Žádné velké hýbání kormidlem americké hospodářské politiky po střídání v Bílém domě nehrozí. Jeho nový šéf nebude mít dostatečnou oporu v Kongresu, aby nejsilnější ekonomiku světa přeformátoval. Republikáni totiž budou držet většinu v Senátu, a tak se dá předpokládat, že jakékoli snahy o radikální změny zablokují. Joe Biden přesto směřování amerického hospodářství ovlivní, myslí si ekonomičtí analytici, které redakce CNN Prima NEWS oslovila.
Mezi těmito analytiky panuje shoda, že demokratický prezident Joe Biden bude tlačit na zvyšování daní pro bohaté Američany a firmy nebo že během jeho mandátu poroste úroveň federálního veřejného dluhu. „Donald Trump snížil daňovou sazbu pro podniky z 35 na 21 procent a u jednotlivců v nejvyšší daňové třídě z 39,6 na 37 procent. Joe Biden naopak navrhuje daň pro firmy zvýšit na 28 procent z jejich zisku,“ uvedla pro CNN Prima NEWS Jana Steckerová, analytička Komerční banky.
V podobném duchu se vyjádřil také Štěpán Křeček, hlavní ekonom společnosti BH Securities. „Vítězství Joea Bidena bude způsobovat vrásky na čele investorům, kteří se budou obávat zvyšování daní,“ řekl. V tomto ohledu se tak demokratický prezident USA bude navracet ke „svému“ prezidentu Baracku Obamovi, jehož byl Biden viceprezidentem.
Že bude Biden kopírovat Obamovu hospodářskou politiku, si myslí také hlavní ekonom banky Creditas Dominik Stroukal. „Předpokládá se, že se Joe Biden pustí do obřího stimulačního balíčku, jak to ostatně zažil ve funkci viceprezidenta během poslední finanční krize v roce 2008,“ uvedl pro CNN Prima NEWS. Podle Stroukala to však nepředstavuje „nezvratitelnou ekonomickou katastrofu“.
Obnoví se TTIP?
Z hlediska dopadů na globální ekonomiku je vystřídání Donalda Trumpa Joem Bidenem dobrou zprávou. Ekonomové jsou totiž přesvědčeni, že Trumpův vyzyvatel nebude chtít dále vyhrocovat obchodní vztahy, což během svého mandátu vyvolal právě Donald Trump. Dominik Stroukal je považuje za „neopatrné a drahé“. Naproti tomu zvolením Bidena by další neeskalování obchodních válek bylo přínosné i pro rozvíjející se ekonomiky. „Svezlo by se na tom i české hospodářství, například v podobě silnější koruny,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
K posílení české měny by mohlo dojít také podle Lukáše Kovandy, hlavního ekonoma Trinity Bank. „Napětí v transatlantickém obchodním vztahu se zmírní, což může vrátit evropským trhům část, v posledních letech poztrácené, jistoty. To by se mohlo příznivě projevit na jejich kondici a podpořilo by to také českou korunu,“ vysvětlil. Koruna je totiž závislá na tom, jak se daří českým vývozům a obecně na podmínkách světových obchodních vztahů. „Ty Trumpova konfrontační rétorika citelně zhoršila,“ dodal Kovanda.
Hlavní ekonom Trinity Bank je dokonce přesvědčen, že za zvlášť příznivé situace by mohlo dojít k obnovení jednání o úmluvě typu TTIP (Transatlantické obchodní a investiční partnerství), kterou ze stolu smetl právě končící prezident Trump. Smlouva TTIP měla za cíl významně uvolnit obchod mezi Spojenými státy a Evropskou unií, což mělo evropské sedmadvacítce přinést asi 120 miliard eur ročně a stovky tisíc nových pracovních míst.
Akcie reagovaly růstem
„Nepředpokládáme, že by Biden od obchodních válek ihned ustoupil. Nebude je ale dále stupňovat, a to ani vůči Číně, ani vůči eurozóně,“ myslí si Jana Steckerová. Ulevit by se tak mělo exportně orientovaným evropským podnikům, které se mohly obávat vítězství Donalda Trumpa. „Bidenova politika bude také zřejmě méně vstřícná směrem k Rusku, což bude vytvářet tlak na oslabování rublu,“ dodala.
Překvapivá je možná reakce finančních trhů. Akcie po celém světě totiž už během sčítání hlasů začaly zpevňovat, obzvláště pak, když bylo stále jasnější, že do Bílého domu hlavním vchodem nakráčí Joe Biden. Tím se ale další růstový potenciál z krátkodobého pohledu zřejmě vyčerpal. „Vítězství Bidena je v tuto chvíli na finančních trzích z velké části v očekáváních již zahrnuto. Zajímavější budou tedy spíše střednědobé dopady jeho politiky,“ uzavřela Jana Steckerová.