CNN Prima News viroložka

viroložka

Výpis příspěvků ke štítku „viroložka“

Expertka: Za šíření černého kašle může vyvanutí imunity. Těhotným doporučila přeočkování

Proočkovanost proti černému kašli je v Česku ve srovnání se státy Evropské unie vysoká, řekla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS mikrobioložka a viroložka Hana Zelená. Vyjmenovala rovněž hlavní faktory šíření tohoto onemocnění a odmítla, že by s ním úzce souvisela migrační vlna. Expertka také doporučila těhotným ženám, aby se nechaly přeočkovat.

Viroložka: Účinnost vakcíny proti deltě není taková, jak se očekávalo. Aktualizujme ji

Účinnost očkování proti variantě delta není taková, jak se očekávalo, řekla v Hlavních zprávách televize CNN Prima NEWS viroložka a členka poradního týmu koalice Spolu Hana Zelená. Podle ní by se proto vakcína měla modifikovat. „Měli bychom se bavit o tom, jestli ji není lepší aktualizovat podle aktuálně cirkulujících virových kmenů. Pak by mohla mít i lepší účinek,“ uvedla.

PŘEHLEDNĚ: Vakcíny na covid očima odborníků. V čem jsou rozdílné a jak účinkují?

V očkování proti covidu vidí odborníci tolik očekáváné světlo na konci tunelu. V současné době máme v Česku k dispozici první dávky vakcín od firerm Pfizer/BioNTech a Moderna. Dalších pět výrobků od jiných firem by mělo dorazit v průběhu tohoto roku. Které vakcíny stát objednal, čím se mezi sebou liší a jak na ně pohlíží odborníci z řad virologů, epidemiologů a imunologů?

Další koronaviry kolují v přírodě, tvrdí čínská viroložka. Zásobárnou jsou netopýři

Netopýři v pohraničních oblastech jižní a jihovýchodní Číny jsou nositeli dalších koronavirů, které už nyní mají schopnost přenosu na lidi, varovala přední čínská odbornice, doktorka Š' Čeng-li z Virologického ústavu ve Wu-chanu. Podle jejích slov je pravděpodobné, že tyto viry, včetně blízkých příbuzných viru SARS-CoV-2, který způsobuje nemoc COVID-19, už kolují v přírodě i mimo Čínu, napsal zpravodajský server The Guardian.

Zdravotní sestra se léčí s covidem už podruhé za tři měsíce. Kde je slibovaná imunita?

Imunologové hlásí, že po prodělání onemocnění COVID-19 by měl být člověk imunní vůči další nákaze po dobu alespoň tří měsíců. Epidemiolog Roman Prymula se dokonce nechal slyšet, že lidé, kteří nemoc prodělali, by následující měsíce nemuseli nosit roušku. Přesto ale opakovaná nákaza v rozmezí několika týdnů možná je. Osmatřicetiletá Jana z Hradce Králové, která pracuje jako zdravotní sestra, se nakazila od září už podruhé. Co na to odborníci?

Vyhodnocení výsledků z nosních špejlí. Jaké zkušenosti má viroložka z první linie?

Testování lidí na COVID-19 je v současné době velmi „žhavé“ téma. K dispozici máme dva typy testů, které detekují přímo virus či jeho části – PCR neboli nechvalně známá špejle do nosu a antigenní, které ukážou výsledek do půl hodiny, ale zdaleka nejsou tak přesné. Viroložka Ruth Tachezy se zabývá testováním dnes a denně. Od března 2020 je hlavní koordinátorkou velkokapacitního testování v mezinárodním výzkumném centru BIOCEV ve Vestci u Prahy. V rozhovoru zmiňuje, jak probíhá zpracování vzorků na COVID-19, jaký má názor na plošné testování, samoodběry i povinnost testovat malé děti.

Roušky budeme nosit několik let, než bude vir pod kontrolou, varuje španělská viroložka

Španělsko je jednou z nejvíce postižených zemí koronavirem v Evropě, a tak kvůli rychlému nárůstu nově nakažených zpřísnilo opatření. Španělská viroložka Margarita del Val varovala, že vir dostaneme pod kontrolu až za několik let. Do té doby bychom podle ní měli očekávat, že nošení roušky bude součástí našeho každodenního života, informoval server MarketWatch.