEWS proto sepsala přehled o tom, jaká opatření platí a co se mění.

reklama
 • Testy

Preventivní testy na COVID-19 nakonec budou i v září zdarma pro všechny, tedy hrazené z veřejného zdravotního pojištění. Původně měly být zpoplatněny pro lidi nad 18 let. Důvodem změny je podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nepříznivý vývoj epidemie v některých evropských zemích.

 • Respirátory

I nadále musí lidé nosit respirátory ve všech uzavřených prostorech, tedy i v prostředcích veřejné dopravy.

 • Školy

Žáci a studenti projdou na začátku školního roku třemi vlnami testování během prvního týdne. Roušky nebudou muset nosit při vyučování, jen na chodbách. Podrobný popis pravidel ve školách najdete zde.

 • Hromadné akce

Na hromadných akcích bude od září možné naplnit celou kapacitu vnitřních i vnějších prostor. Do zaplnění 3 000 osob bude jedno, zda budou mít lidé platný test na koronavirus, budou očkováni proti koronaviru nebo zda v posledních 180 dnech prodělali tuto chorobu.

Při kapacitě nad 3 000 musí být nově minimálně polovina kapacity obsazena osobami, které jsou plně očkované nebo prodělaly COVID-19. Zbylou část kapacity mohou obsadit testované osoby.

 • Svatby a pohřby

Pokud se bude akce účastnit do 30 lidí, nemusí se prokazovat bezinfekčností.

 • Restaurace, kluby a herny

Od září může u jednoho stolu sedět maximálně 6 osob, s výjimkou lidí ze společné domácnosti. Mezi jednotlivými stoly musí být rozestup minimálně 1,5 metru. V provozovně navíc nemůže být více lidí, než je tam míst k sezení. Hosté se také nemohou shromažďovat blíže než 1,5 metru, podle vládních nařízení tomu má provozovatel „aktivně bránit“.

Stoly musí být pravidelně dezinfikovány a dezinfekce na ruce musí být dostupná i pro zákazníky. Místnosti musí být taky co nejlépe větrány a zákazníci musí být provozovateli informováni o pravidlech.

Stále také trvá podmínka bezinfekčnosti. Do provozovny tedy nesmí být vpuštěn člověk, který má příznaky nemoci COVID-19. Hosté se navíc musí prokázat ukončeným očkováním, negativním PCR testem ne straším než 7 dnů, nebo antigenním ne starším než 3 dny. Člověk si může udělat i test na místě a uznávané je i potvrzení o negativním testu ze školy. Akceptuje se také, když člověk prodělal nemoc během uplynulých 180 dnů.

 • Tanec a živá hudba

Zvláštní podmínky má ale tanec v těchto prostorech. Lidé musí splňovat výše uvedené podmínky bezinfekčnosti. Výjimkou však je, že PCR nebo antigenní test absolvují nejdéle 24 hodin před vstupem do provozovny, jinak tančit nemohou. Tato pravidla neplatí pro svatby a pohřby. U živé hudby musí být vystupující od lidí vzdálen nejméně 2 metry.

 • Maloobchody, nákupní centra

V provozovně může být jeden zákazník na 10 m² prodejní plochy (nevztahuje se na dítě mladší 15 let, které doprovází zákazníka, nebo na držitele průkazu osoby se zdravotním postižením). Lidé musí jak v obchodech, tak ve frontách dodržovat rozestupy 1,5 metru. Shromažďování má zaměstnavatel opět „aktivně bránit“. Povinností je opět dezinfekce a informativní cedule o opatřeních.

 • Tržiště, tržnice a mobilní provozovny

Mezi stánky, stolky nebo jinými prodejními místy musí být rozestupy nejméně 2 metry. Pokud lidé na místě konzumují, může sedět opět 6 lidí u stolu a mezi stoly musí být mezera 1,5 metru. Stejnou vzdálenost od sebe mají dodržovat i zákazníci. U každého prodejního místa musí být dezinfekce.

