reklama

Vleky byly v sobotu narvané. Lyžaři využili poslední možnost před lockdownem

Poslední možnosti lyžování v letošním roce využilo v sobotu mimořádné množství lidí. Skiareály, které měly otevřeno, zaznamenaly často nadprůměrnou návštěvnost, zjistili reportéři CNN Prima NEWS. Pro lyžaře to byla poslední možnost, střediska musí od neděle znovu zastavit provoz kvůli vládním opatřením proti šíření COVID-19. Otevřena mohla být přitom teprve od pátku 18. prosince.

reklama

V Krkonoších i v Orlických horách v sobotu lyžovaly tisíce lidí. V krkonošském Špindlerově Mlýně se dokonce lyžařská kapacita přiblížila maximu. On-line prodej skipasů do areálu Svatý Petr vlekaři proto museli v průběhu dne pozastavit. Návštěvníkům střediska doporučili výjezd lanovkou na Medvědín pro pěší turistiku.

O poslední letošní lyžování byl třeba na Klínovci v Krušných horách takový zájem, že tamní areál už od pátečního večera inzeroval, že jsou skipasy vyprodány. Lidé skipasy sháněli i přes sociální sítě. Podle mluvčí areálu Hany Hoffmanové bylo na dnešek k dispozici 2500 skipasů. „Zájem byl obrovský a museli jsme odmítat lidi už v noci i dnes ráno,“ řekla. Ve dnech mezi 26. a 28. prosincem mají podle ní rekordní návštěvu i za běžných podmínek. Letos byl ale kvůli tomu, že od neděle budou areály uzavřené, zájem ještě větší.

Hlad po lyžování

Také na Šumavu vyrazilo více lidí než obvykle. Na Lipně, které dnes do odpoledních hodin navštívilo asi 2000 lyžařů, se po ránu dokonce tvořily fronty. Návštěvnosti přálo i slunečné počasí a dobré sněhové podmínky, řekla za Skiareál Lipno Olga Kneiflová. Vyšší návštěvnost mělo i středisko Kvilda. „Prodaných lístků máme 400, což je na nás opravdu extrémní účast,“ řekl provozní areálu Richard Jirouš.

K tématu

Parkoviště na Zadově se zaplnilo už po osmé hodině ráno, kdo přijel později, měl smůlu, zaparkovat musel jinde. „Podmínky super, akorát to má tu hořkou příchuť, že je poslední den,“ řekl CNN Prima NEWS provozovatel skiareálu Zadov.

Hlad po lyžování byl znát také v severočeském Liberci, kam dorazilo přes tisíc lidí. „Jednoznačně jsme chtěli prodat několikatýdenní úsilí a náklady, které jsme dali do přípravy,“ říká Jakub Hanuš, ředitel Sportovního areálu Ještěd, který otevíral až v sobotu. „Místy bylo až příliš hostů na sjezdovku, lehce to bylo na úkor komfortu lyžařů. Ale je vidět, že je zkrátka hlad po lyžování, a potvrzuje to, že je škoda, že musíme zase zavřít,“ uvedl.

Nařízení k uzavření již v neděli, zhruba po týdnu povoleného provozu, je pro skiareály o to bolestnější, že jim zatím nepřálo počasí. Některá střediska se již uzavřela v uplynulých dnech, nebo vůbec neotevřela, protože jim chyběl přírodní sníh a vysoké teploty jim neumožňovaly umělé zasněžování.

Zasněžují, i když nevědí, kdy otevřou

Nyní se však již ochlazuje. Část lyžařských středisek tak začala zasněžovat, i když se nebudou moci lyžařům otevřít. „Přírodní sníh nebyl až do 25. prosince vlastně žádný. Dál budeme zasněžovat v každém případě tak, aby byl kopec perfektní a byli jsme připraveni na nějaké oblevy v průběhu zimy. Budeme to všechno směřovat k tomu, abychom od 10. ledna mohli znovu jet,“ řekl Richard Jirouš z areálu Kvilda. Účinnost opatření proti COVID-19 je totiž zatím nastavena do 10. ledna. Vláda se podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (ANO) předtím sejde a vyhodnotí, s jakými opatřeními pokračovat dál.

K tématu

I na Teplicku začali zasněžovat až teď. „Otvírat na jeden den nemá význam. Druhá věc je, že připravit středisko na provoz není zas tak úplně jednoduché, pokud není normální sníh a my ho musíme vyrábět,“ sdělil SNN Prima NEWS Pavel Drozd, technik pro zasněžovací zařízení ze Sport centra Bouřňák. A podobné to v sobotu bylo i na Vysočině. Majitel sjezdovky v Novém Městě na Moravě do poslední chvíle váhal, jestli sněžná děla znovu pustit, nakonec se rozhodl, že to riskne.

Také lyžařské areály v Jihomoravském kraji začaly v sobotu s ohledem na pokles teplot s umělým zasněžováním sjezdovek, ačkoli jim to po nedělním uzavření bude působit finanční ztráty. Podle provozovatelů areálů by ale bylo pozdě začít se zasněžováním až v lednu. „Musíme jít do rizika. Kdyby vláda v lednu řekla, že můžeme spustit provoz, bylo by pozdě začít se zasněžováním,“ uvedl například správce skiareálu v Olešnici na Blanensku František Jílek. Pokud by vláda areálům provoz v lednu nedovolila, měl by podle něj areál ztráty ve stovkách tisíc korun.

Majitelé lyžařských středisek si stěžují, že v současnosti neví, co bude dál, protože vláda s nimi nekomunikuje. Dobré zprávy pro ně nemají ani meteorologové. Podle dlouhodobého výhledu se od poloviny ledna oteplí a na horách by mělo pršet.

K tématu

Další hlavní zprávy

Prezidentské volby v USA 2020

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Žádná shromáždění v den inaugurace Bidena. Facebook zablokuje akce u Bílého domu

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Vláda

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chybky tam byly, ale vše jsme opravili, řekl vládní IT zmocněnec o rezervačním systému

Chyby v rezervačním systému pro očkování proti covidu jsme měli, přiznal v Hlavních zprávách na CNN Prima NEWS vládní zmocněnec pro digitalizaci a IT Vladimír Dzurilla. Podle něj se ale vše rychle opravilo a program nakonec fungoval bez problémů. Systém však během dopoledne dokázal prolomit čtyřiadvacetiletý student, problémy nastaly také při zasílání potvrzovacích PIN kódů.

Prodělání covidu neznamená výhru. Už desítky Čechů se nakazily virem opakovaně
Zdravotní sestra vyhrála přes dvacet milionů. Odměna za boj s covidem, říká
Naučili jsme se, že co stát spustí, nefunguje. Gazdík kritizuje očkovací registr
Student se pomocí triku proklikal registrem očkování. Nic těžkého, popisuje
reklama
reklama
Babiš opět otáčí: Očkování pro všechny od začátku února je zbytečné

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Pandemie ustupuje. Mírnější opatření v příštím týdnu nečekejte, prozradil Blatný
Podezřelého, který zbil seniorku v metru, poslal soud do vazby. Hrozí mu 2 roky vězení
Kvůli machinacím s očkováním padají hlavy. Další případy hlásí Český Krumlov a Motol
Další články
reklama
reklama