reklama

Víte, jak na dálnici správně objíždět sypač? Důležité je vnímat světelné signály

Nákladní auta oranžové barvy se stejně barevnými majáky jsou častými cíli ústrků ze strany ostatních řidičů. Platí to o popelářích a platí to i o vozidlech zimní údržby silnic a dálnic. Slovenské video ukazuje, jak se v kontaktu se sypači správně chovat.

reklama

Řidiči na dálnici často nevědí, jak se mají chovat během hustého sněžení a nerespektují pravidla při jízdě za sněžným pluhem. Standardně je předjíždění pracujících sypačů zakázáno, hrozí totiž smyk na boční vrstvě sněhu odhrnutého pluhem stranou. Existuje však jedna výjimka – moderní vozidla zimní údržby disponují světelným systémem, který řidičům signalizuje možnost předjíždění šipkami nebo křížem.

Sledujte signály

Světelnými signály dává sypač ostatním řidičům znamení, zda je bezpečné jej předjíždět a po které straně. Pokud šipka světelné signalizace ukazuje do volného jízdního pruhu, je to signál, že sypač můžete předjet z naznačované strany.

Pokud bliká znamení kříže, sypač nepředjíždějte vůbec. Řidič vás tím informuje, že vozovka ještě není připravena pro rychlejší jízdu. V takových případech je nutné počkat, až vůz zimní údržby sjede z trasy. Při hustém sněžení se tak může stát až po několika kilometrech.

Sypače se sněžnými pluhy se pohybují pracovní rychlostí přibližně 4060 km/h. Při vyšší rychlosti se snižuje kvalita odhrnování. Pokud sněží nebo hrozí sněžení, řidiči by měli počítat s časovou rezervou a měli by na cestu vyrazit dříve.

Tagy:

Hlavní zprávy

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn
Kultura

Zemřela zpěvačka Horká, měla se úmyslně nakazit koronavirem. Jste odpad, vzkazuje syn

Ve věku 57 let zemřela zpěvačka folkové kapely Asonance Hana Horká. I když příčinu úmrtí kapela nezveřejnila, na sociálních sítích se množí spekulace, že s ním mohl souviset covid, který nedávno prodělala. Koronavirem se měla nakazit úmyslně, což nepřímo potvrdil i její syn. „Sebrali jste mi maminku, která si na vašem základě stavěla veškeré svoje argumenty,“ napsal v komentáři, kde označil některé odborníky, kteří se vyjadřovali k pandemii.

Djokovič přiletěl do Bělehradu jako hrdina. Za skandování ho přivítal velký dav

Aktualizováno

Začalo Australian Open a mužská světová jednička Novak Djokovič u toho není. Hráč prohrál dlouhé tahanice o vízum a musel nehostinné Melbourne opustit. Krátce po finálním verdiktu soudu nasedl v neděli do letadla a o zhruba 24 hodin později přistál v rodném Bělehradě. Rychle prošel letištní halou s tenisovou taškou na zádech a zamířil do prostoru pro vyzvednutí dalších zavazadel. Lidé před terminálem vytrvale a hlasitě skandovali „Novak, Novak“.

reklama

Domácí zpravodajství

Vládní koalici drží především strach z Babiše u moci, říká komentátor Fischer

Největším spojujícím prvkem vládní koalice je Andrej Babiš (ANO), řekl ve vysílání CNN Prima NEWS komentátor a novinář Petr Fischer. „A tím zůstane po celé volební období. Koalici nedrží nic jiného než strach z toho, že by se Babiš vrátil k moci,“ prohlásil. Politolog Lukáš Valeš k tomu dodal, že bývalému premiérovi začínají ve Sněmovně zlaté časy.

Dívky utekly z dětské psychiatrie v Lounech, policie po nich pátrá. Mohou být i v Praze

Policisté pátrají po dvou mladistvých pacientkách dětské psychiatrické léčebny v Lounech. Dívky ve věku 16 a 17 let v neděli společně utekly při návratu z vycházky, od té doby jsou nezvěstné. Je možné, že se po útěku rozdělily, pohybovat se mohou po Praze ve velkých obchodních centrech a jejich okolí. V tiskové zprávě to uvedla policejní mluvčí Miroslava Glogovská.

reklama