Vítková: Biatlonový fanoušek je namlsaný. Když není medaile, tak je to neúspěch

Český biatlonový fanoušek je hodně namlsaný úspěchy předešlé generace a výsledky současných reprezentantů vnímá tak, že pokud ze závodu není medaile, tak je to neúspěch. Bývalá biatlonistka Veronika Vítková jen nahlas shrnula to, co si lidé z okolí současných závodníků spíše šeptají. Dvojnásobná olympijská medailistka pro CNN Prima NEWS také zhodnotila působení českých biatlonistů na právě skončené olympiádě v Pekingu.

Jak byste celkově zhodnotila výkony a výsledky českých biatlonistů na olympiádě?
Těžko se to hodnotí. Myslím, že si jeli pro lepší výsledky, ale na druhou stranu tam Markéta Davidová předvedla výborné výkony. U kluků to sice nedopadlo v cíli na pěkný výsledek, ale Mikuláš Karlík také ukázal, že se s ním musí do budoucna počítat. Jel si tam určitě pro zkušenosti.

Na hrách v Pekingu zaujalo místní až trýznivé počasí. Sportovci měli velké problémy i s vysokou nadmořskou výškou. Dá se to srovnávat se závody, které jste jela v rámci Světového poháru, mistrovství světa i jiných olympiád?
Nedokážu to úplně hodnotit. Myslím si, že se to úplně srovnávat nedá, protože se na to hlavně nemohl nikdo nijak připravit. Nikdo tam nebyl a sportovci nevěděli, co to s nimi bude dělat.

Viděli jsme během závodů i kolapsy některých biatlonistů. Z vaší zkušenosti, je to běžné, nebo to je už extrém?
Běžné to úplně není. Myslím si, že to bylo hodně extrémní. Byla tam vysoká nadmořská výška, mrazy, foukalo… Bylo to všechno se vším. Kvůli tomu docházelo k takovým stavům. A nejenom v biatlonu, ale i u lyžařů a u všech.

K českým výsledkům. Vaše generace byla úspěšnější, pravidelně jste končili na stupních vítězů a vozili jste medaile z olympiády. Dá se říci, že je český fanoušek kvůli tomu namlsaný?
Přesně tak, je to, jak říkáte. Český fanoušek je hodně namlsaný a když není medaile, tak to každý bere jako neúspěch. Ale ta světová špička je hodně vyrovnaná a je v tuhle chvíli i těžší na úspěch dosáhnout. Na ty medaile tam jezdí třeba 20 holek a 30 kluků. Může to být kdokoliv.

Za nás to bylo tak, že více lidí závodilo než studovalo. Teď to všichni kombinují se školou, což si myslím, že je o dost náročnější.

Není to celkově dáno i tím, že třeba vaše generace byla zkrátka kvalitnější?
To bych úplně neřekla, že by měla být naše generace kvalitnější. V dnešní době sice je biatlonový boom a dětí přibývá, ale na druhou stranu v tom juniorském věku se více rozhodují, zda půjdou studovat nebo sportovat. Za nás to bylo tak, že více lidí závodilo než studovalo. Teď to všichni kombinují se školou, což si myslím, že je o dost náročnější. Už to dělají tak, že nějaké procento času tráví školou. My jsme to většinou hodili na druhou kolej.

Skloubit studium i sport je ostatně i případ Markéty Davidové, která kromě aktivní seniorské kariéry studuje dvě vysoké školy.
Přesně tak, ale ona to bere tak, že se tím odreagovává a pomáhá jí to v závodech, což si myslím, že prostě tak je. Na rovinu ale řeknu, že já bych tohle nezvládala. Já jsem věděla, že chci dělat jednu věc pořádně a ne dvě napůl.

Sama nyní provozujete biatlonovou školu a máte za sebou skvělou kariéru. Co byste zejména těm mladším biatlonistům poradila do budoucna? Například právě s ohledem na náročného českého fanouška?
Že musí vydržet a bojovat. To se nesmí vnímat. Je to také kámen úrazu v dnešní době, protože každý je na sociálních sítích a internetu. Pak si ten mladý přečte, že to má zabalit, a zhroutí se z toho. Tohle za nás nebylo tak časté a nebylo toho tolik, ale teď už to všechno jede právě přes sociální sítě, od čehož se dá těžko odpoutat.

Tagy: