reklama

Ticho léčí. Bez lodní dopravy oceány zpívají

Díky poklesu lodní dopravy a celkového podvodního hluku klesá u mořských zvířat úroveň stresu.
Zdroj: Pixabay

Poslední dny a týdny se po celém světě nesou ve znamení omezování lidských činností. Na mnoha místech jsme proto svědky návratu přírody do měst. Podobně pozitivní účinek se projevuje i v oceánech, kde pokles podvodního hluk z lodní dopravy přináší úlevu velrybám i dalším mořským zvířatům.

reklama

Důkazy o tom přinášejí třeba výzkumníci z kanadské Dalhousieovy univerzity. Zde analyzovali podvodní zvukové signály ze dna moře u pobřeží Vancouveru a zjistili, že u samotného pobřeží i na volném moři hladina podvodního hluku značně poklesla. Tento pokles se začal projevovat již od počátku roku a postupně dále klesal až do dubna. Data ze zdejšího přístavu naznačují, že ve stejném období se provoz lodní dopravy snížil o přibližně dvacet procent.

Lodní dopravou se převáží až devadesát procent zboží.
Lodní dopravou se převáží až devadesát procent zboží.
Zdroj: Pixabay

Podle vědců jde o skvělou příležitost k jakémusi ohromnému „experimentu“ – podvodní hluk má totiž velký dopad na obyvatele moří. Celé generace velryb i dalších mořských živočichů nikdy nepoznaly ticho a klid moře bez lidské činnosti. Kvůli podvodnímu hluku musely mnohé druhy pozměnit svůj životní cyklus i způsoby komunikace s ostatními členy svých rodin. Některé druhy mají dokonce potíže s hledáním potravy či navigací – například delfíni jsou při lovu odkázáni na svůj sluch a echolokaci.

Mořská zvířata musela kvůli hluku upravit své životy.
Mořská zvířata musela kvůli hluku upravit své životy.
Zdroj: Pixabay

Není to poprvé, co mohou vědci pozorovat změny v chování mořských zvířat v návaznosti na utišení podvodního hluku. Po teroristických útocích v září 2001 došlo k podobnému útlumu v lodní dopravě. Vědci z New England Aquarium tehdy porovnali akustická data s hladinami stresového hormonu glukokortikoidu u velryb černých. Zjistili, že pokles podvodního hluku je spojen se značným poklesem hladiny tohoto hormonu.

K tématu

I přesto, že nás k těmto opatřením dovedl strach o naše vlastní životy, stojí za zamyšlení, jaké dopady má náš životní styl na životy ostatních obyvatel této planety. I když se naše životy pomalu vrací k normálu, snad bychom si mohli některé z našich nově nabytých zvyků uchovat, a zmenšit tak stopu, kterou za sebou necháváme, pro dobro ostatních.

K tématu

reklama
reklama

Další hlavní zprávy

Soudy

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Za diskriminaci křesťanů se divadla omlouvat nemusí. Duka s Němcem u soudu nepochodili

Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání kardinála Dominika Duky a právníka Ronalda Němce ve sporu s brněnskými divadly. Neúspěšně žádali omluvu za zásah do svých osobnostních práv, údajně způsobený uvedením dvou her na festivalu Divadelní svět Brno. Obě hry provokativní formou zobrazovaly některé křesťanské symboly a kritizovaly římskokatolickou církev a západní pohled na muslimský svět. Podle rozsudku však nešlo o diskriminaci křesťanů ani zásah do práva na svobodu vyznání.

Koronavirus

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

V Chebu do kina, ve Zlíně ani do obchodu. Jak by se rozvolňovalo regionálně

Přestože epidemie nemoci COVID-19 postupně ustupuje a celoplošně dochází k rozvolňování vládních opatření, mezi jednotlivými regiony stále existují propastné rozdíly. Jak by tedy vypadalo rozvolňování, kdyby se rozhodovalo podle jednotlivých krajů? Zatímco v Karlovarském by se život vrátil skoro do normálu, Zlínský by nadále zůstával v tvrdém lockdownu.

Visí přežití Francie na vlásku? Vojáci opět píšou Macronovi, hrozí občanskou válkou
reklama
reklama
PŘEHLEDNĚ: Otvírají se obchody, roušky nejsou venku povinné. Co se od pondělí mění?

Koronavirus

Domácí zpravodajství

Další články
reklama
reklama