CNN Prima News viroložka

viroložka

Výpis příspěvků ke štítku „viroložka“

Opatření proti covidu jsou namístě. Plošné roušky ale ne, zdůrazňuje viroložka Zelená

8. července 2022 13:09

Dělejme jen taková proticovidová opatření, která mají smysl a přináší nám větší přínos než škodu, vyzvala ve vysílání CNN Prima NEWS viroložka Hana Zelená. Domnívá se, že počet nakažených bude v dalších týdnech růst, směrodatná je prý ale zátěž nemocnic. K nemoci by se podle expertky mělo přistupovat jako k jiným respiračním virům.

Covidové pasy by se měly zrušit. Nemají medicínské opodstatnění, tvrdí viroložka

31. ledna 2022 18:30

Covidové pasy či certifikáty by měly skončit, prohlásila v nedělní Partii PLUS na CNN Prima NEWS viroložka Hana Zelená. Podle ní nemají žádné medicínské opodstatnění. Pneumoložka a náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková si zrušení dokáže představit až ve chvíli, kdy bude Česko významněji proočkované vakcínami proti koronaviru.

Viroložka: Účinnost vakcíny proti deltě není taková, jak se očekávalo. Aktualizujme ji

7. listopadu 2021 21:54

Účinnost očkování proti variantě delta není taková, jak se očekávalo, řekla v Hlavních zprávách televize CNN Prima NEWS viroložka a členka poradního týmu koalice Spolu Hana Zelená. Podle ní by se proto vakcína měla modifikovat. „Měli bychom se bavit o tom, jestli ji není lepší aktualizovat podle aktuálně cirkulujících virových kmenů. Pak by mohla mít i lepší účinek,“ uvedla.

Netopýří žena z laboratoře ve Wu-chanu varuje: Světu hrozí 600krát infekčnější mutace

7. srpna 2021 17:40

Shi Zhengliová stojí za laboratoří ve Wu-chanu, z níž v prosinci 2019 podle některých zdrojů mohl uniknout koronavirus. „Netopýří žena“ nyní varuje svět před dalšími smrtícími variantami viru. Nejvíce se obává mutace, která může být až 600krát infekčnější než původní varianta koronaviru, která se rozšířila téměř po celém světě.

PŘEHLEDNĚ: Vakcíny na covid očima odborníků. V čem jsou rozdílné a jak účinkují?

18. ledna 2021 07:16

V očkování proti covidu vidí odborníci tolik očekáváné světlo na konci tunelu. V současné době máme v Česku k dispozici první dávky vakcín od firerm Pfizer/BioNTech a Moderna. Dalších pět výrobků od jiných firem by mělo dorazit v průběhu tohoto roku. Které vakcíny stát objednal, čím se mezi sebou liší a jak na ně pohlíží odborníci z řad virologů, epidemiologů a imunologů?

Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři

4. prosince 2020 20:20

Netopýři v pohraničních oblastech jižní a jihovýchodní Číny jsou nositeli dalších koronavirů, které už nyní mají schopnost přenosu na lidi, varovala přední čínská odbornice, doktorka Š' Čeng-li z Virologického ústavu ve Wu-chanu. Podle jejích slov je pravděpodobné, že tyto viry, včetně blízkých příbuzných viru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19, už kolují v přírodě i mimo Čínu, napsal zpravodajský server The Guardian.

Zdravotní sestra se léčí s covidem už podruhé za tři měsíce. Kde je slibovaná imunita?

25. listopadu 2020 09:30

Imunologové hlásí, že po prodělání onemocnění COVID-19 by měl být člověk imunní vůči další nákaze po dobu alespoň tří měsíců. Epidemiolog Roman Prymula se dokonce nechal slyšet, že lidé, kteří nemoc prodělali, by následující měsíce nemuseli nosit roušku. Přesto ale opakovaná nákaza v rozmezí několika týdnů možná je. Osmatřicetiletá Jana z Hradce Králové, která pracuje jako zdravotní sestra, se nakazila od září už podruhé. Co na to odborníci?

Vyhodnocení výsledků z nosních špejlí. Jaké zkušenosti má viroložka z první linie?

6. listopadu 2020 13:52

Testování lidí na COVID-19 je v současné době velmi „žhavé“ téma. K dispozici máme dva typy testů, které detekují přímo virus či jeho části – PCR neboli nechvalně známá špejle do nosu a antigenní, které ukážou výsledek do půl hodiny, ale zdaleka nejsou tak přesné. Viroložka Ruth Tachezy se zabývá testováním dnes a denně. Od března 2020 je hlavní koordinátorkou velkokapacitního testování v mezinárodním výzkumném centru BIOCEV ve Vestci u Prahy. V rozhovoru zmiňuje, jak probíhá zpracování vzorků na COVID-19, jaký má názor na plošné testování, samoodběry i povinnost testovat malé děti.

Roušky budeme nosit několik let, než bude vir pod kontrolou, varuje španělská viroložka

11. října 2020 08:19

Španělsko je jednou z nejvíce postižených zemí koronavirem v Evropě, a tak kvůli rychlému nárůstu nově nakažených zpřísnilo opatření. Španělská viroložka Margarita del Val varovala, že vir dostaneme pod kontrolu až za několik let. Do té doby bychom podle ní měli očekávat, že nošení roušky bude součástí našeho každodenního života, informoval server MarketWatch.