 • Kadeřnictví, manikúra, pedikúra, masáže a další podobné služby

V kadeřnických, manikérských, pedikérských či masážních salonech a podobných službách, kde je porušována integrita kůže, platí stejné podmínky jako u maloobchodů. Křesla pro zákazníky od sebe navíc musí být 1,5 metru. Také tam zůstává podmínka bezinfekčnosti, jako je tomu u restaurací.

 • Hotely, penziony, lázně a jiné krátkodobé a rekreační ubytovací služby

Hotely, penziony a další rekreační ubytovací služby musí mít dezinfekci na ruce u vstupu a ve vnitřních prostorech. Dále tam platí výše rozvedená podmínka bezinfekčnosti.

 • Tělocvičny, taneční studia, herny, fitness centra a další sportoviště ve vnitřních prostorech

Ani do sportovišť ve vnitřních prostorech nesmí lidé s příznaky koronaviru a platí tam stejná podmínka bezinfekčnosti jako u restaurací. Lidé navíc musí dodržovat rozestupy 1,5 metru a provozovatel musí zajistit maximální možnou cirkulaci vzduchu. Kapacity tam ale omezené nejsou.

 • Plavecké bazény, koupaliště, wellness, sauny a solné jeskyně

Lidé v těchto zařízeních opět musí dodržovat rozestupy 1,5 metru, platí zákaz shromažďování. Také tam platí zmíněná podmínka bezinfekčnosti.

 • Zoo, botanické zahrady, muzea, galerie, hrady, zámky

Provozovatelé musí omezit kapacity tak, aby lidé mohli dodržovat rozestupy 1,5 metru. Také tam platí podmínka bezinfekčnosti, tedy očkovaní, testy nebo prodělaná nemoc.

 • Kroužky a volnočasové aktivity pro lidi mladší 18 let

Kroužků nebo dalších volnočasových aktivit pro děti se nemůže účastnit uvnitř více než 1 000 osob a venku více než 2 000 lidí. Organizátoři také musí vést evidenci účastníků a uchovávat ji 30 dnů. Pokud je na místě více než 20 lidí v jeden čas, musí splnit podmínky bezinfekčnosti. Výjimkou jsou děti do 6 let. Pokud akce trvá déle než 7 dnů, podmínky bezinfekčnosti musí být po týdnu splněny znovu.

Podrobná pravidla vládních opatření, která platí od září, najdete zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování
Politika

ANO vede Česko ke krachu, tvrdí Fiala. Za koalici Spolu slibuje zastavit zadlužování

Zastavit zadlužování bez zvyšování daní, garantovat prozápadní orientaci České republiky, digitalizovat státní správu či vyřešit rychlou výstavbou krizi na trhu s byty. To vše by chtěla prosadit koalice Spolu (ODS, KDU-ČSL, TOP 09), pokud by se dostala do vlády. V pražském Slovanském domě to při pondělním zahájení závěrečné části kampaně před říjnovými volbami do Sněmovny řekl lídr koalice Petr Fiala.

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka
Interview

Topolánek: Zeman má vyvinuté škodící centrum. V kampani mi chybí humor a nadsázka

Bývalý premiér Mirek Topolánek v pořadu Interview na CNN Prima NEWS předpověděl, že současný předseda vlády Andrej Babiš (ANO) bude ve funkci i po říjnových volbách. Odůvodnil to dřívějšími vyjádřeními prezidenta Miloše Zemana. Současná hlava státu je momentálně v nemocnici, podle Topolánka je jasné, že Zeman není zdravotně v pořádku, přesto podle něj stále dokáže škodit.

Teplého počasí si budeme užívat ještě dva týdny. Začátkem října se výrazněji ochladí

Příští dva týdny bude teplo s denními maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš pršet a ani v noci by teplota neměla klesat pod bod mrazu. Počátkem příštího měsíce se ale začne ochlazovat a ve druhé polovině října by mohlo přibývat i srážek. Vyplývá to z dlouhodobé předpovědi pro období od pondělí 20. září do 17. října, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Politická debata s Hamáčkem, Vondráčkem, Ondráčkem i Okamurou. Jak chtějí řešit migraci?

CNN Prima NEWS ve středu od 20:15 odvysílá další ze série předvolebních debat Speciál 360°: Hlas lidu. Před publikem se v sále střetne čtveřice zástupců politických subjektů kandidujících ve sněmovních volbách. Ve dvouhodinové debatě budou tentokrát diskutovány zejména otázky bezpečnosti a migrace. Do předvolebního pořadu byli pozváni politici z řad ANO, SPD, KSČM a ČSSD.

V Itálii řádilo hned sedm tornád. Živel devastoval domy i auta, z letiště je spoušť

V neděli odpoledne v severní Itálii napočítali sedm tornád ruzné síly a velikosti, která značně poničila obce a majetek. Přírodní živel se vyskytl mezi oblastmi Lombardie a Emilie, největší škody pak napáchal v města Carpi v oblasti Emilia-Romagna. Zde větrný vír zničil aeroklub, který prošel rekonstrukcí a čekal na slavnostní otevření. I přes napáchané škody nebyl nikdo vážně zraněn.

Exkluzivní průzkum: Zájem o očkování stagnuje. Vakcínu odmítají voliči SPD a Volného

Všichni, kteří se chtěli očkovat, jsou již očkovaní, vyplývá z exkluzivního průzkumu agentury STEM pro CNN Prima NEWS. 69 procent z 1 014 dotazovaných už dostalo alespoň jednu dávku a pouze 3 procenta to ještě mají v plánu. Vakcínu odmítají především voliči SPD, Volného bloku a koalice Trikolóra-Svobodní-Soukromníci. Mezi hlavními důvody jsou obavy z vakcíny nebo pochybnosti o užitečnosti očkování.

Exkluzivní ukázka z knihy znásilněné Nely: Připadala jsem si nechutná, nemohla jsem dýchat

Nelu Moravcovou před čtyřmi roky brutálně znásilnil a málem zavraždil její soused. O dva roky později se pokusila o sebevraždu skokem z okna. Dnes si mladá žena zařizuje novou budoucnost a plánuje vydat knihu, ve které líčí nejen hrůzy, které prožila, ale poodhaluje i další kapitoly ze svého života. Promlouvá o svém boji s anorexií i o tom, čím si prošla během hospitalizace v nemocnici.

Komentátoři: Babiš je jako bonboniéra, nikdy nevíš, co volíš. Do vlády s SPD by šel

„Andrej Babiš (ANO) je jako bonboniéra,“ řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor Info.cz Martin Schmarcz. Podle něj se způsob vládnutí současného premiéra může změnit podle toho, kdo s ním po volbách do Poslanecké sněmovny půjde do koalice. S komentátorkou CNN Prima NEWS Barborou Zpěváčkovou se shodli, že ANO by do vlády po určitých ústupcích s SPD šlo.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Za nelegální večírek s Paroubkem či Šlégrem padly tři pokuty, 11 lidí trest nedostalo

Po třičtvrtě roce od nelegální narozeninové oslavy podnikatele Petra Bendy v jeho hotelu Prince de Ligne v Teplicích teplický magistrát řízení s 11 lidmi odložil, třem udělil pokutu a v pěti případech věc zatím neukončil. Dva lidé pokutu zaplatili, informoval mluvčí radnice Robin Röhrich. Lednová oslava se konala v době, kdy byly hotely kvůli šíření covidu uzavřeny a hromadné akce omezeny. Všech 18 účastníků večírku bylo proto v podezření, že porušili vládní opatření proti šíření koronaviru.

Komunista Luzar: Podpora Babišovy vlády byla menší zlo. SPD lže a chlubí se cizím peřím

V pořadu K věci poslanec Leo Luzar (KSČM) kritizoval stávající vládu, kterou v mnohém komunisté podporovali. „Nyní se to může zdát jako chyba, ale tehdy jsme stáli před tím, zda podpořit tuto vládu, nebo pravici. Proto jsme zvolili menší zlo,“ podotkl ve vysílání CNN Prima NEWS. Vzhledem k blížícím se volbám si neodpustil ani kritiku SPD a její předvolební kampaně.

reklama