Pomoc není za co utratit (zdroj: CNN Prima NEWS)
Lidé, které postihlo tornádo na jižní Moravě, sice získají na opravu domu či nové bydlení až pět milionů korun, otázka ale je, jestli si za ně budou moct vůbec něco koupit. Stavebního materiálu je totiž v tuzemsku i kvůli pandemii dlouhodobě nedostatek – jeho cena za poslední půlrok vyletěla do astronomických výšek a v dohledné době se to nejspíše nezmění.
Dva miliony jako dar, až tři miliony jako výhodná půjčka od státu a další programy na obnovu po tornádu na obzoru. Ačkoliv zní vládní pomoc obyvatelům postižených moravských obcí výtečně, naráží na jeden dlouhodobý problém – není pomalu z čeho stavět.
„Potřebujeme navézt materiál do té lokality. Ono se to musí brát postupně, teď potřebujeme dřevo na střechy,“ popsal pro CNN Prima NEWS situaci jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). Dodal, že už do oblasti přijelo několik kamionů se dřevem, částečně i formou darů, což ohodnotil jako ideální.
Už od začátku pandemie ale byla po dřevu velká poptávka. Nedostatek se navíc týká i dalších stavebních surovin. „Výroba je na hraně kapacity. Jedná se zejména o ocel. I cement je dneska nedostatkovým zbožím. Surovina není ani k dostání v požadovaném množství,“ řekl Jiří Nouza, prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví.
Mnohdy do určité míry pomohou osobní kontakty, přestože ani zde nejde o sázku na jistotu. „Je to hodně o tom, jaké máte vztahy s velkoobchody. Když tam zavolá někdo, kdo tam nemá vztahy a nějaké smlouvy, v podstatě nemá šanci. Trošku mi to připomíná situaci po revoluci,“ přiblížil stav na trhu Jiří Coufal, majitel prodejny stavebnin.
Firmy navíc mnohdy mají objednávky na dlouho dopředu. „Až do konce roku máme úplně plno. Dneska řeším zakázky na příští rok a mám je tak rozjeté, že předpokládám, že budu mít plný i příští rok,“ pokračoval podnikatel.
Kvůli nedostatku stavebního materiálu se jeho cena někdy vyšplhala až na dvojnásobek toho, co se platilo na začátku roku. Podle expertů ale může mít zvýšená cena i kladnou stránku. Drahé materiály by totiž stavebním firmám mohly ubrat práci – a díky tomu by na Hodonínsko mohly mít čas.
„Nárůst v některých specifických surovinách a komponentech je tak vysoký, že se nedají třeba podepsat veřejné zakázky. Vy to podepíšete a ještě tři čtvrtě roku nestavíte. Jenže ani za tu dobu nikdo neví, co se s cenami bude dít,“ rozvedl problém Nouza. I proto stavbaři odhadují, že obnova zasažených obcí bude trvat několik let.