Vlivná část poslanců ANO tlačí na své stranické kolegy, aby hlasovali proti pozměňovacímu návrhu, který upravuje podmínky umístění kamer na jatkách. Pro CNN Prima NEWS to uvedl zástupce Obránců zvířat (OBRAZ) Petr Buršík. Jedná se prý hlavně o zákonodárce, kteří jsou členy zemědělského výboru. Organizace proto zveřejnila výzvu šéfovi ANO Andreji Babišovi. Poslanec Martin Kolovratník (ANO), který dříve pozměňovací návrh hájil, vysvětlil, že se obává účelového zveřejňování záznamů a že je spíš pro evoluci, nikoli pro revoluci.
Podle Buršíka tlačí vlivní poslanci ANO na své stranické kolegy, aby se vyjádřili proti návrhu. „Jde hlavně o zákonodárce hnutí, kteří jsou členy zemědělského výboru. Výsadní roli má poslankyně Margita Balaštíková, která je za ANO stínovou ministryní zemědělství,“ uvedl pro CNN Prima NEWS.
K TÉMATU: Babiš bude přímo ovládat Agrofert, svěřenské fondy rozpustí. Nic mi nebrání držet akcie, tvrdí
Zástupce organizace hovořil i s předsedou opozičního hnutí. „Řekl mi, že v masokombinátech koncernu Agrofert kamery jsou, problém s nimi nemá. O možném střetu zájmů bych pouze spekuloval,“ míní Buršík.
Roli v celé věci podle něj hraje skutečnost, že někteří poslanci hnutí vzešli z velkého agroprůmyslu a dosud jsou s jeho pořádky provázáni. „Proto brání jakýmkoliv změnám, které by mohly narazit na zájmy tohoto agrárního lobby,“ poznamenal Buršík.
Člen OBRAZU připomněl, že podpora pozměňovacího návrhu, který pochází od předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové a pirátské poslankyně Kláry Kocmanové, se ozývá ze všech sněmovních stran. „Vnímáme zájem od TOP 09 a Pirátů, ale i od SPD. Pro je také STAN a někteří poslanci z ODS a KDU-ČSL,“ shrnul. Návrh je reakcí na novelu veterinárního zákona, s níž přišlo ministerstvo zemědělství a jež je podle kritiků nedostatečná kvůli tomu, že počítá s kamerami pouze u vykládky.
„V případě ANO to ale působí, že vlivní zákonodárci zabraňují kolegům, kteří by případně byli i pro, aby hlasovali podle svého uvážení a svědomí. Musejí tak držet linii,“ obává se Buršík s tím, že otázky týkající se vztahu ke zvířatům se týkají morálky a etiky.
Co stálo za názorovým obratem poslance?
Návrh dříve podporoval například poslanec za ANO Kolovratník. „Nejspíše z důvodu tlaku návrh nepodpoří. Situace v klubu ovládla ona vlivná skupina, která brání podpoře,“ zdůraznil Buršík.
Ten by na Babiše apeloval s tím, že už, jak tvrdí, několikrát sehrál v otázce práv a ochrany zvířat kruciální roli. „Postavil se za slepice, které trpěly v klecových chovech, a ještě předtím za lišky a norky v kožešinových farmách. Hlasy poslanců ANO byly tehdy zásadní, přičemž pan Babiš má v hnutí výsadní postavení. Pokud by do této situace vstoupil a poradil by – v tomto případě umožnil – členským zákonodárcům, aby podpořili návrh, šlo by o poslední dílek do skládačky zaručení ochrany proti týrání,“ zdůraznil člen organizace.
Sám Kolovratník pro CNN Prima NEWS uvedl, že tlak od svých kolegů nevnímá. „Názor jsem změnil po mnoha debatách, sešli jsme se i se zástupci OBRAZU. Nakonec podpořím návrh ministerstva zemědělství,“ sdělil. Novela veterinárního zákona z pera resortu přitom počítá s kamerami pouze venku při vykládce.
„Kolegové vyslovili obavu, že kamerové záznamy může někdo zneužít – nahraje si je na mobil nebo si je vytáhne na USB disk. V tomto ohledu na mě zapůsobil také názor členů zdravotnického výboru, kteří pronesli, že smrt tvora není nikdy hezká. Z toho důvodu nedoporučují, aby byl moment usmrcení jakkoliv nahrán,“ shrnul.
Kolovratník není přesvědčen o tom, že by přínosy mohly převážit výše popsaná rizika. „Jsem příznivcem spíše evoluce než revoluce. Návrh ministerstva je kompromisní v počtu kamer. Vidím jako důležitější jít postupnými kroky,“ dodal poslanec.
Buršík však na jeho slova odvětil, že takové riziko není relevantní. „V zemích, kde už tento systém funguje, k takovému šíření nedošlo, tedy ve Velké Británii, Španělsku a Izraeli. Oba návrhy dokonce počítají s tím, že záznamy se ukládají po dobu 30 dnů a poté je možné je smazat. K dispozici je má pouze Státní veterinární správa,“ sdělil.
„Lidé vědí, že na jatkách se porážejí zvířata. Vadí jim ale případy excesivního týrání a porušování zákona na ochranu zvířat proti týrání,“ dodal s tím, že na sítích se nachází dokonce i komerční prezentace videí s nahranou porážkou zvířat.
Balaštíková: Žádná vlivná skupina není
Poslankyně Balaštíková připomněla, že s obránci zvířat také jednala. „Když se záběry objevily na sítích, ihned jsem apelovala na správu, aby vše vyšetřila a dotyčné zaměstnance nechala přeřadit na jiný druh práce. Sama bych spíše ale byla pro posílení pravomocí veteriny a výrazné navýšení pokut. Pokud by se takové případy opakovaly, možností by mělo být i ukončení provozu,“ popsala pro CNN Prima NEWS.
Tvrzení o vlivné skupině v hnutí, která by vytvářela nátlak, odmítá. „Kolegům ze strany jsem nic takového neříkala, vše si rozumně vysvětlujeme. Jediné, co dělám, je to, že po nich žádám, aby některé věci, kterým nerozumí, neřešili,“ uvedla.
Stínová ministryně zemědělství uznala, že na jatkách mohou být zaměstnáni i lidé, kteří se v týrání zvířat vyžívají. „Proti těm chci zakročit cestou peněz. Pokuta by byla taková, že si to každý rozmyslí,“ navrhla. V případě kamerových systémů v celém prostoru se rovněž jako Kolovratník obává úniků a možnosti zneužití.
Pro pozměňovací návrh hlasovat nebude a přikloní se k novele ministerstva zemědělství. „Pro první variantu bych nezvedla ruku z prostého důvodu – předsedkyně Sněmovny Pekarová a poslankyně Kocmanová se chytají tohoto tématu jen proto, že je zajímavé,“ uvedla a dodala, že jim ve skutečnosti o zvířata nejde.
Předsedkyně Sněmovny Pekarová pro CNN Prima NEWS zdůraznila, že doufá, že „každý poslanec bude hlasovat podle svého nejlepšího vědomí a svědomí“. Návrh pochopitelně podpoří a věří v co největší podporu.
„Řada medializovaných případů totiž jasně ukázala, že současná právní úprava není dostatečná,“ podotkla šéfka TOP 09.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Spory o Pekarovou v čele Sněmovny? Dětinské. Politici se dost zesměšňují, říká Schmarcz